Pirmasis auglių mikrobiomų žemėlapis parodė, kad daugelyje jų gyvena bakterijos  (4)

Kad jau žmogaus mikrobiomo ląstelių yra daugiau, nei paties žmogaus kūno ląstelių, nereikėtų stebėtis, kad mikrobiomas prasiskverbia visur. Neišskiriant ir piktybinių navikų. Neabejoju, mokslininkams šie nearti žinių dirvonai dar turi parengę ne vieną staigmeną.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Pirmoji nuodugni augliuose gyvenančių mikroorganizmų apžvalga parodė, kad bakterijos gyvena daugelio skirtingų vėžio tipų augliuose, bet nėra aišku, ar jos prisideda prie naviko augimo.

Šios bakterijos yra dalis auglio mikrobiomo – sudėtingos bakterijų, grybelių ir kitų juose gyvenančių mikrobų bendruomenės.

Anksčiau bakterijų rasta dubens organų ir kitų nuolat mikrobų veikiamų organų audinių augliuose. Tačiau apie jų buvimą kitų vėžio tipų augliuose – kaulų, smegenų ir kiaušidžių – žinoma mažiau.

Kad gautų išsamesnį vaizdą, Ravid Straussman su kolegomis Weizmanno mokslo instituto Izraelyje ieškojo bakterijų kiek daugiau nei 1000 auglių pavyzdžių, paimtų iš žmonių, sergančių kaulų, smegenų, kiaušidžių, krūties, odos, kasos ar plaučių vėžiu iš devynių medicinos centrų pacientų keturiose šalyse.

Bakterijų jie rado visų vėžio tipų augliuose, nors ir skirtingus kiekius. Bakterijų DNR rasta daugiau nei 60 procentų kaulų, krūtų ir kasos auglių, kai tuo tarpu melanomose – tik 14%.

Iš viso auglių bandiniuose aptiktos 528 rūšių bakterijos. Kiekviename auglio tipe aptikti skirtingi jų rūšių mišiniai, o margiausia buvo krūties vėžio bakterijų bendruomenė.

Nėra aišku, kodėl skirtingus auglius kolonizuoja skirtingos bakterijos, bet vienu iš faktorių gali būti vėžį sukeliančių aplinkos faktorių poveikis, sako Straussmanas. Pavyzdžiui, tyrimas parodė, kad rūkorių plaučių augliuose vyravo bakterijos, skaidančios tabake esančias chemines medžiagas.

Kol kas nežinome, kodėl bakterijos gyvena augliuose. Bakterijos gali prisidėti prie naviko augimo, arba jiems tiesiog paprasčiau įsibrauti į auglius, pažymi Straussmanas.

Jei bakterijos svarbios auglio vystymuisi, gali pavykti gydyti vėžį, manipuliuojant naviko mikrobiomą, pabrėžia jis.

Auglio bakterijų pakeitimas gali pagerint esančių terapijų poveikį sergantiems vėžiu, sako Straussmanas. Jo komanda išsiaiškino, kad specifinės bakterijos keičia auglio atsaką į imuniterapiją, kuria įprastai gydomas vėžys.

„Tad, regime, kad geresnis šio auglio bakterijų ir auglio imuniteto tarpusavio bendravimo supratimas gali padėti optimizuoti imunoterapiją,“ paaiškino jis.

Alice Klein
www.newscientist.com

Žurnalo nuoroda: Science, DOI: 10.1126/science.aay9189

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(18)
(0)
(18)

Komentarai (4)