[Karšta tema] Kaip Putinas galėtų būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn už karo nusikaltimus Ukrainoje? (Foto, Video)  ()

JAV Prezidentas Joe Bidenas pirmadienį paragino patraukti baudžiamojon atsakomybėn Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną už karo nusikaltimus, kai Bučoje (Ukraina) buvo aptiktos masinės kapavietės, tačiau tam trukdo įvairūs iššūkiai.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Ar taikymasis į civilius yra karo nusikaltimas?

Taip. Tarptautinis baudžiamasis teismas Hagoje karo nusikaltimus apibrėžia kaip po Antrojo pasaulinio karo priimtų Ženevos konvencijų, kuriose išdėstyti humanitariniai įstatymai, kurių reikia laikytis karo metu, „sunkius pažeidimus“. Teisės ekspertų teigimu, ataka į teisėtus karinius objektus, kur civilių aukų būtų „per daug“, taip pat pažeidžia konvencijas.

Civilių egzekucija Bučoje yra „esminis karo nusikaltimas“, sako Jonathanas Hafetzas, tarptautinės baudžiamosios teisės ir nacionalinio saugumo mokslininkas iš Seton Hall universiteto teisės mokyklos.

Kaip tyrėjai rinks įkalčius?

Pasak ekspertų, tyrėjai aplankys tokias scenas kaip Buča ir apklaus liudininkus, kad surinktų bylai įrodymus.

Jamesas Goldstonas, žmogaus teisių gynimo organizacijos „Open Society Justice Initiative“ vykdomasis direktorius, sakė, kad vaizdai ir naujienų pranešimai iš Bučos leis Ukrainos tyrėjams greitai susekti kai kuriuos tariamus žiaurumus išgyvenusius asmenis.

 

Ukrainos pajėgos paėmė į nelaisvę rusų kareivius – tai dar vienas būdas gauti įrodymų.

Tačiau kai kurie ekspertai teigė, kad prokurorams gali būti sunku gauti įrodymų iš aktyvios karo zonos dėl saugumo problemų ir dėl liudininkų, kurie gali būti įbauginti ar kitaip nenori kalbėti.

Bylos sukūrimas prieš Putiną iš kitus aukštus Rusijos asmenis

Pasak ekspertų, daugumos kaltinimų karo nusikaltimais atveju tyrėjai turi įrodyti padarytą veiksmą kaip tyčinį, o kaltinamojo kaltė turi būti įrodyta be pagrįstų abejonių.

Alexas Whitingas, kviestinis Harvardo teisės mokyklos profesorius, sakė, kad naujausi vaizdai palengvins bylos iškėlimą.

Pasak ekspertų, bus lengviau iškelti bylas prieš karius ir vadus, tačiau jos taip pat gali persekioti valstybių vadovus.

Prokuroras galėtų pateikti įrodymų, kad Putinas ar kitas Rusijos valstybės vadovas padarė karo nusikaltimą, tiesiogiai įsakydamas neteisėtai užpulti, arba žinojo, kad daromi nusikaltimai, ir nesugebėjo jiems užkirsti kelio.

 

Ekspertai sako, kad dar per anksti pasakyti, ar veiksmai Bučoje buvo nukreipti iš aukščiausių Rusijos vyriausybės sluoksnių, tačiau jei panašūs žiaurumai bus įvykdyti kitur Ukrainoje, tai gali reikšti aukščiausių pareigūnų patraukimą atsakomybėn.

Tęsinys kitame puslapyje:




Ar būti teismas In absentia (teisimas už akių)?

Tarptautinio baudžiamojo teismo (TBT) vyriausiasis prokuroras Karimas Khanas sakė vasario 28 d. pradėjo karo nusikaltimų tyrimą po Rusijos invazijos. Nors Ukraina ir Rusija nėra teismo narės, Ukraina anksčiau patvirtino 2013 metais pradėtą ​​tyrimą, kuris apima ir Krymo aneksiją.

TBT išduos arešto orderius, jei prokurorai įrodys „pagrįstą pagrindą“ manyti, kad buvo įvykdyti karo nusikaltimai.

Tačiau nei Rusija, nei Ukraina nėra TBT narės, Maskva nepripažįsta tribunolo ir beveik neabejotinai atsisakys bendradarbiauti.

 

Bet koks teismo procesas būtų atidėtas, kol kaltinamasis bus suimtas, nes TBT negali teisti žmogaus in absentia (už akių) arba fiziškai nesulaikyto.

TBT vis tiek gali tirti ir išduoti arešto orderius.

„Vienas viešo kaltinimo faktas gali stigmatizuoti kaltinamąjį ir sukelti spaudimą, kuris laikui bėgant gali būti suimtas“, – sakė Goldstonas.

Be TBT, būtų galima įsteigti atskirą tribunolą, pavyzdžiui, baudžiamąjį persekiojimą už karo nusikaltimus, pavyzdžiui, tokius kaip įvykdytus Balkanų karų metu dešimtojo dešimtmečio pradžioje ir 1994 m. Ruandos genocidą.

Londono universiteto koledžo profesorius Philippe'as Sandsas sakė, kad susisiekė su Ukrainos užsienio reikalų ministru Dmitriju Kuleba dėl tribunolo įsteigimo, kuris imtųsi tarptautinio kaltinimo dėl Rusijos „agresijos nusikaltimo“. TBT negali prisiimti šio kaltinimo, nes turi būti įtraukta bent viena iš teismo valstybių narių.

 

Mažai tikėtina, kad tribunolas surengs bet kokius teismus be gynėjų, nes tarptautinėje teisėje in absentia teismai yra vertinami neigiamai, sakė Amerikos universiteto teisės profesorė Rebecca Hamilton.

Kiek galėtų užtrukti baudžiamasis persekiojimas?

Teisės ekspertai teigė, kad kaltinimai dėl karo nusikaltimų gali būti pateikti vos per tris ar šešis mėnesius, tačiau bylos iškėlimas baudžiamojon atsakomybėn gali užtrukti ištisus metus.

Tarptautiniam baudžiamajam tribunolui buvusiai Jugoslavijai prireikė dvejų metų, kad priimtų apkaltinamąjį nuosprendį dėl pirmojo kaltinimo. Šis tribunolas 1999 m. apkaltino tuometinį Jugoslavijos prezidentą Slobodaną Miloševičių, o 2001 m. jį sulaikė. Jo teismas prasidėjo 2002 m. ir buvo tęsiamas, kai jis mirė Hagoje 2006 m. taip ir nesulaukęs nuosprendžio paskelbimo.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(14)
(0)
(14)

Komentarai ()