Nepatikėsite, kokia sena ši mada - kodėl 19 amžiaus moterys ten vėrėsi auskarus?  ()

Žmonės kūną metalu puošia jau tūkstančius metų. Ir dabar ausys, nosys ir net bambos puošiamos auskarais. Netrūksta ir žmonių, kurie išdrįsta persiverti kiek intymesnes vietas. Bet ar žinojote, kad spenelių auskarai kadaise buvo kilmingiesiems būdinga grožio procedūra?

Manoma, kad spenelius taip puošė dar Amerikos čiabuviai bei dabartinio Alžyro gentys. Panašu, kad Europoje šią madą pradėjo Izabelė Bavarė, Karolio VI Mylimojo žmona, 1385-1422 metais buvusi Prancūzijos karaliene. Izabelė garsėjo giliomis iškirptėmis, kurios kartais visiškai nedengė krūtų. To meto šaltiniai teigė, kad kartais jas karalienė puošdavo tauriaisiais metalais ir brangakmeniais.

Tačiau pagreitį ši mada įgavo tik 19 amžiuje. Tuomet spenelių persivėrimas tapo aukštuomenės mada. Skirtumas tas, kad šįkart šios juvelyrikos niekas nematė - Viktorijos laikų damos buvo labai santūrios. Apie tai net nebuvo garsiai kalbama, tačiau ši mada buvo aprašyta ne viename tų laikų leidinyje.

 

Pavyzdžiui, apie tai paskutiniame 19 amžiaus dešimtmetyje rašė tuomet dar visai jaunas žurnalas „Vogue“. Tame straipsnyje buvo išdėstyti ir moterų motyvai. Pasirodo, moterys krūtis auskarais puošė tikėdamos, kad ši procedūra pagerins jų kūno formas. Kartais speneliai būdavo sujungiami grandinėle, kuri turėjo užtikrinti, kad krūtys bus simetriškesnės. Tai, žinoma, nėra tiesa. Kita vertus, gali būti, kad 19 amžiaus pabaigos-20 amžiaus pradžios leidiniai šią madą išpūtė tiesiog bandydami įsitvirtinti tarp rimtesnės spaudos.

Beje, įdomu ir tai, kad 20 amžiaus pradžios gydytojai kartais rekomenduodavo spenelių pervėrimą kaip būdą palengvinti kūdikių žindymą. Vėlgi, dabar tai nebėra laikoma medicinine procedūra, tinkama jaunoms mamoms. Kita vertus, dažnai kartojamas mitas, kad perverti speneliai neleidžia maitinti krūtimi irgi nėra teisingi - jei procedūra yra atlikta tinkamai, randinis audinys nesutrukdys žindymui. Tik, žinoma, papuošalus reikės išsiimti.

 

Ši mada 20 amžiaus pradžioje buvo beveik visiškai išnykusi. Ją atgaivino ne kas kitas, o aštuntojo dešimtmečio vyrai - ant scenos be marškinėlių lipantys dainininkai taip bandė išsiskirti iš kitų.

Aut. teisės: Technologijos.lt

(17)
(9)
(8)

Komentarai ()