Erkių platinamos ligos keičia charakterį  (0)

Šiemet dvigubai daugiau šalies gyventojų susirgo erkiniu encefalitu ir Laimo liga. Suagresyvėjusios erkės aukų tyko ne tik miškuose, parkuose ar soduose, bet ir daugiabučių kiemuose. Gydytojai dėl to nesistebi, nes erkes platina graužikai, paukščiai, naminiai gyvūnai. Erkių į namus galima parsinešti ir nusipirkus grybų ar lauko gėlių.

Rugsėjį pasipylė ligos

„Nuo metų pradžios neregistravome nė vieno Laimo ligos atvejo, o rugsėjį net 10 žmonių nustatyta ši liga. Pernai tiek atvejų užregistruota per visus metus“, – stebėjosi Panevėžio apskrities visuomenės sveikatos centro Biržų skyriaus užkrečiamųjų ligų vyresnioji specialistė Danutė Grigienė. Biržų rajone mažiau užsikrėtusiųjų erkiniu encefalitu. Šiemet nustatyti du atvejai, o pernai nebūta nė vieno. „Reikia žinoti, kad rudenį erkės suaktyvėja, joms reikia pasimaitinti, daugintis ir peržiemoti. Todėl žmonės turėtų dar labiau pasisaugoti“, – sakė D.Grigienė.

Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centro duomenimis, per septynis šių metų mėnesius Laimo liga susirgo 893 šalies gyventojai. Tai maždaug dvigubai daugiau nei per tą patį laikotarpį 2008 metais. Erkinis encefalitas nustatytas 129 žmonėms, o pernai per tą patį laikotarpį – 62 gyventojams.

Ligonių daugėja

„Šiemet gydome gerokai daugiau ligonių nuo erkinio encefalito nei pernai. Nors grybų miške, regis, mažiau, užsikrėtusiųjų turime du ar tris kartus daugiau“, – tvirtino Šiaulių apskrities ligoninės gydytojas infektologas Algimantas Baublys.

Pasak gydytojo, Laimo liga dažniausiai gydoma antibiotikais ambulatoriškai. Jeigu ji laiku pastebima, ligoniai visiškai pasveiksta. Negydoma Laimo liga gali pažeisti akis, širdį, centrinę bei periferinę nervų sistemą, atramos – judėjimo aparatą ir kt.

Medikai tvirtina, kad Laimo liga ir erkinis encefalitas – vienos pavojingiausių ligų. Jos yra skirtingos, nes skirtingi ligų sukėlėjai. Taip pat skirtingi ligų simptomai bei gydymo būdai. Laimo ligą sukelia borelijos, o erkinį encefalitą – virusai.

Tampa invalidai

„Erkinis encefalitas pasireiškia gana įvairiai, būna įvairių sunkumo laipsnių. Anksčiau pagrindinis simptomas bene visiems ligoniams buvo galvos skausmas. O dabar dažnai pasitaiko tik galvos svaigimas, pykinimas, vėmimas. Galvos svaigimą sudėtingiau nuslopinti nei skausmą“, – aiškino gydytojas A.Baublys.

Tvirtinama, kad iki 30 proc. persirgusiųjų erkiniu encefalitu turi liekamųjų ligos reiškinių, kurie sumažina darbingumą ir pablogina gyvenimo kokybę.

„Pastebima, kad persirgus erkiniu encefalitu kartais pasikeičia net žmogaus charakteris, jis tampa irzlesnis, principingesnis. Pacientus kamuoja mieguistumas, dėmesio stoka. Deja, bet po šios ligos žmonės gali tapti invalidai“, – sakė Šiaulių apskrities ligoninės gydytojas.

Anot jo, sunkiausia ligos forma, kai pažeidžiamas galvos smegenų mielininis audinys. Tuomet žmogus gali nevaldyti kaklo, galvos, rankų.

Pastebėta, kad vaikai iki 5 metų erkiniu encefalitu neserga arba perserga lengvomis formomis, kurios nesukelia patologijos ir liekamųjų reiškinių.

Specifinio vaisto erkiniam encefalitui gydyti nėra, todėl gydytojai pataria nuo šios ligos saugotis skiepais.

Pažeidė veido nervą

Gydytojai tvirtina, kad žmonės kartais savo negalavimų nesusieja su erkių platinamomis ligomis, nes ne visada pamato, kad erkė įsisiurbė. Juolab kad, pavyzdžiui, Laimo ligos inkubacinis periodas, per kurį pasireiškia ligos požymiai, trunka nuo 2 dienų iki 6–9 mėnesių.

Viena panevėžietė, kuriai buvo diagnozuota, kad pakenktas veido nervas, niekaip negalėjo patikėti, jog jį sukėlė erkių platinamos borelijos. Moteris tvirtino, kad nebuvo miške, sode, ant kūno neaptiko įsisiurbusių erkių. Sakė nepatyrusi kitų šiai ligai būdingų simptomų, gal tik jutusi bendrą negalavimą.

Į gydytojus kreiptis panevėžietę privertė pažeistas veido nervas. Atlikus gydytojo paskirtą tyrimą paaiškėjo, kad ji serga Laimo liga. Jai buvo paskirti antibiotikai, kiti vaistai, po kurių vartojimo moteris pasveiko.

Visuomenės sveikatos specialistai ragina žmones saugotis erkių. Einant į mišką reikėtų tinkamai apsirengti, kad kuo mažiau liktų atvirų kūno vietų. Galvą patartina apsirišti skarele ar užsidėti kepurę. Taip pat rekomenduojama naudoti erkes atbaidančius preparatus.

Anot specialistų, erkės Lietuvoje paprastai aktyvios būna nuo kovo iki lapkričio ar net gruodžio mėnesio, priklausomai nuo klimato sąlygų.

Aut. teisės: Valstiečių laikraštis
Valstiečių laikraštis
Autoriai: Vida Tavorienė

(2)
(0)
(1)

Komentarai (0)