Google finansuojamas konkursas Mėnulio šturmui  (4)

Google ima neišsitekti programinėje rinkoje ir po truputi įsilieja į kitas sferas. Ir kai kada visai netikėtas. Kartu su X Prize fondu Google kompanija paskelbė apie konkursą privačioms kompanijoms - užduotis kaip ir verta tikėtis, verta google vardo - reikia sukonstruoti mėnuleigį ir nuskraidinti jį į Mėnulį. Jeigu viskas seksis gerai, žadamas prizinis fondas - 20 milijonų dolerių.

Tačiau kaip ir kiekviename konkurse yra tam tikri reikalavimai, kuriuos būtina išpildyti norint gauti 20 milijonų vertės prizą. Pirmiausia, mėnuleigio nepakanka transportuoti į mėnulį - ant Žemės palydovo paviršiaus jis turi nuvažiuoti ne mažiau nei 500 metrų ir atsiųsti į Žemę padarytas nuotraukas bei nufilmuotą medžiagą. Jeigu to atlikti nepavyktu, konkurse dalyvaujanti kompanija gautu 5 milijonų dolerių vertės paguodos čekį.

Bendras konkurso biudžetas - 30 milijonų dolerių. Taigi, 20 milijonų už pirmą vietą ir išpildytas visas sąlygas, 5 milijonai už antrą prizą, jei pavyksta mėnuleigį tik nugabenti ir lieka dar 5 milijonai, kurie sudaro papildomą prizą. Juos gaus mėnuleigio kūrėjai, jeigu jų robotas mėnulyje sugebės nuvažiuoti daugiau nei 5 km, nufotografuoti Mėnulyje esančią "Apollon" kosminio laivo įrangą, išverti šaltą mėnulio naktį, trunkančią 14,5 žemiškų parų arba surasti vandens ledo pavidalu.

Pretendentas nuskristi į Mėnulį privalo iki 2012 metų gruodžio 31 d, vėliau prizo dydis sumažės iki 15 milijonų dolerių. Pats konkursas numatytas iki 2014 metų, nebent organizatoriai nuspręstų pratęsti šį terminą.

Į X Prize fondo tarybą įeina kompanijos SpaceX generalinis direktorius. Jis pažadėjo, jog konkurso dalyviams bus suteikta 10% nuolaida gabenant suprojektuotą robotą į Mėnulį. Tokį krovinį į Mėnulį gali nuskraidinti raketa nešėjas Falcon. Pagal SpaceX internetinio puslapio kainoraščius, tokia kelionė kainuotų 7-8,5 milijonus dolerių.

Pirmasis sėkimingas raketos Falcon 1 startas į kosmosą įvyko šių metų kovą, o naudingą krovinį į orbitą raketa pirmą kartą skraidins 2008 metų pirmąjį ketvirtį.

Natūralus klausimas - ar iškeltos konkurso sąlygos yra įveikiamos? Ir kiek tokio projekto savikaina? Dabartinis technologinis lygis tikrai leidžia sukonstruoti Mėnulio tyrimams skirtą robotą. Juk istorijoje jų jau buvo ne vienas. Pirmoji nepilotuojamą zondą į Mėnulį dar 1966 metais nuskraidino sovietų sąjunga. Pilotuojamas zondas "Apollon" Mėnulyje nusileido 1969 metais. Tačiau po šaltojo karo pabaigos Mėnuliu liautasi domėtis.

1998-2003 metais privati LunaCorp kompanija bandė atnaujinti Mėnulio tyrimus. Buvęs LunCorp generalinis direktorius tvirtina, jog projekto biudžetas siekė 130-200 milijonų dolerių ir didžiausia pinigų dalis teko mėnuleigių projektavimui. Jis mano, jog išsisukti su keliomis dešimtimis milijonų dolerių yra labai sudėtinga, tačiau įmanoma - bet tik tuo atveju, jei iš karto pasirenkami tinkami technologiniai sprendimai.

Tuo tarpu Rusijos kosminės agentūros specialistai tvirtina, jog tokio projekto kaina siektų ne mažiau 100-200 milijonų dolerių, tad siūlomi 5-25 milijonai vargu ar kažką sudomins. "Tai panašiai kaip alpinistui pasiūlyti įkopti į Everestą už naują alpinisto batų porą. Batai yra gerai, tačiau vargu ar kas dėl jų ryžtųsi tokiam žygiui", - sako Rusijos mokslo akademijos narys-korespondentas Jurijus Karašas (Юрий Караш).

Plačiau: Google заплатит 20 миллионов за частный полет на Луну

Aut. teisės: www.technologijos.lt

(0)
(0)
(0)

Komentarai (4)

Susijusios žymos: