Tamsioji technologijų pusė: kaip anoniminė ataka per socialinius tinklus sugriovė chemijos mokytojo gyvenimą Klaipėdoje  (11)

Pernai rudenį Klaipėdos H.Zudermano gimnazijoje chemijos mokytoju pradėjęs dirbti iš Druskininkų čia persikraustęs Nerijus Dzingelevičius nė baisiausiame sapne sako nesapnavęs, kokie nemalonumai jo laukia. Spalio pabaigoje pasipylė žeminantys ir įžeidinėjantys komentarai po mokytojo įkelta vaizdo medžiaga. Netrukus jo vardu buvo sukurta dubliuojanti anketa socialiniame tinkle, iš kurios pasipylė seksualinės ir kitokio turinio įžeidžiančios žinutės mokiniams. Mokytojas įtaria, jog patyčių ataką prieš jį surengė vyresniųjų klasių moksleiviai. Uostamiesčio policija tyrimą nutraukė.

Nedarbingumą turintis mokytojas nebeketina grįžti dirbti į mokyklą, kuriai sako atidavęs visą širdį. Tuo metu mokyklos bendruomenė itin išgyvena dėl tokio talentingo mokytojo, tenka raminti ir mokinius, ir tėvus.

Patyčių ataka

15min vasarą rašė apie grupelę Klaipėdos Hermano Zudermano gimnazijos dešimtokų, kurie įkvėpti entuziastingo chemijos mokytojo Nerijaus Dzingelevičiaus gerą pusmetį tyrinėjo 50 skirtingų kvepalų. Jaunuoliai kiekvieną savaitę darbavosi Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų instituto Pajūrio aplinkos ir biogeochemijos laboratorijoje.

Būtent tokia kryptimi, per patirtis, praktiką, chemijos mokymą įsivaizduoja N.Dzingelevičius. Chemijos mokytoju jis dirba jau dešimtmetį. Pamokas vedė sostinėje, vėliau Druskininkų mokykloje. Pernai abu su žmona jie persikėlė į Klaipėdą. Druskininkuose chemikams buvo ne itin daug karjeros galimybių, o uostamiestyje jis gamtos mokslų bei chemijos ėmėsi mokyti 5–12 klasių vaikus.

Sutuoktinė, dirbanti Jūros tyrimų institute, šiomis dienomis yra pagrindinė N.Dzingelevičiaus palaikytoja.

Chemijos mokytojas pasijuto įspeistas į kampą, kai netikėtai buvo įvykdyta patyčių ataka. Jau tris savaites mokytojas turi nedarbingumą ir į šią mokyklą grįžti nebeketina.

„Čia visos Lietuvos problema, bet mokytojai tyli ir bijo. Prabilsi – neteksi darbo. Aš kalbėti nebebijau“, – sako N.Dzingelevičius, pastarosiomis dienomis ėmęs viešinti socialiniame tinkle informaciją su prierašu „Ne patyčioms prieš mokytojus“. Jis paskelbė kovosiantis už mokytojus, kurie yra vertybė.

Istorija ėmė rutuliotis per mokinių atostogas, spalio pabaigoje.

„Iš niekur nieko... Turime visi išmaniuosius telefonus, tad pradėjo pypsėti, plaukti keiksmažodžiai po mano vaizdo įrašais, kurie yra „Youtube“ kanale. Esu įkėlęs video, kaip dresuoju šunis, Klaipėdoje esu įkūręs retriverių klubą ir užsiimu su šuniukais. Pasivadinę neaiškiais vardais, keli asmenys vienas po kito ėmė rašyti. Viską išsaugojau.

Keletą sekundžių buvo matyti ir vieno komentatoriaus vardas, ir sutrumpinta pavardė, vėliau buvo pakeista į „BMW fanai“. Tarp vyresniųjų klasių mokinių yra mokinys panašia pavarde. Yra sukurtas gimnazijos „Youtube“ kanalas, kur esame padarę vaizdinių chemijos pamokų, jose turinį aiškina patys vaikai. Gauja persimetė ir ten. Ir prasidėjo „lochas“, „ryžas“, ne tik ant manęs, bet ir ant vaikų. Vienoje vaizdo medžiagoje buvo matyti dvynės, kurios vokiškai pasakoja apie chemiją. Komentaras buvo: „Vieną nuogą matom, žinom, kokia kita nuoga, p... vieną, ir kitą...“

