Prie Saturno gimsta... naujas mėnulis?  (0)

Neseniai atsiųstos zondo "Cassini" nuotraukos byloja, kad Saturno atokiausiame A žiede užfiksuotas 1,2 tūkst. km ilgio ryškus darinys byloja ne ką kita, o naujo, tik dabar besiformuojančio mėnulio gimimą, teigia britų astronomai. Jų tyrimo rezultatai pristatyti mokslo žurnale "Icarus".


"Iki šiol nesame stebėję nieko panašaus, - pripažino tyrimui vadovavęs Karalienės Marijos universiteto (Londonas, Jungtinė Karalystė) astronomas Carlas Murray. – Panašu, kad stebime gimimo aktą: tas objektas netrukus atsiskirs nuo žiedų ir pradės savarankišką naujo mėnulio gyvenimą."

2013 m. balandžio 15 d. Saturno apylinkėse plušantis zondas "Cassini" toliausiai nuo Saturno esančiame A žiede nufotografavo 1,2 tūkst. km ilgio ledo medžiagos arką. Manoma, kad ji yra gravitacinių perkrovų pasekmė, o jų kaltininkas – kol kas neregėtas, mažytis, maždaug 1 km skersmens mėnuliukas, kuris dar tik pradeda savo egzistenciją.

800-900 metrų skersmens dangaus kūnas neoficialiai pakrikštytas Pege (Peggy) – tyrimo autoriaus C. Murray anytos, kuri tą dieną, kai mokslininkas fotografijose atrado mėnulį, šventė 80-ąjį jubiliejų, garbei.

Pirmą kartą apie savo atradimą C. Murray paskelbė 2013 m. gruodžio 10 d. San Franciske vykusioje astronomų konferencijoje. Anot tyrėjų grupės, Pegės įtaką A žiedui "Cassini" stebi nuo 2012 m. gegužės.

Palaipsniui Pegė gali išaugti į gerokai didesnį mėnulį, pasistūmėti atokiau nuo žiedų ir susikurti savą orbitą aplink Saturną. Manoma, jog kaip tik taip pasaulį išvydo ir jame savo vietą surado daugelis Saturno mėnulių.

Tiesa, įmanomas ir kitoks variantas: gravitacines perkrovas galėjo sukelti ne objekto susiformavimas, o jo suirimas. Tad mokslininkai tęs A žiede pastebėtos struktūros stebėjimus ir rinks daugiau duomenų apie jos evoliuciją.
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(9)
(0)
(1)

Komentarai (0)

Susijusios žymos: