Ar valgysite gyvūnų mėsą po 20 metų? Mokslininkai teigia, kad tikros mėsos 2040-aisiais valgysime mažai  ()

Didžioji dauguma mūsų valgomos mėsos iki 2040 m. bus gaminama ne iš skerdžiamų gyvūnų, praneša portalas „The Guardian“. Tokius spėjimus, remiantis ekspertine nuomone, pateikia konsultacijų įmonės „A.T. Kearney“ atliktas tyrimas.


Tyrimo duomenimis, visuomenei vis labiau suprantant apie gyvulininkystės žalą aplinkai ir vis labiau didėjant žmonių rūpesčiui dėl pramoniniu mastu auginamų gyvūnų gerovės, apie 60 proc. mūsų suvartojamų mėsos produktų bus užauginti laboratorijose arba pakeisti panašaus skonio augalinės kilmės alternatyvomis.

„Milžiniškų apimčių gyvulininkystės pramonė daugelio yra matoma kaip nereikalingas blogis, – teigiama tyrime. – Tobulėjant veganiškos mėsos pakaitalams ir dirbtinės mėsos auginimo technologijoms, lyginant su tradiciškai užauginama mėsa, tik laiko klausimas, kada šios naujovės užims didesniąją rinkos dalį.“

Įprastinė mėsos pramonė per metus užaugina milijardus gyvulių ir uždirba daugiau nei 1 trln. dolerių (885 mlrd. eurų) pelno. Tačiau ši žemės ūkio niša daro milžinišką aplinkosauginę žalą, įrodytą ne vieno mokslinio tyrimo, pradedant nuo klimato kaitą skatinančių dujų emisijų ir baigiant laukinių augalų bei gyvūnų buveinių vertimu į ūkinės paskirties laukus.

Įvairios kompanijos, kaip „Beyond Meat“, „Impossible Foods“ ar „Just Foods“, naudoja augalinius ingredientus sukurti mėsos, kiaušinių ar kitų produktų pakaitalus ir jų gaminių paklausa stipriai auga. „A.T. Kearney“ apskaičiavo, kad tokio tipo įmonės jau sulaukė bent 1 mlrd. dolerių investicijų, kartais į juos investuojant net ir gyvulinės mėsos pramonės kompanijoms.

Skaitomiausi Naujausi

Kitos įmonės rūpinasi mėsos auginimu laboratorijose, taip iš gamybos proceso išimant gyvulių auginimo ir skerdimo faktorių. Nors tokie mėsos gaminiai dar nepasiekė vartotojų, tyrimą atlikusi konsultacijų įmonė spėja, kad tokiu būdu pagaminta mėsa galiausiai dominuos rinkoje, nes ji suteikia artimesnį skonį ir pojūtį tikrai mėsai, lyginant su augalinės kilmės pakaitalais.

„Judėjimas link lankstesnės, vegetariškos ar veganiškos mitybos yra nenuginčijamas, kai vis daugiau vartotojų mažina mėsos vartojimą dėl rūpinimosi aplinkai ir gyvūnų gerove, – teigė Carstenas Gerhardtas, „A.T. Kearney“ konsultantas. – Užkietėjusiems mėsos valgytojams numatomas dirbtinės mėsos produktų augimas leis mėgautis tais pačiais mitybos įpročiais kaip ir anksčiau, tik šį kartą be pridėtų blogų aplinkosauginių ir gyvūninių pasekmių.“ 

Beveik pusė pasaulyje užauginamų pasėlių yra skirti gyvuliams išlaikyti, nors tik 15 proc. to augalo kalorijų atsiduria mėsoje, kurią valgome. Tyrime pabrėžiama, kad kultūriškai užauginamoje mėsoje ir veganiškose alternatyvose išlieka apie trys ketvirtadaliai pradinio kalorijų kiekio.

Aut. teisės: alfa.lt
(8)
(7)
(1)

Komentarai ()