Toliau saugojau įrašus, – pasakojo N.Dzingelevičius. – Galiausiai man paskambino kūno kultūros mokytojas, pasakė, kad sukurta socialiniame tinkle anketa mano vardu, mano nuotrauka ir siuntinėjamos žinutės. Prie tos paskyros jau buvo prisijungę ir mokytojai, ir kai kurie vaikai. Iš paskyros išsiųstos žinutės kitiems, pavyzdžiui, „Ką tu, lochas?“ Žinutės įvairaus, taip pat seksualinio, turinio siųstos ir mokyklos merginoms. Kai kurios iš jų iš tiesų galvojo, kad čia aš rašau, nes iš kur gi žinoti. Tokio košmaro net filme nesu regėjęs...“

Tai, kad tie vaikai iš tos pačios mokyklos, sutuoktiniai nuspėja pagal komentarus, kuriuose minimi moksleivių, iš kurių tyčiojamasi, vardai.

N. Dzingelevičius jo vardu pasivadinusiam asmeniui parašė žinutę su prašymu ištrinti anketą, kurioje naudojami jo duomenys be sutikimo. Netrukus sulaukė atsako: „Čia tu naudoji be sutikimo.“

Kreipęsis į socialinius tinklus, kad anketa būtų užblokuota, N.Dzingelevičius atsikvėpė, bet neilgam. Pasakoja nemiegojęs visą naktį, budėjęs ir laukęs, kas gi vyks toliau. Netrukus jam ėmė plūsti nuogų merginų kvietimai draugauti. Jo anketa buvo susieta su pažinčių svetaine. Galiausiai mokytojas pats laikinai sustabdė savo anketos veiklą socialiniame tinkle.

Peržiūrėjęs komentarus jis suskaičiavo keturis skirtingus slapyvardžius. Kai kuriuos asmenis padedant moksleiviams jam pavyko iššifruoti, mat vaikai žino vienas kito slapyvardžius.

Visą medžiagą N.Dzingelevičius persiuntė tiek mokyklos administracijai, tiek policijai.

Mokinių pyktis?

Pradėjęs analizuoti vaikų pavardes ir įvykių seką, chemijos mokytojas mano, jog vienas vaikų galėjo supykti, jog buvo paprašytas daugiau nebeateiti į Jūros tyrimų institutą, kur grupelė moksleivių vykdė kvepalų tyrimą.

„Jis darė nesąmones ir buvo pašalintas. Kelis kartus pasirodė ir nebeleidau, nes atėjusių šiaip sau nereikia. Buvo susikūręs merginos profilį, rašinėjo kitiems vaikams, įžeidinėjo, tyčiojosi. Jis prašėsi eiti, aš juo patikėjau, nes pernai stengėsi, mokėsi. Šiemet nuo rugsėjo jis pasirinko chemijos B lygį, atėjo kartu su draugeliu, matyt, nervinti mokytojo. Ir nieko nedarė – ateidavo ir sėdėdavo visą pamoką susidėję rankas. Laboratorinis vyksta – pilsto nesąmones, laksto po klasę. Su kitom klasėm ir vaikais – nulis problemų. Visi vaikai dirbantys, mokykla elitinė, prestižinė, ateina mokytis, o ne šiaip“, – pasakojo N.Dzingelevičius.

Mokyklos administracija mokytojui patarė tiesiog kreiptis į policiją. N.Dzingelevičius sako pasijutęs paliktas vienas.

Ilgą laiką apie susidariusią situaciją nežinojo ir jo auklėtiniai. Mokytojui nuo rudens buvo priskirta auklėjamoji klasė. Pranešta, kad N.Dzingelevičius serga.

Policija tirti nesiėmė

Tirti situacijos kol kas nesiėmė ir teisėsauga. Apsilankęs pas Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato tyrėją Gitaną Šakaitienę ir išdėstęs situaciją vėliau mokytojas sulaukė žinios, jog tyrimas nutrauktas, nes komentarai laikytini vaikų nuomone.

„Nesant nusikalstamų veikų, šmeižimo ar neteisėto elektroninių duomenų perėmimo ar panaudojimo požymių, buvo nutarta nepradėti ikiteisminio tyrimo“, – pranešta mokytojui.

Tokį sprendimą jis apskundė, tačiau pirmadienį prokuratūra skundo netenkino – tyrimas nepradėtas.

Išvadose rašoma, jog komentarai galėtų būti vertinami kaip įžeidimas, o tai baudžiamosios atsakomybės neužtraukia.

