Rusijoje pagaminta plaukiojančios AE platforma  (11)

Šiandien Sankt Peterburgo (Rusija) laivų statykloje „Baltijskij zavod“ nuo stapelių bus nuleista pirmosios pasaulyje plaukiojančios atominės elektrinės platforma „Akademikas Lomonosovas“.


Ji taps būsimos plaukiojančios AE, kurią stato Rusijos koncernas „Rosenergoatom“, prototipo pagrindu, pranešė šios šalies valstybinė atominės energijos korporacija „Rosatom“.

Plaukiojančios atominės elektrinės su 2 reaktorių blokais pagrindo statyba Rusijoje buvo pradėta 2009 m. kovo mėnesį. Pagal patvirtintą darbų grafiką šis 21 500 tonų vandentalpos laivas, kuriame bus sumontuoti du KLT40-S tipo jūriniai branduoliniai reaktoriai (bendra jų galia – 70 MW), turi būti paruoštas transportavimui antrąjį 2012 m. ketvirtį. IV 2012 m. ketvirtį po plaukiojančios AE bandymų ji bus pradėta eksploatuoti, teigiama pranešime.

Pirminiais „Rosatom“ skaičiavimais, tokio laivo statyba atsieis 274 mln. JAV dolerių.

Prototipinė plaukiojanti elektrinė galės būti naudojama bet kuriuose pakrančių vandenyse elektrai ir šilumai gaminti bei jūros vandeniui gėlinti (našumas – iki 220 tonų vandens per dieną).

Planuojama, kad tokios 70 MW galios plaukiojančios elektrinės suteiks galimybę dujų monopolininkei „Gazprom“ pradėti atokių dujų ir naftos telkinių, esančių Barenco ir Karos jūrose, eksploataciją. Šios savaeigės AE pačios saugos branduolines atliekas, o techniškai jas aptarnauti reikės tik kartą kas 12 – 14 metų.

Dienraščio „Guardian“ žiniomis, Rusijos konstruktoriai yra suprojektavę povandeninę dujų ir naftos verslovėms jūroje skirtą gręžimo įrangą, kuriai energiją tiekia branduolinis reaktorius.

Aplinkosaugininkai perspėja, kad plaukiojančių AE naudojimas dėl galimų avarijų rizikos kelia potencialų pavojų jautrioms Arkties ekosistemoms. Jie taip pat baiminasi, kad radioaktyvių plaukiojančių atominių jėgainių atliekų bus bandoma atsikratyti „laidojant“ jas jūroje.

Pasak dienraščio, Rusija jau seniai teršia Arkties vandenis branduolinėmis atliekomis. Vakarų šalys buvo skyrusios Rusijai milijardus dolerių, kad ši utilizuotų daugiau nei 160 nebenaudojamų atominių povandeninių laivų, tačiau yra žinoma, kad 2009 m. pavasarį mažiausiai 12 branduolinių reaktorių vis dar buvo laikomi Arkties pakrantėse esančiuose Rusijos branduoliniuose sąvartynuose. Rusijos šiaurinėje pakrantėje ir Naujosios Žemės saloje tebelaikoma ir daugiau nei 5000 konteinerių su kietomis ir skystomis branduolinėmis atliekomis.

Aut. teisės: TV3
TV3
(0)
(0)
(0)

Komentarai (11)