Periodinę lentelę papildė du sunkieji elementai  (4)

Į periodinę lentelę oficialiai įtraukti sunkiausi šiuo metu elementai 114 ir 116. Jie egzistuoja trumpiau nei sekundę, o tuomet suyra į lengvesnius atomus.


Tačiau tai reiškia, kad mokslininkai žengė dar žingsnį į priekį, bandydami sukurti dar sunkesnius elementus, kurie, kaip manoma, galėtų išlikti patvarūs dešimtmetį ar dar ilgiau, periodinėje lentelėje suformuodami legendinę „patvarumo salą“, praneša NewScientist.com.

Įrodymai apie šiuos elementus kaupti jau daugybę metų. Po trejus metus trukusios peržiūros, kurią atliko jungtinis Tarptautinės grynosios ir taikomosios chemijos sąjungos (IUPAC) ir Tarptautinės grynosios ir taikomosios fizikos sąjungos (IUPAP) mokslininkų komitetas, šią savaitę jiems galiausiai suteiktas oficialus naujųjų elementų statusas.

Elementą 114 nuo pat 1999 metų tvirtino sukūrusios keletas mokslininkų komandų. Tačiau komitetas nusprendė, kad serija eksperimentų, kuriuos drauge 2004 ir 2006 metais atliko dvi mokslininkų komandos, pateikė pirmuosius įtikinamus rezultatus. Per tuos pačius eksperimentus gauta įrodymų ir apie elementą 116.

Vienai iš tyrėjų komandų vadovavo Jurijus Oganessianas iš Jungtinio branduolinių tyrimų instituto Dubnoje, Rusijoje, kitai – Kenas Moody iš Lawrence'o Livermore'o nacionalinės laboratorijos Kalifornijoje, JAV.

Tyrėjai naujus sunkiuosius elementus gavo Jungtinio branduolinių tyrimų instituto dalelių greitintuve vykdydami lengvesnių atomų susidūrimus. Elementas 116 gautas radioaktyvųjį kiurį, kurio branduolyje yra 96 protonai, atakuojant kalcio branduoliais, kuriuose yra 20 protonų.

Elemento 116 branduoliai gyvavo vos porą milisekundžių, o tuomet išskyrė alfa daleles, susidedančias iš dviejų protonų ir dviejų neutronų ir taip suiro į elemento 114 branduolius. Komanda taip pat sukūrė elementą 114 tiesiogiai, apšaudydama 94 protonus turintį plutoną kalcio branduoliais.

Elemento 114 branduoliai po maždaug po pusės sekundės suiro į kopernikį, turintį 112 protonų. Jis ir pats periodinėje lentelėje atsidūrė tik 2009 metais. Išvadą, kad buvo sukurti nauji elementai, lėmė jų suirimo intervalas ir alfa dalelių sukurta energija.

Tad kokie tie naujieji elementai? Deja, apie jų savybes vis dar žinoma labai nedaug, kadangi sukurti jų kiekiai buvo per maži ir egzistavo per trumpai, kad mokslininkai galėtų įvertinti jų chemines savybes, pavyzdžiui, su kokiais kitais elementais jis linkę reaguoti.

„Jų gyvavimo trukmė turėtų būti pakankamai ilga, kad būtų galima tyrinėti chemiją, o tai reiškia, kad ji turi siekti minutę“, – teigė naujųjų elementų įtraukimui į periodinę lentelę pritarusio komiteto vadovas Paulas Karolas iš Carnegie Mellon universiteto Pitsburge.

Kol kas naujieji elementai turi laikinus pavadinimus. Jų atradėjams bus suteikta galimybė teikti savo siūlymus, kuriuos apsvarstys kitas IUPAC komitetas. „Jei tai tik nebus kažkas labai keisto, greičiausiai jis tam pritars“, – teigė P. Karolas.

Komitetas taip pat apsvarstė tvirtinimus apie atrastus elementus 113, 115 ir 118, tačiau nusprendė, kad pateikti įrodymai dar nėra pakankamai stiprūs, kad juos būtų galima įtraukti į periodinę lentelę.

Iki šiol pačiame lentelės krašte esantys elementai yra efemeriški, tačiau branduolinės chemijos ir fizikos teoretikai mano, kad ypač sunkių atomų klasė galėtų egzistuoti ir dešimtmečius ar dar ilgiau. Be to, jie gali pasižymėti naujomis naudingomis cheminėmis savybėmis.

Anot P. Karolo, elementų 114 ir 116 atradimas yra jaudinantis, nes tai žingsnis patvarumo salos link, kuri, remiantis kai kuriomis prognozėmis, gali susikoncentruoti ties branduoliais su 120 ar 126 protonais. „Ji vis labiau ir labiau artėja“, – teigė mokslininkas.

Aut. teisės: lrt.lt
lrt.lt
(1)
(0)
(0)

Komentarai (4)