„Ne bet kokia neteisėta veika turi būti vertinama kaip nusikalstama veika. Padaryta žala asmens garbei ir orumui gali būti atlyginta pagal civilinį ieškinį ir dėl savo pažeistų teisių asmuo turi teisę kreiptis į teismą civilinio proceso tvarka. Nutarime konstatuota, kad už netikrų anketų kūrimą baudžiamoji atsakomybė nekyla, nesant pasisavinimo slaptažodžių ar kitų privačių duomenų bei naudojimosi pareiškėjo vieša socialinio tinklapio anketa, kuri buvo nutraukta“, – rašoma išvadose. Taigi, mokytojas gali privačia tvarka kreiptis į teismą ir ieškoti kaltininkų bei prisiteisti moralinę žalą.

N.Dzingelevičius stebisi – mokiniai savo darbą galės tęsti ir toliau, jei nebus baudžiami. Nukentėti gali ir kiti mokytojai, taip pat vaikai.

„Labiausiai noriu, kad atnaujintų tyrimą, surastų tuos mokinius. Mokykloje dirba tikrai labai geri specialistai ir tokiems vaikams ten ne vieta, bet jie ką nori, tą daro. Negalvojau, kad tokį projektą vykdydamas tokioje mokykloje susidursiu su patyčiomis. Niekas nepagalvotų! Mano projektas žlugo. Joks vaikas prieš kamerą nebepasakos apie chemiją. Padarytas vaizdo pamokas aš paslėpiau, įrašai nebėra matomi“, – apgailestavo N.Dzingelevičius.

Sulaukė palaikymo

Ėmęs viešinti istoriją socialiniame tinkle, chemijos mokytojas sulaukė daug palaikymo – tiek mokytojų iš ankstesnių darboviečių, tiek moksleivių bei jų tėvų. Kas palaikė po pranešimu spustelėdamas širdelę, kas palaikymo žodžiu.

„Nerijau Dzingelevičiau, mūsų visa mokykla nenori, kad jūs išeitumėt. Nepasiduokit! Reikia judėti toliau ir nežiūrėti į blogį. Mes visi jumis palaikom, tai darykit, kas jums geriausia! Šitie metai jums buvo sunkūs, bet taip lengvai nepasiduokit. Jūs esat tikrai geras, malonus, pasitikintis savimi žmogus! Tiesiog taip lengvai nenusileiskit!“, – rašė viena moksleivė. Kitas gi antrino, kad „mokytojai mums melavo ir sakė, kad Jūs sergat. Tik kai Jūs pats pasidalijote šia informacija, mes sužinojome tiesą. Mokytojai viską žinojo“.

„Laikykitės, Jūs nuostabus mokytojas ir žmogus, niekada Jūsų nepamiršim, kiek mums esate nuoširdžiai padėjęs. Tai žmogus ir mokytojas iš Didžiosios raidės, ačiū labai. NEPASIDUOKIT“, – rašė kolegos iš Druskininkų.

„Nerijau, laikykitės. Manau, kad būtų pats laikas garsiai įvardyti vardus tų, kurie dergia. Iš mokyklos vadovybės laukiam rimtesnių, ryžtingų veiksmų. Jei mokykla nesiims veiksmų, teks mums, tėvams, pradėti aktyviau kištis“, – antrino vienas tėtis.

„Esate atsidavęs savo darbui pedagogas, mylimas vaikų. Reikia traukti tuos „erelius“ į viešumą, tegul jie vaikšto nuleidę galvas, tegul nesityčioja!!! Būtina imtis veiksmų. Tai ką mes auginame!?“ – retoriškai klausė kitas.

N.Dzingelevičius nebeketina grįžti į H.Zudermano gimnaziją. Jam susirgus administracija šią savaitę pagaliau surado pakaitinius mokytojus.

„Kaip gali mokytojas dirbti mokykloje, jei esant problemai jis paliekamas vienas? Administracija sako davusi advokatą, bet jį man pasiūlė spec. pedagogė. Jokių kitų veiksmų nesiėmė, nors tai padaryti tikrai galėjo“, – mano N.Dzingelevičius.

Jo sutuoktinė Reda apgailestavo, jog Lietuvoje mažai kalbama apie patyčias prieš mokytojus, nors tai vyksta. Mokytojai bijo prabilti, nes tai kenkia mokyklos vardui, o galiausiai per metinius pokalbius patys pedagogai nukenčia finansiškai arba gali būti atleisti.

Palaiko visa bendruomenė

Klaipėdos H.Zudermano gimnazijos direktorė Jolita Andrijauskienė 15min sakė, jog jai be galo apmaudu, kad viskas susiklostė būtent taip. Vadovės teigimu, visa mokykla palaiko mokytoją ir viliasi, jog jis eis iki galo ir išsiaiškins kaltininkus. Deja, mokykla į procesą kištis negali.

