Pasiruoškite, pirmadienį nuo 14.35 iki 20.04 val. Lietuvos laiku pro Saulę slinks ne tik debesys  ()

Paruoškite savo Saulės teleskopus (ir žinoma, tikėkitės gero oro)  – kadangi pirmadienį, lapkričio 11 d., bus galima stebėti Merkurijų, praskrijantį prieš Saulę. Šis įvykis oficialiai yra vadinamas tranzitu – jo metu planetos keliauja per mums regimą Saulės diską. Šiais metais tranzitas bus matomas Europoje, Afrikoje ir Amerikoje  – nuo 14.35 iki 20.04 val. Lietuvos laiku.

Merkurijus yra pirmoji mūsų Saulės sistemos planeta – o tai reiškia, kad ji yra arčiausiai Saulės. Aplink Saulę Merkurijus apsisuka per šiek tiek mažiau nei 88 dienas, o su Žeme prasilenkia kas 3-4 mėnesius. Na, o kartais įvyksta ir tokie išskirtiniai įvykiai kaip tranzitas, ir jų metu galime pamatyti, kaip Merkurijus kerta Saulės diską.

Tai atsitinka tik tam tikru metu  – kadangi Merkurijaus orbita, palyginus su mūsiške, yra pasvirusi 7 laipsnių kampu. Būtent dėl to tranzitas įvyksta tik gegužės arba lapkričio mėnesiais  – tiesa, gegužę įvykstantys tranzitai yra perpus retesni nei tie, kurie vyksta lapkritį. Įdomu ir tai, kad Merkurijaus orbita, veikiama Saulės gravitacijos, per tam tikrą laiką pasislenka, o dėl to šiek tiek nusikelia ir laikas, kada vyksta tranzitas. Pavyzdžiui, dar prieš 1585 m. jis vykdavo balandį ir spalį.

Jei planuojate stebėti šį įvykį, prisiminkite, kad to negalima daryti plika akimi. Pirmiausia kyla soliarinės retinopatijos pavojus – tai cheminis tinklainės nudegimas. Bet net jei tai ir nebūtų pavojinga, vis tiek Merkurijaus priešais Saulę nepavyktų pamatyti. Ši planeta užstoja vos 0,004 proc. Saulės disko, todėl reikia turėti ką nors, kas vaizdą padidintų  – o geriausiai tam tinka teleskopas su teisingais soliariniais filtrais.

Šiuo metu Saulė yra ir ramiausioje savo stadijoje  – kas reiškia, kad nėra jokių Saulės dėmių, dėl to su tinkama įranga Merkurijų pamatyti turėtų būti pakankamai lengva. Per vieną amžių būna 13-14 Merkurijaus tranzitų. Paskutinis įvyko ne taip ir seniai – prieš 3,5 metų, tačiau po pirmadienio tranzitą kitą kartą pamatysime jau tik 2032 metais.

Tiesa, nors manote, kad Merkurijaus tranzitai yra pakankamai reti – negalime to lyginti su Veneros tranzitais. Jei praleidote tą, kuris vyko 2012 metais, tai kitas utiks tik 2117-aisiais.

Parengta pagal „IFLScience“.

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt

(2)
(0)
(2)

Komentarai ()

Susijusios žymos: