JAV prasideda širšių-žudikių invazija: aptikusios auką įjungia naikinimo režimą, žmogų pribaigti gali vienu smūgiu (Video)  ()

Pirmą kartą šiais metais JAV Vašingtono valstijoje pastebėta invazinių širšių–žudikių. Ir elgėsi pastarosios taip, kaip ir buvo galima tikėtis – puolė popiervapsvių lizdą.


Vienas Vatkomo apygardos gyventojas informavo, kad rugpjūčio 11 dieną vos už 3,2 kilometrų nuo tos vietos, kur 2019 metų gruodį nekviestos viešnios sutiktos pirmą kartą, pastebėjo iki 4,4 centimetrų ilgio galinčių užaugti didžiųjų Azijos širšių (Vespa mandarinia), skelbia Vašingtono valstijos žemės ūkio departamento atstovai.

„Šios širšės demonstruoja tokią pačią elgseną kaip ir prieš metus – puola popiervapsvių lizdus“, – išplatintame pareiškime teigia Vašingtono žemės ūkio departamento vyriausiasis entomologas Svenas Spichigeris.

Kaip ir galima spręsti iš pavadinimo, širšės–žudikės – nuožmios naikintojos. Aptikusios bičių lizdą, šios širšės įjungia „naikinimo režimą“ – vieną po kitos savo masyviomis mandibulėmis (galvos galūnėmis) pražudo tūkstančius. Kai tik spiečius sunaikinamas, o tai vos kelios širšės–žudikės gali padaryti per kelias valandas, įsibrovėlės lizdą ima ginti kaip savą, ten esančias lervas sumaitina savo atžaloms.

 

Didžioji Azijos širšė aukai suleidžia didelę dozę nuodų ir sukelia nepakeliamą skausmą, skelbia Vašingtono žemės ūkio departamento specialistai. Vieno tokios širšės įgėlimo pakanka nužudyti žmogų, tačiau tokie atvejai itin reti, akcentuoja JAV pareigūnai.

Paaiškėjus, kad širšės žudikės pasirodė ir šiais metais, Vašingtono valstijos žemės ūkio departamento specialistai vietovėse pasirūpins specialiais spąstais, tada entomologijai galės ten įkliuvusias širšes sužymėti, o tada sekti kiekvienos jų judėjimą, taip identifikuojant lizdo vietą.

Skaitomiausi Naujausi

 

Kadangi širšės pastebėtos visai šalia – vos už 800 metrų – nuo JAV ir Kanados dienos, ten ketinama paspęsti papildomų spąstų.

Praeitą rudenį Vašingtono žemės ūkio departamentas buvo pasitelkęs tą pačią strategiją. Vos tik pavyko nustatyti įsibrovėlių lizdo vietą, specialiais apsauginiais kostiumais vilkintys ir apsauginius skydus dėvintys pareigūnai leidosi į jo naikinimo operaciją. Krepšinio kamuolio dydžio lizdą jie pripildė putų, o tada 100–200 širšių susiurbė į specialius konteinerius, rašė „Live Science“. Norėdami būti tikri, kad bus sunaikintos visos žudikės, specialistai medį, kuriame aptiko lizdą, apsuko plastiku ir pripildė anglies dvideginio.

 

Vietos gyventojų pranešimai apie didžiąsias Azijos širšes gyvybiškai svarbus tiek jas aptintant, tiek suvaldant. Praeitais metais Vašingtono valstijos žemės ūkio departamentas gavo 31 tokį pranešimą, visi jie pasitvirtino.

Pietų ir Rytų Azijoje paplitusios širšės–žudikės svetur laikomos invazine rūšimi. Jos gali kaip reikiant išbalansuoti vietos ekosistemą, naikindamos vietos bičių populiaciją.

Iš kitų širšės–žudikės išsiskiria oranžinės ir geltonos spalvos galva, neįprasta jos forma, didelėmis, lašo formos akimis.

Aut. teisės: delfi.lt
(13)
(1)
(12)

Komentarai ()

Susijusios žymos: