Į fotografijas netelpantys daugiatūkstantiniai Honkongo gyvenamieji bokštai (Foto)  (6)

Kai kas šaiposi, kad Lietuva – sovietinėse daugiaaukštėse dėžutėse augintų mankurtų kraštas. Įdomu, ką tokie pasakytų apie Honkongą, kur viename daugiaaukštyje kažkaip telpa mažiausiai po 14 tūkst. gyventojų? Ne tik telpa, bet ir vadina tą sutilpimą gyvenimu. Tarybinės daugiaaukštės blokinės dėžutės, lyginant jas su verslo tigro Honkongo gelžbetoninėmis džiunglėmis – Château pilys. Gal todėl butai jose kainuoja pasakiškus pinigus? Ir kuo toliau, tuo brangiau – juk „pilys“ virsta senovinėmis…


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Tautietišką būtį ir buitį kol kas palikime ramybėje. Ką ten lietuviški penkiaaukščiai, devynaukščiai ar dvylikaaukščiai? Honkongo n-taaukčiai tokie dideli, kad niekaip netelpa į vieną kadrą, o net ir dalies pastato vaizdas tiesiog hipnotizuoja. Gal toks būstas atrodo siurrealistiškas, tačiau tai – šimtų tūkstančių žmonių namai. Iš viso Honkonge grumdosi 7 mln. gyventojų. Dvi tarybinių laikų arba trys nepriklausomos Lietuvos. Šių hipnotizuojamų kadrų autorius – kelionių fotografas Jasonas Langley. Tokiuose sunkiai aprėpiamo dydžio pastatuose gyvena maždaug trečdalis Honkongo populiacijos. Didžiausiame tokiame name įsikūrę 36 tūkst. žmonių. Maždaug tiek žmonių 2011 m. gyveno Mažeikiuose (38 tūkst.), Jonavoje (33 tūkst.), keliais tūkstančiais daugiau – Marijampolėje (44 tūkst.). Daugelyje amerikiečio J. Langley nuotraukų įamžinti senieji Honkongo megabučiai, stovintys Shek Kip Mei kvartale. Čia vienas ant kito ir vienas šalia kito sulipdyti 7 363 butai, kurių išorinės sienos dažytos geltona, raudona, mėlyna, pilka spalva. Šis kvartalas pastatytas 1953 m. gaisro padegėliams. Jasonas taip pat fotografavo ir dangų remiantį Tseung Kwan O pastatą, kurį sudaro 40 aukštų. Nuotraukų autorius sako, kad daugelis tokių pastatų funkcionuoja kaip maži miestai – daugelyje įrengtos savos parduotuvės, užkandinės, sporto salės, kai kuriuose – net ir gydytojų kabinetai, mokyklos, pašto skyriai, metro stotys.

„Daugiabučiai pastatai suformavo modernios urbanistikos Honkongo veidą, – sako po Kiniją keliavęs fotografas. – Butų statyboms taikyti įvairūs architektūriniai stiliai, tačiau visi jie iškilo dėl vieno bendro tikslo – santykinai mažuose, ypač tankiai gyvenamuose kvartaluose kuo daugiau žmonių aprūpinti būstu.“ „Didžiausią įspūdį paliko Shek Kip Mei pastatai, – pasakojo J. Langley. – Ypač tos ryškios jų spalvos. Pastatai labai išsiskiria iš aplinkos. Spalvų schemos kai kur atrodo gerai apgalvotos, mat tam tikromis spalvomis išdažyti ištisi kvartalai. Manau, kiekvienam kvartalui ten priskirta po tam tikrą spalvinę schemą. Tiesa, kiekvienas gyventojas turi teisę pasirinkti, kokia spalva bus nudažytos jo buto išorinė sienų pusė.“

„Erdvės tarp tokių pastatų – savotiškai užburiančios ir net svaiginančios. Kvapą gniaužia pastatų dydis ir gabaritai – namai tokie dideli, kad niekaip netelpa į kadrą. Susidaro įspūdis, kad daugelį tokių pastatų sudaro daugybė vienodų langų, tačiau įsižiūrėjus iš arčiau matyti, kad kiekvienas kažkuo skiriasi ir savaip atspindi būsto gyventojų individualumą.“
(83)
(5)
(78)

Komentarai (6)