Rišate - Sacharos dykumos mįslė žmonijai  (12)

Kaip žmonija gali įminti Visatos mįsles, jei niekaip nesugiabame suprasti mus pačius supančios gamtos paslapčių. Mes jau ne kartą rašėme apie įvairius paslaptingus ir tuo pačiu nepaprastai žavingus negyvosios gamtos stebuklus, tačiau tai sunkiai išsemiama tema. Šįkart dar vienas tokiai kolekcijai puikiai tinkantis "stebuklas" - Sacharos dykumoje, Mauritanijos teritorijoje jau amžių amžius plytinti paslaptinga Rišat (Richate) teritorija. Jos paslaptis vis dar neįminta, tačiau hipotezių sukurta pačių įvairiausių - nuo žemės drebėjimų iki ateivių pėdsako...

Kas gi čia tokio keisto ir paslaptingo? Visa esmė Rišate teritorijos struktūroje - ją sudaro praktiškai taisyklingi reljefiniai apskritimai, kurių prigimtis vis dar neatkleista. Išorinių žiedų diametras siekia beveik 50 kilometrų, o pati struktūra geriausiai matoma iš kosmoso. Šioje nuotraukoje matyti Rišate teritorija, fotografuota iš TerraSAR-X palydovo.

Tai taip vadinamos radarinės nuotraukos, išplatintos 2007 metų liepos 8 dieną vokiečių kompanijos Infoterra GmbH, kuri ir paleido į orbitą TerraSAR-X. Tai vienos iš pirmųjų nuotraukų, padarytų palydovo tuoj po starto, įvykusio 2007 metais birželio 15 dieną. Nuotraukose labai gerai matyti Rišate teritorijos koncentriniai žiedai.

Ši keista struktūra pirmą kartą pastebėta tik prasidėjus kosminiams skrydžiams. Esant pačioje teritorijoje ant žemės paviršiaus nieko labai keisto pamatyti nepavyks - pernelyg didelės apimties reljefiniai netolygumai. Tačiau iš kosmoso ji matosi beveik idealiai ir labai dažnai ši teritorija kosmonautams tarnauja kaip kelrodė žvaigždė - praskridus virš jos iš karto galima nustatyti savo padėtį ir pasitikrinti ar lokacinė aparatūra dirba teisingai.

Keista Rišat teritorija yra ir labai sena - pats seniausias žiedas manoma jog susiformavo prieš 500-600 milijonus metu. Ir per tiek laiko trukusi erozija ir žemės plutos svyravimai šios struktūros visiškai neįtakojo. Tiesa, prabėgęs laikas paliko savo požymius - geologai įsitikinę, jog pradžioje iškilusi centrinė teritorijos dalis su laiku įdubo.

Remiantis šiais geologų tyrimais, bandoma spėti, jog ir visa teritorija susidarė dėl požeminio kraterio smūgių. Deja, to negali pagrįsti plokščias teritorijos paviršius ir visiškai nėra dėl tokių smūgių neišvengiamai susiformuojančių aplinkinių kalnų.

Kita hipotezė - struktūros susidarymas dėl ugnikalnio išsiveržimo taip pat labai mažai tikėtinas. Tiesiog nėra po tokių išsiveržimų susiformuojančio centrinio kupolo, o ir pagaliau visiškai neaptinkama vulkaninės kilmės medžiagų.

Kiti tyrinėtojai linkę manyti, jog tai kalvotos vietovės erozijos padarinys. Tačiau ir tai nepaaiškina apvalių žiedų susidarymo priežasties. Turbūt neverta priminti, jog šitokia paslaptinga teritorija susilaukia ir tradicinio, bet ne visai moksliško komentaro - tiesiog NSO palikimas. O ką NSO galėjo veikti su tokia teritorija - čia jau kiekvieno asmeninės fantazijos reikalas. Tuo labiau, juk Afrika laikoma žmonijos lopšiu - gal tuomet Rišat apylinkės tėra pirmasis NSO kosmodromas atgabenant žemės gyventojus? Kad ir koks būtų tikrasis atsakymas, kol kas mokslininkai ir laisvos fantazijos žmonės jo nežino. Tad priimamos visos, bent kokį logišką pagrindimą turinčios hipotezės.

Aut. teisės: www.technologijos.lt

(1)
(0)
(1)

Komentarai (12)