"Hubble" duomenys: netoli Saulės esanti žvaigždė – senesnė už visatą?  (8)

Šios nuotraukos centre – visai netoli Saulės sistemos esanti žvaigždė, kurios darbinis pavadinimas HD 140283. Pasirodo, tai yra viena iš netikėčiausių astronomijos mįslių. Mat tai žvaigždei, kaip manoma, turėtų būti 14,5 mlrd. metų (su 0,8 mlrd. metų paklaida). O mūsų visatai – tik 13,8 mlrd. metų.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Apie šią žvaigždę "Technologijos.lt" lankytojai jau yra skaitę. Tąkart ji buvo aprašyta kaip seniausia žmonijai žinoma žvaigždė, kuriai turėtų būti 13,2 mlrd. metų. Žvaigždė yra labai netoli Saulės sistemos – vos už 190 šviesmečių.

Tačiau naujausi kosminio teleskopo "Hubble" duomenys byloja, kad neretai Mafusailo žvaigžde vadinamam šviesuliui – 14,46 ± 0,8 mlrd. metų. Tačiau sutarta manyti, kad dėl paklaidos toks žvaigždės amžius vis dėlto neviršija visatos amžiaus, kuris, kosminės Planko observatorijos duomenimis, siekia 13,798 ± 0,037 mlrd. metų. Ko gero, žvaigždė susiformavo išsyk po Didžiojo sprogimo.

HD 140283 yra itin nedaug metalo savo sudėtyje turinti ne pagrindinės sekos submilžinė. Ją pro galingo teleskopo objektyvą galima susirasti Svarstyklių žvaigždyne. Jos ryškis siekia +7,223. Ilgus metus astronomams ši žvaigždė buvo žinoma kaip itin greitai aplink savo ašį besisukantis šviesulys. Ankstyvoji spektroskopinė šio dangaus kūno analizė, kurią atliko astronomai Čamberlenas (Chamberlain) ir Aleris (Aller) parodė, kad jos sudėtyje metalo yra žymiai mažiau nei Saulėje. Modernios spektroskopinės analizės duomenys byloja, kad geležies Mafusaile yra 250 kartų mažiau nei Saulėje.

Tai yra viena artimiausių vadinamosios II-osios populiacijos (mažai metalo turinčios žvaigždės) žvaigždžių. I-osios populiacijos žvaigždės metalų turi daug, o štai III-iosios populiacijos žvaigždės metalų neturi išvis. Pastaroji populiacija yra hipotetiškai išnykusių žvaigždžių populiacija.
Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(17)
(0)
(2)

Komentarai (8)