“Mėnulio gėlė“: vienintelė pasaulyje naktį pražystanti orchidėja  (0)

Ekspertai teigia, kad ši nuostabi rūšis yra kol kas vienintelė žinoma orchidėja, kuri žydi būtent naktimis. Gėlę atrado olandų mokslininkas Edas de Vogelis, ekspedicijos į Naujosios Anglijos salą, netoli Papua Naujosios Gvinėjos, metu.

Naujoji rūšis pavadinta Bulbophyllum nocturnum. Tai - vienintelė iš 25 tūkst. registruotų orchidėjų rūšių, kuri savo žiedus išskleidžia naktį ir suskleidžia ryte. Mokslininkai kol kas dar neturi paaiškinimo, kodėl ši rūšis elgiasi būtent taip. Pranešimas apie atradimą išspaudintas „Botanical Journal of the Linnean Society” žurnale. Atradimą buvo padarytas atsitiktinai. E. de Vogelis ekspedicijos po Naujosios Britanijos salą netoli Papua Naujosios Gvinėjos metu surinko daug orchidėjų pavyzdžių ir parsivežė juos toliau tirti į gimtąją Olandiją. Keleto augalų elgesys jį labai nustebino: žiedai, kurie, rodos, turėtų greitai pražysti, kitą dieną jau buvo nuvytę. Vieną naktį namuose dirbdamas botanikas pastebėjo, kad paslaptingoji orchidėja žydi. Liūdna, tačiau vos vieną naktį tetrunkantis žydėjimas yra paskutinis įvykis augalo gyvenime. Žiedui susiskleidus, naktinė orchidėja miršta. Vėlesni stebėjimai patvirtino, kad orchidėja pražysta apie 22 val. ir nuvysta apie 10 val. ryte. Šį netikėtą atradimą olandas aprašė kartu su kolega iš Didžiosios Britanijos, orchidėjų specialistu Andre Schuitemanu.

Mokslininkų įsitikinimu, toks keistas augalo elgesys susijęs su tuo, kad Bulbophyllum nocturnum savo išvaizda ir spalvomis bando imituoti kai kuriuos Naujosios Anglijos salos grybus, kuriuos labai mėgsta mažos muselės ir uodai. Tai savotiškas augalo planas prisivilioti žiedadulkių pernešėjus. Kita vertus, kiti orchidėjos šeimos nariai taip pat naudojasi išradingais triukais žiedadulkių pernešėjus prisišaukti: pavyzdžiui, viena orchidėjų rūšis skleidžia supuvusios mėsos kvapą, kuris traukia muses. Tyrimo bendraautorius dr. A. Schuitermanas teigė: „Tai dar vienas įrodymas, kad stebinančių atradimų botanikoje dar galima pasiekti. Tačiau kartu tai yra lenktynės su laiku, nes nuostabiausios rūšys slepiasi pirmykščiuose atogrąžų miškuose, kurie sparčiai kertami“.

Aut. teisės: Grynas.lt
Grynas.lt

(3)
(0)
(3)

Komentarai (0)