Robotų intelektą nustatantis Tiuringo testas turi kritinę klaidą: jį išlaikytų net ir akmuo?  (5)

Dirbtinio intelekto (DI) espertai tvirtina, kad mašinos gali gana nesunkiai pergudrauti Tiuringo testą, net nesistengdamos.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

1950 kompiuterijos pionieriaus Alano Tiuringo sukurtas testas buvo skirtas nustatyti mašinių sugebėjimą demonstruoti intelektą. Jo metu žmogus nežinodamas, kaip yra iš tikrųjų, turi nustatyti, ar kalbasi su mašina, ar su kitu žmogumi. Šis testas yra itin svarbus DI kūrėjams, nors dabar susilaukia vis daugiau kritikos.

Mokslininkų Kevino Warwicko ir Humos Shah teigimu, DI sistema gali pergudrauti testą tiesiog tylėdama. Tai nustatyta, ištyrus šimtus jau atliktų testų, kai DI sistema viso testo metu tylėjo dėl techninių gedimų. Beveik kiekvienu atveju teste dalyvavęs žmogus negalėdavo nustatyti, ar kalbasi su mašina, ar su žmogumi.

Mokslininkų nuomone, taip yra todėl, kad, jeigu mašina tiesiog tyli, žmogui sunku nuspręsti, ar tylima dėl to, kad kažkas specialiai pasirinko neatsakyti klausimo, ar DI sistema „nusprendė“ neatsakyti, ar tiesiog iškilo kažkokių techninių kliūčių.

„Ką iš tiesų reiškia išlaikyti Tiuringo testą? Šis testas buvo skirtas nustatyti, ar mašinos turi intelektą. Bet teste dalyvaujantis žmogus gali pats neteisingai interpretuoti įvairias situacijas ir pamanyti, kad bendrauja su intelektualia būtybe“, – pasakoja K. Warwickas.

Jo nuomone, net jeigu DI sistema išlaikytų testą tylėdama, būtų neteisinga teigti, kad ji turi protą. „Tuomet galėtume sakyti, kad akmenys taip pat yra intelektualūs, nes visą laiką tyli“, – tikina mokslininkas.

Tyrimas publikuotas žurnale „Journal of Experimental and Theoretical Artificial Intelligence“.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Robotika.lt
Robotika.lt
(14)
(21)
(-7)

Komentarai (5)