Mokslininkai ištyrė Lietuvoje rastą unikalų riedulį  ()

Lietuvos geologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos specialistai Šaltiškių molio karjere (Akmenės r.) ištyrė unikalų Lietuvoje radinį – iš granito ir diabazo sudarytą maždaug 3 m ilgio ir 2 m pločio riedulį.

Radinys įdomus dėl jame esančių uolienų intarpų, rašoma Aplinkos ministerijos tinklalapyje. Jų forma įvairi: stačiakampio, lęšio, netaisyklinga. Kai kurie intarpai turi gana aštrius kampus, o kai kurie tokių neturi, yra aptakių formų.

Dauguma intarpų turi šviesias, tikriausiai talpinančio granito/granodiorito sudėties gyslas. Aptiktas riedulys – puikus magmų maišymosi (angl. magma mingling) pavyzdys. Šis reiškinys vyksta, kai į nevisiškai išsikristalizavusį granitinį kūną, kurio lydymosi temperatūra yra apie 700°C, įsiskverbia tamsi bazaltinė magma, kurios lydymosi temperatūra yra žymiai aukštesnė, apie 1000–1100 °C.

Dėl to bazaltinė magma staigiai išsikristalizuoja ir susidaro tokie intarpai. Tyrimą inicijavo Mosėdžio gimnazijos mokytojas metodininkas, paleontologijos būrelio vadovas Virgilijus Pajarskas.

Radinys bus įtrauktas į Lietuvos geotopų sąrašą. Riedulį ketinama iš karjero iškelti ir eksponuoti lankytojams prieinamoje vietoje.

Aut. teisės: Grynas.lt
Grynas.lt

(18)
(2)
(16)

Komentarai ()