600 mln. dolerių vertės dovana Ukrainai – pagalba ar permetamas galvos skausmas?  ()

Ne pačius geriausius laikus išgyvenanti Ukrainos valstybė vienu metu priversta dorotis ne tik su rytinėse teritorijose teberusenančiu konfliktu, bet ir su pasenusios technikos prikėlimu tarnybai kuomet pinigų nėra per daug. Todėl įvairios dovanos iš Vakarų valstybių, net jei tai savo laiką atitarnavusi karinė technika, pasitinkamos su dideliu džiaugsmu.

Turbūt nereikia nė sakyti kokiomis emocijomis pasitikta atskriejusi naujiena apie bemaž 600 mln. JAV dolerių vertės naujų amerikietiškų karo laivų dovaną. Ukrainiečių laimę trikdo tik keisti amerikiečių viražai.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

2015 metais JAV laivynui buvo pristatyti pirmieji koviniai laivai „Mark VI“. Turėdami neįtikėtinai mažą grimzlę (1,2 metro) leidžiančią veikti sekliuose vandenyse bei per vandens siurblių variklius (water jet) perduodamas 5200 arklio galias, manevringi reaktyviniai laivai be vargo išvystytė iki 45 mazgų (83 km/h) greitį. Daugiau nei įspūdingas pasiekimas.

Maža to aprūpinti modernia elektronika, automatiškai valdoma ginkluote, buvo paruošta vieta bepiločio orlaivio, autonominio žvalgybos aparato vandenyje, patogiam panaudojimui. Visam tam valdyti reikėjo vos 10 žmonių. Maža to, prireikus šiuo laivu buvo galima gabenti papildomą kiekį keleivių panaudojant kaip desantinę transporto priemonę.

Nenuostabu, kad kitais metais naujausius savo žaisliukus laivynas permetė į karštąjį tašką Persijos įlankoje. Nedideli, manevringi, iki 2,5 km atstumu taikliai šaudanti automatinė 25 mm patranka turėjo puikiai tikti prieš atbaidyti įžūlius Irano greituosius katerius, keliančius problemas praplaukiantiems laivams.

Iš viso buvo pagaminta bei pristatyta 12 iš suplanuotų 48 laivų.

2020 metais JAV paskelbė svarstanti 16 katerių pardavimą Ukrainai. Kartu su 32 vnt. MSI seahawk A2 automatinių sistemų, elektrooptiniais infraraudonųjų spindulių radarais (20), 16-a akustinių radarų (veikiančių iki 5 km atstumu), savas-svetimas atpažinimo sistemomis (16), 40 vnt. MK44 tipo patrankomis, komunikacijos įranga, priežiūros ir įgulų apmokymų paketu. Viso to vertė 600 mln. dolerių.

Tiesa pasiūlyta įranga skyrėsi nuo tos, kurią naudojo JAV pajėgos. Be to tik 6 laivai JAV dovana. Likę 10 galimi įsigyti, jei Ukraina norės, žinoma jau už savus pinigus. Vieno laivo be įrangos kaina apie 15 mln. dolerių. Maždaug tiek mokėjo už amerikiečiai pirkdami pirmuosius laivus sau.

Nesenai buvo patvirtinta, kad projektas pradedamas įgyvendinti. Šiš metų rugsėjo pabaigoje JAV galiausiai paskyrė pirmuosius 84 milijonus dolerių, už kuriuos „Mark VI“ gamintoja „SAFE boat International“, pradėjo gaminti 6 laivus skirtus Ukrainai. Pirmieji Ukrainą pasiekti turėtų jau kitų metų pabaigoje.

 

Kur straipsnio pradžioje žadėta problema? Velnias slypi mažose detalėse. Kaip tik prieš pradedamą įgyvendinti sandorį, JAV pranešė nebematanti prasmės leisti pinigus šiems laivams. 2022 metų biudžete programoje įrašytas riebus nulis. Todėl visi 12 „Mark VI“ nurašomi jau šių metų pabaigoje, nesvarbu, kad daugelis sulaukę vos 6 metų. Jie praktiškai nauji.

JAV laivyno temomis rašantis portalas USNI, remdamasis savo šaltiniais laivyno viduje, rašė, kad „Mark VI“ buvo naudojami retai, turėjo didelių problemų su varikliais, juos eksploatuoti buvo brangu.  

 

Savo šaukštą deguto įpylė laivyno korpuso generolas-majoras Treisis Kingas (Tracy King), atsakingas už laivyno operacijas, pareiškęs, kad per karo žaidimus patruliniai laivai pasirodė visiškai nenaudingi veiksmuose prieš Rusijos arba Kinijos pajėgas. Trūksta smogiamosios galios. Be to  mažas ginkluotės veikimo nuotolis. Išlaikymas brangus.

Ukrainiečiai tikisi laivais sustiprinti savo pajėgas seklioje Azovo jūroje. Šioji, besiribojanti su okupuotu Krymo pusiasaliu, pietvakarine Rusijos dalimi ir atskirta nuo Juodosios jūros Rusijos kontroliuojamu Kerčės sąsiauriu, tartum vidinis Rusijos ežeras. Pilnas rusų karo bei pasienio kontrolės (FSB) laivų. Dengiamas gausios aviacijos, taip pat krante dislokuotomis pakrantės gynybos raketiniais kompleksais. Vieta neatrodo itin tinkama karo veiksmams iš Ukrainos pusės.

 

Be neraminančių signalų dėl galimai brangios vakarietiškų laivų eksploatacijos, priekaištų žeria vietiniai karinės ginkluotės gamintojai. Nuo 2012 metų Ukrainoje statomi vietinės gamybos „Giurza M“ klasės šarvuoti kateriai. Dar mažesni, su dar mažesne grimzle, su panašiu kiekiu ginkluotės, bei net gi galingesniu 30 mm automatiniu pabūklu. Žinoma pigesni.

Tiesa juos lydi nemaloni istorija. Keli laivai nesugebėjo pasipriešinti 2018 metų incidente, per kurį Rusijos pasienio tarnybos sulaikė ukrainiečių karo laivų (katerių) konvojų, bandantį kirsti Kerčės sąsiaurį, be išduoto leidimo. Beveik metus sulaikyti kateriai buvo gerai ištyrėti Rusijos pareigūnų, kalbama esą jie gražinti be dalies turėtos įrangos.

Tik laikas parodys ar šioji dovana taps panacėja Ukrainos jūrų pajėgoms ar kaip tik probleminiu, siurbiančiu piniginius, projektu, kurio skubiai atsisakė amerikiečiai.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
Autoriai: Arnas Mulokas
(34)
(4)
(30)

Komentarai ()