Silpnaprotystę ir paralyžių įtakojantis baltymas  (0)

Žmogaus organizme aptiktas baltymas, kurio mutacijos įtakoja silpnaprotystės, paralyžiaus ir įvairių neurozių ar manijų ligas. Tikimasi, jog šis atradimas taps nauju dideliu žingsniu į priekį gydant išvardintas ligas.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

JAV Pensilvanijos universiteto mokslininkai aptiko baltymą, kurio mutacija sukelia įvairias neurozes, manijas (pavyzdžiui, kleptomaniją, seksualinį apsėdimą), silpnaprotystę ir paralyžių.

Didelė baltymo TDP-43 koncentracija randama žmonių, kenčiančių nuo amiotrofinės šalutinės sklerozės, dar žinomos kaip Lou Gehrigo liga, ir frontotemporalinės demencijos, galvos bei stuburo smegenyse. Dėl šio baltymo mutacijos pradeda netaisyklingai vystytis ląstelės. Minėta sklerozė, naikindama raumenų darbą, taigi ir judėjimą koordinuojančius neuronus, iš lėto paralyžiuoja kūną.

Demencijomis vadinami įvairūs elgesio sutrikimai, pavyzdžiui, perdėtas sekso alkis ir kleptomanija. Šį psichikos susirgimą neretai lydi atminties praradimas, judesių ir kalbos sutrikimas.

Frontotemporalinė demencija yra antra pagal paplitimą demencijos forma tarp vyresnių nei 65 metų amžiaus žmonių. Labiausiai paplitusi yra Alzhaimerio liga – neurologinis susirgimas, kurį taip pat sukelia nenormalus baltymų išsidėstymas ląstelėse.

Pensilvanijos mokslininkų atlikta studija rodo, jog tai, kuria iš jų žmogus susirgs, priklauso nuo to, kur susikaupia TDP-43 – nugaros ar galvos smegenyse. Sveiko žmogaus kūne šis baltymas, kaip manoma, saugo informaciją apie DNR.

Atlikti tyrimai leidžia toliau sėkmingai plėtoti tokių ligų prevencines programas, aptinkančias susirgimus dar jų pačioje pradinėje fazėje.


Parengta pagal:

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(0)
(0)
(0)

Komentarai (0)

Susijusios žymos: