Labai rizikinga ir ilgai užtrukusi inžinierių idėja pasiteisino: svyrantis Pizos bokštas Italijoje – jau nebe toks svyrantis (Video)  ()

Svyrantis Pizos bokštas Italijoje – jau nebe toks svyrantis, nes per pastarųjų 17 metų jo nuokrypis nuo vertikalės sumažėjo keturiais centimetrais.

Tokie pokyčiai pasiekti po to, kai 1993-2001 m. buvo atlikti rimti bokšto sutvirtinimo darbai. Tūkstančius turistų kasdien pritraukiantis visame pasaulyje garsus statinys Toskanoje grįžo į padėtį, kurioje jis buvo XIX a. pradžioje.

„Sumažintas pasvirimo kampas toks amžinai ir neliks. Tačiau tai – labai reikšmingas darbas, kuris leidžia tikėtis, kad Pizos bokštas galės stovėti dar 200 metų“, – cnn.com teigė profesorius Salvatore Settisas, prižiūrintis bokšte dirbančią grupę.

Pradėjus bokšto tvarkymo darbus, statinys, skaičiuojant nuo vertikalės, į pietus buvo pasviręs 6 laipsnius arba 396,24 centimetro. Kad pakeistų Pizos bokšto pasvirimo kampą, specialistai iš priešingos statinio pusės iškasė žemių.

„Techniškai tai buvo neįtikėtinai komplikuotas darbas, tačiau pačią koncepciją lengva perkąsti. Bokštas sviro į pietus, todėl iš šiaurinės jos pusės buvo nukasta dalis žemių, daugiausia smėlis ir molis. Taip suformuotos ertmės, kurias dabar pats bokštas, slėgdamas savo svoriu, užpildo“, – aiškino S.Settisas.

Dėl šios operacijos Pizos bokštas kone dešimtmetį lankytojams buvo nepasiekiamas. Vėl jis duris atvėrė tik besibaigiant 2001-iesiems.

Bokšto būklė nuolat tikrinama, o duomenys nagrinėjami kas tris mėnesius susitinkančio stebėtojų komiteto. Pastarieji matavimai rodo gerą monumento būklę. „Galime reikšti atsargų optimizmą“, – teigė Gianluca De Felice, Pizos bokštą ir grupę kitų monumentų prižiūrinčios institucijos vadovas.

Žinomiausio lankomo objekto Pizoje statybos pradėtos 1173 metais, tačiau dėl to, kad grunte – daug smėlio, jis vos pastatytas ėmė svirti.

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt

(8)
(2)
(6)

Komentarai ()