Vienos šalies pavyzdys: vidutinė temperatūra padidėjo vienu laipsniu, o pasekmės - katastrofiškos (Video)  (9)

Australija išgyveno rekordinių kraštutinumų vasarą, trečiadienį paskelbė mokslininkai, kurie nurodo, kad dėl klimato kaitos tokių reiškinių dažnis ir intensyvumas turėtų tik didėti.

Didelės karščio bangos, krūmynų gaisrai ir potvyniai vargino šalį šios vasaros sezonu, gruodžio–vasario mėnesiais. Per šias 90 dienų buvo užfiksuota daugiau kaip meteorologinių 200 rekordų, sakoma nepriklausomos Klimato tarybos ataskaitoje.

„Klimato kaita, kurią didžiausia dalimi nulemia anglių, naftos ir dujų deginimas, didina ekstremalių meteorologinių įvykių intensyvumą“, – sakoma ataskaitoje „Pikta vasara“.

„Itin didelio karščio dienos ir karščio bangos Australijoje taps dar dažnesnės ir sunkesnės, (jos) didins pavojų ypatingos svarbos infrastruktūrai (pavyzdžiui, elektros tiekimui), ekonomikai, sveikatai ir ekosistemoms“, – nurodoma ataskaitoje.

Australija nuo 1910 metų pašiltėjo maždaug 1-u laipsniu Celsijaus, nurodoma spalį paskelbtoje Meteorologijos biuro ir mokslo institucijos CSIRO klimato pusmečio ataskaitoje.

Nors krūmynų gaisrai yra dažni sausomis Australijos vasaromis, klimato kaitapadidino žemės ir jūros temperatūrą, nulemdama dar didesnius karščius ir dar sunkesnius gaisrų sezonus.

„Australijai sunkiau pamatyti klimato kaitos poveikį, nes mūsų klimatas ir taip labai nepastovus“, – naujienų agentūrai AFP sakė Tarybos klimatologas Willas Steffenas.

„Tačiau mūsų kraštutinumai darosi tokie kraštutiniai, kad iš tikrųjų galime gana aiškiai matyti klimato kaitos įtaką“, – sakė jis.

Australijos Klimato tarybos ataskaitoje teigiama, kad praėjęs sezonas buvo itin kontrastingas: rytų Australiją alino karščiai ir miškų gaisrai, o vakarinę šalies dalį – smarkios liūtys ir potvyniai.

Tyrėjų teigimu, tai rodo, kad visoje Australijoje jaučiami klimato kaitos padariniai.

Nepriklausomos organizacijos duomenimis, per tris mėnesius orai šalyje sumušė net 205 rekordus.

Tarp jų – karščiausia kada nors užfiksuota vasara Sidnėjuje, Brisbane ir Kanberoje. Mori mieste Naujojo Pietų Velso valstijoje rekordiškai ilgai – net 54 dienas iš eilės – laikėsi aukštesnė kaip 35 laipsnių Celsijaus temperatūra, o Adelaidės mieste buvo užfiksuotos karščiausios Kalėdos per pastaruosius 70 metų (41,3 laipsniai Celsijaus). Tuo tarpu Perte iškrito didžiausias vasaros kritulių kiekis (192,8 milimetro).

W.Steffenas pridūrė, kad tokie meteorologiniai reiškiniai „ateinančius porą dešimtmečių“ tik intensyvės, kol pastangos mažinti oro taršą prisivys anglies dvideginio koncentracijos atmosferoje didėjimą.

Australija yra tarp didžiausių pasaulio teršėjų šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis per capita, nes naudoja daug iš anglių deginimo gaunamos elektros.

Meteorologijos biuras praėjusią savaitę nurodė, kad didžiausias šalies miestas Sidnėjus ką tik išgyveno karščiausią vasarą per savo istoriją ir kad „visame mieste buvo užfiksuoti karštų dienų ir naktų skaičiaus rekordai“.

Karščio rekordų buvo užregistruota ir šalies rytuose esančiuose Brisbano ir Kanberos miestuose, o vakaruose esantis Pertas pranešė apie vieną drėgniausių vasarų per visą stebėjimų istoriją.

Klimato tarybos energetikos ekspertas Andrew Stockas AFP sakė, kad klimato kaitakelia pavojų energetikos infrastruktūrai, nepritaikytai atlaikyti sunkių meteorologinių sąlygų.

Pietų Australijoje pernai elektra buvo dingusi visoje vienos valstijos teritorijoje, nes „beprecedentės“ audros vėjo gūsiai plėšė iš žemės elektros perdavimo linijų stulpus.

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt

(10)
(3)
(7)

Komentarai (9)