„Kad ir kaip būtų liūdna, mokytojas tą kelią turi nueiti pats. Mes su teisininkais irgi konsultuojamės. Viskas įvykę ne mokyklos erdvėje. Galime įtarti tuos pačius vaikus, ką įtaria mokytojas, bet įtarimus galime pasilaikyti tik sau. Įsivaizduokite, jei mes apkaltinsime jūsų vaiką, liepsime prisipažinti? Pasakysite – kur įrodymai? Situacija sunki. Natūralu, patyčios netoleruotinos! Mes be proto norime patys, kad išaiškėtų tiesa, nes nebaudžiamumas gimdo nebaudžiamumą. Bet kam iš mūsų gali taip atsitikti. Nukentėjęs jis kaip fizinis asmuo. Mokykla gali rašyti skundus tik tada, jei būtų suklastota mokyklos socialinių tinklų paskyra, būtų siųsta iš mokyklos kompiuterių, pamokų metu“, – situaciją komentavo vadovė.

Moteris parodė laišką, kurį iš N.Dzingelevičiaus lemtingą dieną gavo paryčiais, apie 4 ryto. Susijaudinęs mokytojas pranešė, kas įvyko. Direktorė išreiškė palaikymą ir paragino kuo skubiau kreiptis į policiją.

„Mokytojas ir man parašė. Atrašiau, kad kreiptųsi į policiją, kad viskuo padėsime. Kalbėta buvo su vaikais, vieno berniuko, galimai įtariamo, tėvai buvo atėję. Mes neturime jokių įrodymų, kad tai tas vaikas, bet kas gali pasivadinti tuo vardu. Ar jūs rašytumėtės savo vardu? Suradome mokytojui nemokamą teisinę pagalbą. Kiek daug vaikų jį myli... Vienas kažkas padarė, o visa bendruomenė jo laukia. Apmaudu, labai...“ – 15min sakė direktorės pavaduotoja Neringa Dapšienė.

Su mokytoju telefonu bendravo ir mokyklos psichologė.

Vadovė sako suprantanti, jog mokytojas jaučiasi nusivylęs dėl situacijos, įskaudintas, tačiau pabrėžia, jog situacijoje vienas paliktas nebuvo. Mokykla padarė viską, ką galėjo, nes už vaikų stovi jų tėvai ir kaltinimais be įrodymų žarstytis nevalia.

„Mes išreiškėme palaikymą ir raštu, ir žodžiu, parodėme mokytojui kelią, ką jis turi daryti. Kaip mes dar labiau galime jį palaikyti? Mokytojas pasiuntė žinutę, kad negrįš, kol nebus išaiškinti kaltininkai. Galiu susprogti iš pykčio, galiu įtarti tuos pačius mokinius, bet turiu nuryti šį įtarimą. Nesakau, kad situaciją reikia užglaistyti. Noriu palinkėti stiprybės ir kad jis eitų tą kelią iki galo“, – sakė direktorė, užsiminusi, jog sulaukė mokytojo nevilties žinučių. Užsiminta, kad savęs šioje mokykloje N.Dzingelevičius nebemato.

„Labai gražiai vaikai atsiliepia apie mokytoją. Iš daugumos sklinda toks natūralus susirūpinimas: „Kiaulės, kas gi galėjo taip padaryti? Auklėtoja kalbėjosi su klase, kur mokosi galimai įtariami vaikai, tačiau kuris gi išdrįs pakelti ranką ir prisipažinti, ką padarė?“ – dėstė vadovė.

Be galo mylimas mokytojas savo auklėtinių, mažųjų penktokėlių. Anot J.Andrijauskienės, jis per porą mėnesių tapo autoritetu, mokinukai jam vaikščiodavo iš paskos.

„Informavome mokytojo auklėtinių tėvus. Šiuo metu griežta duomenų apsauga, priežastys paprastai nebūna aiškinamos, bet kai pamačiau mokytojo žinutes socialiniuose tinkluose, nusprendėme, kad negalime tylėti, turime paaiškinti“, – apgailestavo direktorė.

J.Andrijauskienė sako, jog šis žmogus – mokytojas iš pašaukimo. Chemiją, kuri sudėtinga, sugeba vaikams pateikti paprastai ir įdomiai, yra be galo iniciatyvus ir mylimas vaikų, o jie N.Dzingelevičiaus labai laukia.

Aut. teisės: 15min.lt
Autoriai: Jurgita Andriejauskaitė

(47)
(4)
(43)

Komentarai (11)