Naujas planas, kaip gelbėti lietuvius nuo alkoholizmo: dar daugiau draudimų ir net kompensuojamų vaistų  (16)

Nemažėjant alkoholizmo mastams ir nuo alkoholio apsvaigusių asmenų padaromai žalai, valstybė imasi naujos alkoholizmo prevencijos – bus steigiamas Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo fondas.


Visi šio ciklo įrašai

  • 2016-01-04 Naujas planas, kaip gelbėti lietuvius nuo alkoholizmo: dar daugiau draudimų ir net kompensuojamų vaistų  (16)

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Žadama intensyviau dirbti su priklausančiais nuo alkoholio asmenimis, juos gydyti, o skiriamus vaistus kompensuoti. Per kelerius metus užsimota gerokai sumažinti alkoholio prekybos vietų, uždrausti reklamą ir skirti daugiau dėmesio vaikų švietimui.

Išgėrusių asmenų sukeliamos avarijos jau tapo kone kasdienybe, kaip ir neblaivių asmenų kivirčai artimoje aplinkoje. Policijos suvestinės neapsieina be statistikos, kurioje būna minimi neblaivūs asmenys.

Valstybė ne vienus metus deklaruoja kovą su alkoholizmu ir jo padariniais, tačiau dabar esą bus einama ne prie kiekybinės, o kokybinės kovos su nuo alkoholio priklausomais asmenimis ir jų daroma žala.

„Jei kalbame apie vaikus globos namuose, kurie ten patenka dėl alkoholį vartojančių tėvų, jei kalbame apie nusikalstamas veikas, padarytas apsvaigusių nuo alkoholio asmenų, jei kalbame apie mirtis, apie apsinuodijimus, statistika nerodo, kad padėtis gerėja. Gal tai ir vyksta palaipsniui“, – sako Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorė Inga Juozapavičienė.

Su ja nesutinka sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė. Jos tvirtinimu, statistika kaip tik rodo, kad alkoholizmo mastas Lietuvoje mažėja. „Visi rodikliai pradėjo mažėti. Yra tokia tendencija: savivaldybėse, kuriose skiriama daugiau pastangų, pavyzdžiui, ribojamas alkoholio vartojimas švenčių dienomis, viešuose renginiuose, nustatytas mažesnis alkoholio vartojimo lygis negu ten, kur ribojimų nėra“, – tvirtina ministrė.

Valstybė reformuoja valstybinius visuomenės sveikatos centrus į Valstybinį visuomenės stiprinimo fondą. Jis bus finansuojamas iš pinigų, gautų už alkoholinių gėrimų pardavimą. 2016-aisiais tai sudarys 1 mln. 300 tūkst. eurų. Iš šių pinigų bus vykdomos prevencinės ir socialinės programos, vaikų ir jaunimo švietimas.

Valstybė žada eiti dar toliau - bus siekiama visiškai uždrausti alkoholio reklamą, mažinti alkoholio prekybos vietų– svaigalai nuo sausio pirmosios jau dingsta iš degalinių.

Žadama daugiau dėmesio skirti nuo alkoholio priklausomų asmenų gydymui. Steigiami papildomi psichologų etatai, o ateityje žadama kompensuoti ir gydymą, mat dabar tokio galima sulaukti tik stacionare.

„Šios paslaugos turi būti apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF), kaip ir kompensuojamieji vaistai. Šis klausimas nėra pradėtas spręsti, tačiau yra vaistų, kurie inovatyvūs ir labai brangūs – mėnesio dozė kainuoja 300 eurų. Šie vaistų efektyvumas pripažintas. Yra vaistų, kurių mėnesio dozė kainuoja ir 10 eurų, bet tam tikrai nuo alkoholio priklausomų asmenų kategorijai ir taip neprieinama“, – sako R. Šalaševičiūtė.

Iki šiol buvo manoma, kad priklausomų nuo alkoholio žmonių Lietuvoje yra apie 50 tūkst., tačiau dabar kalbama apie triskart didesnį priklausomų asmenų skaičių. Naujoji alkoholio prevencijos programa vyriausybei bus pristatyta artimiausiuose posėdžiuose.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: lrt.lt
lrt.lt
Autoriai: Tomas Kavaliauskas
(13)
(11)
(2)

Komentarai (16)