Mokslininkai atgaivino širdį praėjus 24 val. po mirties (Video)  (10)

Harvardo universiteto Medicinos mokyklos mokslininkų pasiekimas gali sukelti perversmą transplantologijoje. Jie rado būdą, kaip širdį, inkstus ir kitus organus išsaugoti nepažeistus iki 10 dienų.


Dabar transplantologijoje naudojamos technologijos iš organizmo išimtas donorų širdis gali apsaugoti nuo audinių irimo iki 4 valandų, inkstus – iki 12 val. Pasak „Technology Review“, pratęsus šį terminą iki maždaug 10 parų, būtų galima išgelbėti kur kas daugiau persodinimo operacijos laukiančių pacientų gyvybių, o širdis, inkstus, plaučius ir kitus organus būtų galima atgabenti iš toli nuo klinikų esančių vietų, pavyzdžiui, net iš kitų žemynų.

Be to, transplantacijos operacijos atpigtų, nes organus būtų galima vežti ne tik užsakomaisiais, kaip dabar, bet ir reguliariais lėktuvų reisais. Organų laukiantiems chirurgams nebereikėtų skubėti ir dirbti naktimis, todėl jie nepervargtų, o tai atsilieptų ir persodinimo operacijų kokybei.

Harvardo Medicinos mokyklos (JAV) profesoriaus, krūtinės ląstos chirurgijos specialisto Hemanto Thatte'o vadovaujama tyrėjų grupė sukūrė naują iš organizmo išimtų organų apsauginį tirpalą. Šis iš 21 cheminio junginio susidedantis tirpalas buvo pavadintas „Soma“ (Somah) – taip senovės Indijoje buvo vadinamas energizuojantis ir intoksikuojantis gėrimas.

Pasak išradimo autorių, šis tirpalas išsaugo širdžių, inkstų ir kitų donorų organų medžiagų apykaitą maždaug iki 10 parų, užkirsdamas kelią ląstelių irimo procesams. Bandymai patvirtino, kad „Somah“ sėkmingai apsaugo kiaulių širdies audinius nuo irimo ir netgi nereikalauja, kad organų apsaugos sistema būtų papildomai šaldoma.

Harvardo Medicinos mokyklos tyrėjams netgi pavyko „Somah“ tirpale laikytą kiaulės širdį atgaivinti praėjus parai po jos mirties. Tuo tikslu mokslininkai panaudojo dirbtinę kraujotakos sistemą.

„Mūsų laboratorija pirmoji pasaulyje aktyvavo širdį praėjus 24 valandoms po mirties“, - pareiškė Hemantas Thatte'as.

Pranešama, kad išsamius „Somah“ tirpalo tyrimus vykdys Harvardo universiteto mokslininkų įkurta bendrovė „Hibergenica“, ketinanti pateikti šią naujovę medicinos paslaugų rinkai. Iš pradžių iš kiaulių išimti organai, iki 10 dienų laikomi apsauginiame tirpale, bus persodinėjami kitoms kiaulėms. Jei eksperimentai patikimai patvirtins „Somah“ efektyvumą, vėliau bus pradėti vienerius metus truksiantys klinikiniai tyrimai su žmonėmis.

Nuo jų rezultatų priklausys, ar JAV federalinė Maisto ir vaistų administracija leis šį tirpalą naudoti organų transplantacijoms. Pasak specialistų, iš pradžių „Somah“ gali būti pradėta naudoti persodinant žmonių inkstus ir kepenis, o po to sektų ir širdies bei plaučių operacijos.

Šiame vaizdo siužete galima pamatyti, kaip Harvardo Medicinos mokyklos mokslininkai atgaivino „Somah“tirpale laikytą kiaulės širdį praėjus 24 valandoms nuo mirties.

Prie to pačio galite paskaityti apie kitus panašius mokslininkų pasiekimus, kuomet pavyko plaučius "išmokyti" kvėpuoti be žmogaus pagalbos arba įrenginį, palaikantį širdies plakimą.

Aut. teisės: TV3
TV3
(1)
(0)
(1)

Komentarai (10)