„Tai lūžio momentas Lietuvos atsinaujinančioje energetikoje: pirmą kartą į vėjo jėgainių parkus yra investuojama be valstybės paramos”  (1)

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) patvirtino atsinaujinančios energetikos aukcionų laimėtoją, kuriam atiteko 0,3 TWh elektros energijos iš atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) skatinimo kvota. Laimėjusio investuotojo pasiūlytas kainos priedas prie elektros energijos biržos kainos yra 0 Eur/MWh. Tai reiškia, kad projektas bus vystomas be valstybės paramos.


„Tai lūžio momentas Lietuvos atsinaujinančioje energetikoje, kadangi pirmą kartą į vėjo jėgainių parkus yra investuojama be valstybės paramos. Akivaizdu, kad Lietuvoje pavyko sukurti ypač patrauklią aplinką energetikos investicijoms. Valstybei tai reikš mažesnę priklausomybę nuo elektros importo, daugiau darbo vietų, didesnes pajamas, o mūsų vartotojams pirmą kartą nereikės papildomai mokėti už žaliosios energetikos plėtrą”, - sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Vyriausybė yra patvirtinusi tris AEI aukcionus iki 2022 m. Kiekvieno aukciono metu numatyta paskirstyti po 0,7 teravatvalandės (TWh) elektros energijos kiekio. Artimiausias aukcionas vyks jau šių metų gegužės mėnesį. Kiti du aukcionai numatyti 2021 m. ir 2022 m. balandį.

Remiantis geriausia europine praktika Lietuva rengia technologiškai neutralius aukcionus, kuriuose gali dalyvauti visos AEI technologijos - saulė, vėjas, biomasė, biodujos. Aukcionuose dalyvaujantys projektai taip pat turi padengti visas prisijungimo prie elektros tinklo sąnaudas ir užsitikrinti balansavimą.

Tikėtina, kad aukciono laimėtojo projektas bus ne vienintelis naujas jėgainių parkas, jau artimiausiu metu pradėtas plėtoti be valstybės paramos. Investuotojams išduotų leidimų plėtoti elektros energijos gamybą iš atsinaujinančių išteklių bendra galia siekia 290 MW. Šie projektai taip pat būtų įgyvendinami be valstybės paramos.

Skaitomiausi Naujausi

Šios naujos atsinaujinančių išteklių elektrinės, kurios galėtų pradėti veikti iki 2023 m., sugeneruotų daugiau nei 1 TWh elektros energijos ir tai patenkintų iki dešimtadalio elektros poreikio Lietuvoje.

Suplanuotuose aukcionuose paskirstytas elektros energijos kiekis užtikrins, kad iki 2025 m. elektros energijos gamyba iš AEI padvigubės ir pasieks 5 TWh. Tai reiškia, kad nemažiau nei 38 proc. Lietuvoje suvartojamos elektros bus pagaminama iš AEI. Šis elektros iš AEI gamybos padidėjimas yra lygus daugiau nei 1 mln. namų ūkių suvartojimui.

Europos Komisijos duomenimis, pagal 2030 m. numatytus atsinaujinančios energetikos tikslus Lietuva yra tarp penkių ambicingiausių ES šalių.

Plačiau apie VERT paskelbtą aukciono laimėtoją rasite čia.

Aut. teisės: www.technologijos.lt
(17)
(2)
(15)

Komentarai (1)