Oficialu: Kinijos „dirbtinė saulė“ bus pastatyta dar šiais metais  (1)

Lapkritį Kinijos mokslininkai eksperimentiniame superlaidžiame tokamako reaktoriuje pasiekė naują temperatūros rekordą. Neoficialiai „dirbtine Saule“ vadinamame aparate mokslininkams pavyko įkaitinti plazmą iki 100 milijonų laipsnių pagal Celsijų ir taip pasiekti naują rekordą. Žengiamas sekantis žingsnis.


Visi šio ciklo įrašai

  • 2019-03-08 Oficialu: Kinijos „dirbtinė saulė“ bus pastatyta dar šiais metais  (1)

Dabar oficialūs Kinijos pareigūnai teigia esantys tikri, jog dar šiais metais pavyks užbaigti „dirbtinės Saulės“ statybas ir dar labiau priartėti prie branduolinės sintezės įvaldymo.

Per kasmetinę Kinijos CPPCC konferenciją, Kinijos Nacionalinės branduolinės korporacijos pareigūnas Duan‘as Xuru paskelbė, kad inžinieriai šiais metais pastatys „HL-2M“ tokamaką.

Tokamakas sukurtas taip, kad atkartotų branduolių sintezės procesą, kuris natūraliai vyksta saulėje ir žvaigždėse. Įvaldžius šį procesą užsitikrintume praktiškai beribę ir švarią energiją.

Tačiau vienas pagrindinių iššūkių yra būtinybė pasiekti, kad jonų temperatūra tokamakuose būtų didesnė nei 100 mln. laipsnių pagal Celsijų.

„Dirbtinės saulės plazma daugiausiai susideda iš elektronų ir jonų“, - teigė Duan‘as. „Ir šalyje esančiuose tokamakų įrenginiuose plazmos šerdyje elektronų temperatūra pasiekė daugiau nei 100 mln. laipsnių pagal Celsijų, o jonų temperatūra pasiekė 50 mln. laipsnių ir tie jonai gamina energiją. Norint padidinti jonų temperatūrą iki daugiau nei 100 mln. laipsnių, mums reikia didesnių prietaiso parametrų, paduoti bei išgauti daugiau energijos ir valdyti pažangesnį proceso režimą.“

Naujasis „HL-2M“ įrenginys užtikrins tokias galimybes ir, tikimasi, kad padidins dabartinį įrenginio plazmos elektros srovės lygį nuo 1 iki 3 trilijonų amperų, o tai gerokai padidins plazmos parametrus ir įrenginio galią.

Kinijai tai yra labai svarbu ir dėl to, kad jie dalyvauja tarptautinio eksperimentinio reaktoriaus ITER vystyme ir šios technologinės žinios gali prisidėti prie ITER projekto.

* ITER yra didelis tarptautinis mokslinis projektas, kuriame dalyvauja 35 šalys, įskaitant Kiniją, Rusiją ir JAV.

Aut. teisės: Technologijos.lt
Autoriai: Darius Verbickas
(95)
(7)
(88)

Komentarai (1)