Ar kada girdėjote tikrą, naktimis žirafos skleidžiamą garsą? Nustebo net ir zoologijos sodo darbuotojai ir žirafų prižiūrėtojai (Audio)  ()

Žmonės yra sukūrę specialius žodžius, kuriais apibūdina kiekvieno gyvūno skleidžiamą garsą. Bet ar žinote ką nors apie garsą, kurį skleidžia žirafos? Jei kada nors jums teko pabūti prie vieno iš šių gyvūnų – geriausiu atveju išgirdote jų prunkštimą pro nosies šnerves.


Iš tiesų ilgą laiką net patys zoologai spėliojo kokį garsą skleidžią žirafos, jie manė, kad jų ilgi kaklai neleidžia žirafoms sukurti pakankamos oro tėkmės iš plaučių į gerklę, kad būtų suvirpintos balso stygos. Tačiau mokslininkai iš Australijos universiteto dabar jau turi įrodymų, kad žirafos iš tiesų skleidžią garsą – mes tiesiog niekada į tai neatkreipėme dėmesio.

Mokslininkės Angelos Stoger vadovaujama komanda tikėjo, kad žirafos skleidžią garsą, todėl net 8 metus įrašinėjo šių gyvūnų skleidžiamus garsus trijuose zoologijos soduose. Per tokį ilgą laiką buvo sukaupta tūkstančiai garso įrašų. Patys mokslininkai sako, kad užduotis tikrai nebuvo lengva. Savo darbe jie pripažino, kad žirafų garsų įrašymas buvo daug laiko reikalaujantis ir sunkus procesas. Bet, žinoma, vargas atsipirko – jie sužinojo, kad žirafos skleidžia žemą ir net gi šiek tiek šiurpų ūžiantį garsą, panašų į tantrinį giedojimą.

Galiausiai mokslininkai ėmė tyrinėti ir šio harmoningo ūžimo tendencijas bei sužinojo, kad garso dažnis yra apie 92 Hz, be to, kad toks ūžimas yra girdimas tik nakties metu. Šis garsas nėra toks žemas, kad jo negalėtų užfiksuoti žmogaus klausa, tačiau zoologijos sodo darbuotojai ir žirafų prižiūrėtojai vis tiek labai nustebo. Ūžesio stiprumas pranoko visas teorijas, kurios buvo paremtos žirafų kaklo ilgiu, o šie nauji duomenys apskritai gali pakeisti mūsų suvokimą apie šių gyvūnų fiziologiją.

Skaitomiausi Naujausi

Skirtinga ūžimo trukmė bei natų kombinacija gali reikšti turtingą komunikacijos formą. Anot Meredith Bashaw iš „Franklin & Marshall“ koledžo, žirafos turi sudėtingą socialinę struktūrą, o tokia struktūra įprastai reikalauja ir komunikacijos. Ūžimą žirafos naudoja tada, kai tamsa riboja jų matymą arba kai jos nemato viena kitos. Tyrimo autoriai pastebėjo, kad kiekviename zoologijos sode tamsiu paros metu bent viena žirafa buvo atsiskyrusi nuo kitų.

Norint atskleisti tikrąsias žirafų ūžimo priežastis, reikia tyrinėti jų elgesį tai darant, na, o tam reikėtų pažangių naktinio matymo instrumentų. Kai kurie mokslininkai sako, kad galbūt ūždamos jos greičiau užmiega, nes pats garsas yra meditacinis ir ritmiškas. Taip pat gali būti, kad žirafos turi išvystytą naktinių simfonijų kultūrą.

Tyrimo autoriai daro išvadą, kad mes dar žinome labai nedaug apie žirafų elgesį ir bendruomenę, o dėmesio sutelkimas į jų vokalizaciją mums gali suteikti daugiau įžvalgų.

Mistinio ūžimo galite paklausyti žemiau esančiame vaizdo įraše:

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(8)
(2)
(6)

Komentarai ()