Nobelio chemijos premija atiteko trims ličio jonų baterijų kūrėjams (Video)  ()

Šių metų Nobelio chemijos premija trečiadienį buvo paskirta amerikiečiui Johnui Goodenoughui, anglui M.Stanley Whittinghamui ir japonui Akirai Yoshino „už ličio jonų baterijų sukūrimą“.


„Ši lengva, pakartotinai įkraunama ir galinga baterija dabar naudojama visur, pradedant mobiliaisiais telefonais ir baigiant nešiojamaisiais kompiuteriais bei elektriniais automobiliais. [Baterija] taip pat gali saugoti reikšmingą saulės ir vėjo energijos kiekį, sudarydama sąlygas visuomenei be iškastinio kuro“, – paskelbė Švedijos karališkoji mokslų akademija.

„1991-aisiais į rinką pirmą kartą patekusios ličio baterijos iš pagrindų pakeitė mūsų gyvenimus“, – sakoma pranešime. Jame priduriama, kad jos yra „nepaprastai naudingos žmonijai“.

Laureatai po lygiai pasidalys premijos pinigus – 9 mln. Švedijos kronų (833 tūkst. eurų).

97 metų J.Goodenoughas yra seniausias per visą istoriją Nobelio chemijos premijos laureatas.

Trijulei premiją įteiks Švedijos karalius Carlas XVI Gustafas per Stokholme vyksiančią iškilmingą ceremoniją gruodžio 10 dieną, minint jos steigėjo Alfredo Nobelio mirties 1896 metais sukaktį.

Pernai ši premija atiteko amerikiečiams Frances Arnold ir George'ui P. Smithui bei britui Gregory P.Winteriui, kurie pasirėmę evoliucijos principais – genų pokyčiu ir selekcija – sukūrė baltymus, pritaikomus įvairiausių medžiagų gamybai.

Skaitomiausi Naujausi

F.Arnold buvo tik penkta moteris, gavusi šį prestižiškiausią chemijos apdovanojimą nuo 1911 metų, kai buvo pagerbta Marie Curie.

Taikos premija – penktadienį

Šiemetinis Nobelio premijų sezonas prasidėjo pirmadienį, kai buvo paskirta medicinos premija. Ji atiteko ląstelių reakciją į deguonį tyrinėjantiems mokslininkams britui Peteriui J.Ratcliffe'ui ir amerikiečiams Williamui G.Kaelinui bei Greggui L. Semenzai.

Antradienį buvo paskelbti fizikos premijos laureatai. Jais tapo trys Visatos evoliuciją tyrinantys mokslininkai: JAV ir kanadiečių fizikas Phillipas Jamesas Edwinas Peeblesas, šveicarų astrofizikas Michelis Mayoras ir šveicarų astronomas Didier Queloz.

Ketvirtadienį bus apdovanoti net du Nobelio literatūros premijos laureatai, nes praėjusių metų premijos paskyrimas pirmą kartą per 70 metų buvo atidėtas kilus priekabiavimo skandalui.

Tarp pretendentų gauti Nobelio literatūros premijas minimi kanadiečių poetė Anne Carson, Kenijos rašytojas Ngugi Wa Thiong'o, rumunų poetas ir romanistas Mircea Cartarescu ir lenkų rašytoja Olga Tokarczuk.

Penktadienį veiksmas persikels į Oslą, kur bus paskirta Nobelio taikos premija. Lažybininkai prognozuoja, kad ji atiteks 16-metei klimato aktyvistei iš Švedijos Gretai Thunberg.

Pirmadienį, spalio 14-ąją, paaiškės paskutinis, ekonomikos premijos laureatas.

Aut. teisės: BNS
(0)
(0)
(0)

Komentarai ()