Ko amerikiečiai nežino apie mokslą  (40)

Naujausioje apklausoje tik 74% amerikiečių pasakė, kad Žemė sukasi aplink Saulę


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Kas dvejus metus, Nacionalinis mokslo fondas paskelbia ataskaitą apie mokslo padėtį JAV ir visame pasaulyje. Ji apima ir apklausų duomenis, kaip amerikiečiai atsako į pagrindinius mokslinius klausimus, pavyzdžiui: „Ar Žemė sukasi aplink Saulę, ar Saulė aplink Žemę?“ ir „Tiesa ar netiesa: elektronai yra mažesni už atomus“. Neseniai buvo atskleisti naujausio tyrimo (atlikto 2012 metais), kuriame dalyvavo daugiau nei 2200 suaugusiųjų, rezultatai.

Štai čia pateiktas užduodamų klausimų sąrašas, kartu su teisingais atsakymais. Žemiau kiekvieno klausimo, matomas grafikas, vaizduojantis teisingai atsakiusių amerikiečių procentinę dalį, kartu su kitų regionų gyventojų teisingų atsakymų į panašius klausimus procentais.

Kaip parašyta ataskaitoje, „daugelis amerikiečių pateikė keletą neteisingų atsakymų į paprastus klausimus apie mokslinius faktus“. Taip pat „kitų šalių gyventojai, įskaitant ir labai išsivysčiusius regionus, pasirodė ne ką geriau“.

  1. Žemės centras yra labai karštas.
    Teisingas atsakymas: tiesa
  2. Per milijonus metų žemynai pakeitė savo buvimo vietą, be to, juda ir toliau.
    Teisingas atsakymas: tiesa.
  3. Ar Žemė sukasi aplink Saulę, ar Saulė aplink Žemę?
    Teisingas atsakymas: Žemė aplink Saulę.
  4. Visas radioaktyvumas yra sukurtas žmogaus.
    Teisingas atsakymas: netiesa.
  5. Elektronai yra mažesni už atomus.
    Teisingas atsakymas: tiesa.
  6. Lazeriai dirba fokusuodami garso bangas.
    Teisingas atsakymas: netiesa.
  7. Visatos pradžia buvo didysis sprogimas.
    Teisingas atsakymas: tiesa.
  8. Tėvo genas sprendžia, kūdikis bus berniukas ar mergaitė.
    Teisingas atsakymas: tiesa.
  9. Antibiotikai naikina virusus ir bakterijas.
    Teisingas atsakymas: netiesa.
  10. Dabartiniai žmonės išsivystė iš ankstyvųjų gyvūnų rūšių.
    Teisingas atsakymas: tiesa.
Kelios pastabos dėl tyrimo rezultatų. Pirmoji yra akivaizdi: apklausą sudarė trumpi, faktiniai klausimai, kurie negali sudaryti visapusiško šalies mokslinio raštingumo vaizdo. Todėl, kaip teigiama pranešime, „šie apibendrinimai apie amerikiečių mokslo žinias turėtų būti vertinami atsargiai“.

Vis dėlto, verta atkreipti dėmesį į keletą pastebėjimų. Pirmiausia, šios Amerikoje įgyvendintos apklausos rezultatai beveik nesikeičia pastaruosius du dešimtmečius. Nuo 1992 metų vidutinis amerikiečių teisingai atsakytų klausimų skaičius svyravo tarp 5,4-5,8 (iš devynių). Amerikos politikos kūrėjams skatinant geresnį mokslinį ir technologinį ugdymą mokyklose, bus stebima, ar šie skaičiai ateinančiais metais pradės gerėti.

Taip pat tyrimų rezultatuose pastebimas lyčių atotrūkis. Vyrai yra linkę rodyti geresnius rezultatus, atsakydami vidutiniškai 70% faktinių žinių patikrinimo klausimų teisingai. Kai tuo tarpu moterys tik 60%. Nors atotrūkis priklauso ir nuo to, kokios srities klausimas yra užduodamas: vyrai geriau nusimano fiziniuose moksluose, o moterys demonstruoja tokius pat rezultatus, kaip ir vyrai, atsakydamos į biologinius klausimus.

Galiausiai, kaip pažymėta ataskaitoje, bent keli amerikiečių atsakymai gali būti pagrįsti ne žiniomis, o tikėjimu. Aukščiau matoma, kad tik 48% amerikiečių pažymėjo „tiesą“ prie teiginio: „šiandieniniai žmonės išsivystė iš ankstyvųjų gyvūnų rūšių“. Bet šiek tiek performulavus klausimą, daug daugiau žmonių atsakė teisingai. Pridėjus teiginį „pagal evoliucijos teoriją, šiandieniniai žmonės išsivystė iš ankstyvųjų gyvūnų rūšių“, net 72% pasirinko teisingai. (Išskirta autoriaus) Panašiai atsitinka ir su „Didžiojo sprogimo“ teorija. Kai teiginys yra tiesiog „visata prasidėjo nuo milžiniško sprogimo“, tik 39% pažymėjo „tiesa“. Kai jis prasideda: „remiantis astronomais, visata prasidėjo nuo milžiniško sprogimo“, 60% atsakė teigiamai. Matyt, tai rodo, kad daugelis amerikiečių yra susipažinę su evoliucijos ir Didžiojo sprogimo teorijomis, tačiau tiesiog tuo netiki.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(13)
(2)
(-2)

Komentarai (40)