Šių dienų čipokalipsė. Kodėl Intel nepripažįsta tiesiog fatališkos klaidos, kaip ją surado elitinis Google padalinys, kas slapta dėjosi toliau, kodėl lėtėja CPU ir apie ką tyliai kalbama užkulisiuose  (12)

Meltdown ir Spectre pažeidžiamumai kelia grėsmę praktiškai visiems kompiuteriams ir išmaniesiems telefonams. Kodėl Intel teatrališkai numoja į tai ranka?

Nuo sausio pradžios pasaulio žiniasklaida aptarinėja aptiktus beprecedenčius Intel procesorių pažeidžiamumus. Jais pasinaudodami, piktavaliai gali pasiekti branduolio atmintį, kur laikoma konfidenciali informacija. Grėsmė kilo įrenginiams, kuriuose veikia Windows, Linux ir MacOS operacinės sistemos. Nors kompiuterių gamintojai netgi ima svarstyti bendradarbiavimo su Intel nutraukimą, korporacija rastiems pažeidžiamumams nelinkusi priskirti itin didelės grėsmės.

Las Vegase neseniai vykusioje plataus vartojimo elektronikos parodoje Consumer Electronic Show – CES kalbą sakė Intel generalinis direktorius, 57 metų Brian Krzanich. Bloomberg straipsnio autoriaus nuomone, tai buvo gan keista įžanginė kalba. „Dabar tenoriu padėti telefoną į šoną ir pašvęsti vakarą inovacijų šlovinimui“, – pareiškė jis, girdamas korporacijos pasiekimus virtualios realybės technologijų srityje ir partnerystę su bepiločių aparatų gamintojais. Po įžangos jis pakvietė susirinkusiuosius į lauką pasigėrėti šimtų Intel pagamintų arba valdomų, naudojant kompanijos lustus, dronų atliekamu šviesų pasirodymu.

Dabar Intel gamina ~90% kompiuteriams skirtų mikroprocesorių ir 99% duomenų centrų serverių lustų. Didžiausia pasaulyje lustų ir procesorių gamintoja iš visų jėgų stengiasi savo veiklą išplėsti, tačiau ⁠2017 metų korporacijos pajamos buvo $60 mlrd, o pelno marža 63% – daugumai kompanijų toks pelnas nė nesisapnuoja.

Intel vadovo kalba nuskambėjo siurrealistiškai, nes joje praktiškai neužsiminta apie tai, kas kirbėjo susirinkusiųjų mintyse: potencialiai katastrofiškos naujienos apie Intel procesoriuose nepriklausomų tyrėjų aptiktus pažeidžiamumus Meltdown ir Spectre. Pasinaudodami jais, hakeriai gali prasmukti į tą kompiuterio dalį, kur naudotojai saugo slaptažodžius, šifravimo raktus ir kitą slaptą informaciją. O be to, grėsmė beprecedentė: pavojus gresia praktiškai visiems kompiuteriams, išmaniesiems telefonams ir serveriams. Dėl to pateikti ieškiniai ir reikalavimai ištirti incidentą, griaunantį tikėjimą Intel technine magija.

Kelis pastaruosius metus stambūs debesų kompiuterijos paslaugų tiekėjai stengiasi susilpninti Intel monopoliją serverių lustų rinkoje, kurdami savo modelius ar remdami jos konkurentus. Ir korporacija savo veiksmais jų pastangas tik skatina.

Netgi Meltdown ir Spectre aptikę ekspertai iš pradžių nepatikėjo savo akimis. „Tai tokia didžiulė Intel nesėkmė, kad tai tiesiog negalėjo būti tiesa“, – prisimena Michael Schwartz iš Google. Spectre spraga būdinga visiems šiuolaikiniams procesoriams, netgi gaminamiems konkurentų, o Meltdown „veikia“ tik su Intel lustais.

Saugumo spragas galima užlopyti, tačiau tada lustai sulėtėja 30%, ir šiuolaikiškiausias serverio procesorius atsiduria 2013 metų lygyje. „Tokiems atvejams parengto sprendimo nėra, – sako Charles Carmichael iš JAV kompanijos Mandiant, užsiimančios kibernetiniu saugumu. – Nemanau, kad kada nors susidūrėme su tokioje daugybėje įvairių operacinių sistemų ir įrenginių veikiančiu pažeidžiamumu“.

Jei darbo sulėtėjimas bus toks rimtas, duomenų centrų valdytojų išlaidos smarkiai išaugs ir šie, savo ruožtu reikalaus kompensacijos iš Intel. Kol kas stambūs debesų kompiuterijos paslaugų tiekėjai tikina, kad ši problema jų klientams neatsilieps, todėl jų planai ir išlaidos tebėra neaiškūs. Kadangi Intel taip smarkiai priklausoma nuo lustų pardavimų pajamų, korporacijai padengti nuostolius bus nelengva. Po pranešimų apie pažeidžiamumus pasirodymo viešumoje, Intel akcijų kaina nukrito 5%, o vienintelio realaus jų konkurento mikroprocesorių ir serverių lustų gamybos srityje – Advanced Micro Devices (AMD) – išaugo 11%.

