Egipte netikėtas archeologų radinys: palaidotos krokodilų galvos (Foto)  ()

Kasinėjimų metu viename žymiausių senovės kapinynų archeologai atrado krokodilų kaukoles. Apie senovės egiptiečių praktiką mumifikuoti įvairius gyvūnus ir guldyti juos į kapus žinota jau seniau, tačiau, kaip teigia mokslininkai, tai yra pirmas kartas, kai žmonių kapavietėse tenka aptikti nemumifikuotų roplių klasės gyvūnų liekanų.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Tarptautinės mokslininkų komandos vykdyto tyrimo ataskaitoje nurodoma, kad slėnyje netoli Luksoro plytinčio Tėbų nekropolio griuvėsiuose (vakariniame Nilo krante) buvo aptiktos devynios į audeklą įvyniotos krokodilų kaukolės.

Mumifikuotų krokodilų senovės Egipto kapavietėse pavyko aptikti anaiptol ne kartą, o mumifikuotų šunų, kačių, babuinų, liūtų, arklių, ožkų, gyvačių ir paukščių per kasinėjimus randama milijonais. Vis dėlto nemumifikuotų krokodilų galvos, mokslininkų įsitikinimu, yra pirmasis tokio tipo radinys žmonių laidojimo komplekse.

„Atliekant išsamią griuvėsių nuolaužų analizę pavyko gauti įrodymų, kad krokodilų galvos pirmiausia buvo guldomos į laidojimo kameras. Vadinasi, ten atsidurti jos galėjo per laidojimo ceremonijas, vykusias prieš keturis tūkstančius metų, t. y. Vidurinės Karalystės laikotarpiu“, – išplatintame pranešime teigia Patrykas Chudzikas iš Lenkijoje veikiančio Viduržemio jūros regiono archeologijos centro.

 

„Turint omenyje, kad krokodilų mumijų visame Egipte yra rastas ne vienas tūkstantis, nemumifikuoti gyvūnai, be to, tiktai jų galvos ir oda, laikytini išskirtiniu, ypatingu radiniu. Būtina paminėti ir tai, kad šventais laikyti ropliai buvo palaidoti specialiai paruoštose katakombose“, – pridūrė P. Chudzikas.

Nuodugnus tyrimas atskleidė, kad gyvūnai, kurių liekanos buvo rastos nekropolio griuvėsiuose, – tai jauni Nilo krokodilai (Crocodylus niloticus), kurių kūnas gali siekti iki 5 metrų, matuojant nuo snukio iki uodegos. Šios rūšies atstovai yra didžiausi ir plėšriausi iš Afrikos žemyne paplitusių krokodilų. Jie aptinkami Užsachario Afrikoje.

1922 metais pradėtą kasinėti nekropolį sudaro du laidojimo kompleksai. Vienas priklauso kancleriui Khety, aukšto rango pareigūnui, tarnavusiam prie valdovo Mentuhotepo II (2055–2022 pr. Kr.), o kitas – vienam iš faraono rūmų vizirių.

 

Ir kancleris, ir viziris – neabejotinai aukšto statuso personos, ir šitai rodo, kad juos laidojant sudėtos krokodilų galvos to meto Egipte buvo laikytos vertinga nuosavybe. Visgi istorikai abejoja, kad krokodilai galėtu kaip nors sietis su Sobeko kultu. (Sobekas – tai senovės egiptiečių vandens, Nilo potvynių dievas, kurio šventasis gyvūnas – krokodilas, taigi, Sebekas buvo vaizduojamas kaip žmogus su krokodilo galva).

Kodėl krokodilų galvos buvo palaidotos su tais žmonėmis, galima tik spėlioti, tačiau, kad ir kokia būtų atliekamų apeigų priežastis, akivaizdu, kad senovės egiptiečiai skyrė nemenką dėmesį šiems grėsmę keliantiems ropliams.

 

Tyrimui skirta publikacija 2022 metų balandį buvo išspausdinta žurnale „Journal of African Archaeology“.

Šaltiniai:

https://brill.com/view/journals/jaa/20/1/article-p107_6.xml

https://en.uw.edu.pl/discovery-of-crocodile-remains-in-the-ancient-egyptian-tombs/#lightbox[galleryid-31125-1]/3/

https://www.iflscience.com/crocodile-heads-found-in-ancient-egyptian-tombs-are-a-first-of-their-kind-66978

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: delfi.lt
(1)
(0)
(1)

Komentarai ()