Štai dėl ko jūs esate nuolat pavargę - 5 dažniausios miego klaidos  ()

Ar pastebėjote, kad pastaruoju metu vis daugiau žmonių skundžiasi nuovargiu. Ir jie patys dažnai nežino kodėl. Jie valgo daug vaisių, geria daug vandens, stengiasi bent šiek tiek laiko praleisti lauke, tačiau dienos eigoje jie vis tiek patiria didžiulį energijos nuosmukį. Pasirodo, ir miegoti reikia mokėti - štai 5 dažniausiai pasitaikančios miego klaidos, kurios gali sukelti nesibaigiantį nuovargį.

1. Pastovaus miego tvarkaraščio neturėjimas

Pamenate, kai vaikystėje jus tėvai į lovą siųsdavo kasnakt tuo pačiu metu? Tai yra pakankamai gera mintis - kiekvieną naktį miegoti turėtumėte susiruošti tuo pačiu metu. Keltis taip pat reikėtų tuo pačiu metu kasdien. Kodėl?

Viskas labai paprasta. Jūsų miegas nėra toks tolygus, kaip jums gali pasirodyti - jį sudaro skirtingos stadijos. Jei leistumėte sau pabusti natūraliai, smegenys lėtai pakiltų iš giliausių miego stadijų ir pabudę būtumėte pasiruošę darbui. Jūs priprastumėte prie miegui skirto laiko (6,5-8 valandų, kaip jau jums patogiau) ir smegenys šį laiką išnaudotų efektyviau. Kai neturite pastovaus miego tvarkaraščio, smegenys yra priverstos pabusti iš gilių miego stadijų, jums sunkiau užmigti, o sujaukti miego ritmai sekina jūsų protinius pajėgumus.

2. Kofeinas netinkamu metu

Jūs tikriausiai žinote, kad gerti kavos po vakarienės tikrai negalima - bus sunku užmigti. Tačiau kada turėtumėte išgerti paskutinį stimuliuojančio gėrimo puodelį? Mokslininkai pasakys, kad bent 8 valandas prieš miegą ir ne vėliau.

Galbūt jums atrodo, kad kofeinas jus veikia labai trumpai, tačiau jo poveikis yra būtent toks - bent 8 valandų trukmės. Dar daugiau - nemažai žmonių daro klaidą manydami, kad kofeinas jų neveikia ir jie gali užmigti iškart po kavos puodelio. Net jei ir miegate, miego kokybė yra gerokai prastesnė. Todėl antroje dienos pusėje reikėtų vengti kavos ir energinių gėrimų. Taip pat reikėtų vengti alkoholio dėl tų pačių priežasčių - jis blogina miego kokybę.

3. Netinkama šviesa netinkamu metu

Daugelis žmonių prieš miegą naudojasi ekranais - žiūri televizorių, naršo internete, naudojasi išmaniuoju telefonu. Tai - labai blogas įprotis. Žmogus yra gyvūnas, kuris natūraliai turėtų gyventi pagal gamtos dienos ritmą. Tačiau elektros energijos paplitimas sujaukė mūsų cirkadinius ritmus.

Mėlyna šviesa yra pati blogiausia - ji tarsi apgauna kūną, įrodydama jam, kad dabar - šviesusis paros laikas. Todėl ekranų reikėtų vengti bent valanda prieš miegą. Skaityti knygų taip pat nereikėtų - didelis informacijos kiekis gali trukdyti užmigti arba bloginti miego kokybę.

4. Sportas vėlai vakare

Kažkodėl žmonės mano, kad geriau miegos, jei bus fiziškai pavargę. Kartais taip ir yra, tačiau intensyvi fizinė veikla prieš miegą gali sutrukdyti greitai užmigti.

Miegas yra kokybiškesnis prie žemesnės temperatūros. Vėlgi, taip tikriausiai yra todėl, kad žmonės natūraliai yra sutverti miegojimui gamtoje. Naktį žmogaus kūno temperatūra gali nukristi net dviem laipsniais, o tai tampa ženklu smegenims išskirti melatoniną. Sportas pakelia kūno temperatūrą, todėl užmigti gali būti sunkiau. Kita vertus, jei turite laiko išsimaudyti duše ir trumpai atsipalaiduoti, sportas nėra bloga mintis. Tuo pačiu atsiminkite, kad jūsų miego kokybei gali kenkti ir per daug šiltas miegamasis.

5. Nediagnozuoti miego sutrikimai

Dažnai žmonės įsivaizduoja, kad jie yra visiškai sveiki, net jei turi rimtų nusiskundimų. Kartais net kai viską darote sėkmingai kokybiškas miegas yra nepasiekiamas. Tuomet reikėtų kreiptis į specialistus. Yra žinoma, kad šimtai milijonų pasaulio gyventojų gyvena su nediagnozuotais miego sutrikimais.

Aut. teisės: Technologijos.lt

(14)
(14)
(0)

Komentarai ()