Per pusę metų, kol Intel tylomis ieškojo pažeidžiamumų sprendimo būdo, Krzanichius pardavė kompanijos akcijų už $24 mln. Intel tvirtina, kad toks žingsnis buvo suplanuotas jau seniai iki sužinojimo apie Meltdown ar Spectre. Tačiau praėjus vos dienai nuo Krzanichiaus kalbos CES, du JAV senatoriai nusiuntė laiškus į Valstybinę vertybinių popierių ir fondų rinkų komisiją ir JAV Teisingumo ministeriją, kuriuose reikalaujama atlikti tyrimą. Klientų ir akcininkų advokatai jau padavė kelis kolektyvinius ieškinius prieš korporaciją, ir kol kas menkai tikėtina, kad spaudimas Krzanichiui artimiausius metu susilpnės. Analitinės firmos Bernstein ekspertas Intel akcijų pardavimą pavadino „nepateisinamu“.

Krzanichius duoti interviu Bloomberg atsisakė. Tuo tarpu Intel, panašu, Meltdown ir Spectre didelės reikšmės neteikia. Pirmajame (sausio 3-osios) pareiškime kompanija Spectre ir Meltdown pažeidžiamumų savo silpnomis vietomis nepripažino, pavadindama juos nauja šios šakos fenomeno „tyrimo“ sfera. Pranešime taip pat buvo sakoma, kad šis epizodas daugumai žmonių ir Intel verslui niekaip neatsilieps. Pasisakydamas CES, Krzanichius trumpai užsiminė apie incidentą, padėkodamas kolegoms už bendrą darbą su naujais „saugumo užtikrinimo sferos radiniais“.

Intel klientai, įskaitant ir stambiausias technologijų pramonės įmones, iš esmės tyli. Jos neturi alternatyvaus lustų ir mikroprocesorių tiekėjo. Tačiau kalbėdami privačiai, kai kurie reiškia nepasitenkinimą. Kitą dieną po vaizdingo Intel pasirodymo CES, Microsoft tinklaraštyje atsirado įrašas, kurio autorius abejojo, ar naudotojai nepastebės sumažėjusios spartos. Navin Shenoy, vykdantysis Intel viceprezidentas, savo pareiškime vartotojų saugumą pavadino kompanijos „pagrindiniu prioritetu“. Tuo tarpu privačiuose pokalbiuose su klientais, Intel vyr. valdytojai, visų PK naudotojų saugumui ir visos verslo srities pelnui gresiančią katastrofą vertino lengvabūdiškai. Tuo tarpu potencialus neigiamas poveikis, pasak vieno valdytojo, „velnioniškai baugina“.

Iš dalies Meltdown ir Spectre kelia siaubą tuo, kad paneigia įsigalėjusią nuomonę apie informacinį saugumą. Nuo šio amžiaus pirmojo dešimtmečio vidurio Intel sustiprino savo lustų saugumą ir pradėjo skatinti vartotojus slapčiausią informaciją saugoti toje „aptvertoje“ zonoje, o ne programos atmintyje. Vos prieš porą metų tyrėjai pirmą kartą pastebėjo ir pabandė nulaužti vadinamąjį „spekuliatyvųjį vykdymą“ – funkciją, kuria Intel spartino savo procesorius. Iš esmės, per ją lustas gali pasiekti bet kuriuos duomenis, netgi esančius įslaptintoje zonoje, iki patikrinimo, ar naudotojas turi tam teisę. Kompiuteriai ir išmanieji telefonai kasmet labiausiai spartėjo būtent dėl šios funkcijos. Tuo pat metu tai tapo priežastimi vis didėjančios skylės saugumo sistemoje.

Šios funkcijos pažeidžiamumai buvo svarstomi konferencijose ir moksliniuose tyrimuose, bet buvo laikomi grynai teoriniais. Tačiau pernai pavasarį 22 metų amžiaus Jannas Hornas iš elitinio Google kibernetinio saugumo užtikrinimo padalinio sugebėjo gauti asmeninius duomenis iš saugomos zonos. Apie tai Hornas pranešė Intel dar birželį, aplenkdamas kitas tris tyrėjų komandas, irgi aptikusias problemą 2017 metais, tačiau šiek tiek vėliau. Jie pradėjo bendradarbiauti su Intel, bandydami ją pašalinti, ir savo išvadas planavo paskelbti sausio 9 dieną, tačiau juos aplenkė apie „čipokalipsę“ papasakojusi žiniasklaida. Google tinklaraštyje buvo rašoma, kad saugumo problemos debesų kompiuterijos paslaugų naudotojams suteikia galimybę slapta stebėti kito naudotojo kompiuterį, o taip pat slapta pavogti jo slaptažodį ir gauti prieigą prie jo failų.

1 | 2

(36)
(8)
(28)

Komentarai (12)

Visi šio ciklo įrašai