Į IT verslą – su „Formulės-1“ bolidu  (3)

Svarbu aktyviai dalyvauti gyvenime ir neužsidaryti savyje, teigia „Microsoft Lietuvos“ vadovas, kuris pirmuosius žingsnius IT sektoriuje žengė aktyviai domėdamasis „Formulės-1“ sportu.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Į prieš pusę metų įsikūrusį naująjį „Microsoft Lietuvos“ biurą vadovas įžengia apsikarstęs savo atstovaujamos bendrovės įrenginiais. Kol jis kalba „Windows Phone“, pradeda skambėti rankoje laikoma „Surface“ planšetė. „Čia mano skamba? – klausia K. Kaikaris ir, man palinksėjus galva, nusijuokia. – Ach, tos technologijos!“

Pokalbio prisėdame „Lakajoje“ – tai vienas iš Lietuvos ežerais pavadintų biuro susitikimų kambarių. Atskiro kabineto K. Kaikaris, kaip ir visi įmonės darbuotojai, neturi. „Microsoft“ biure visi dirba bendrose erdvėse ir neturi pastovios darbo vietos.

Iš medicinos į IT


Kad teks dirbti tokioje žinomoje įmonėje, pradėdamas karjerą K. Kaikaris neįsivaizdavo. „Nežinau, tai gerai ar blogai, bet to net nesapnavau“, – sako vadovas, pagal išsilavinimą turintis dirbti gydytoju. Jis teigia, kad dar studijuodamas pajuto potraukį prie IT.

„Informacinėms technologijoms susižavėjau medicinos mokykloje. Ten buvo kompiuterių salė, kur stovėjo rusiški kompiuteriai BK su plėvelėmis ant klaviatūros. Reikėjo nusikarpyti nagus, kad nepradurtum jos“, – linksmai prisimena K. Kaikaris.

Jis kartu su mokytoju Kęstučiu Kuodžiu kūrė elementarias mokymosi programėles, už kurias medicinos mokykla mokėjo jiems pinigus. „Programėlės buvo primityvios, bet tada, 1988-aisiais, tai buvo jėga“, – juokiasi pašnekovas.

Medicinos studijoms artėjant prie pabaigos K. Kaikaris priėjo kryžkėlę. „Atėjo momentas, kai reikėjo priimti sprendimą, ką darysiu toliau, – pasakoja verslininkas. – Turėjau nuspręsti, ko noriu – specializuotis chirurgijoje ar pasinaudoti žaviomis galimybėmis, kurios atsivėrė 1996–1997 metais. Pasirinkau pastarąsias ir įkūriau savo įmonę, kuri prekiavo ir prižiūrėjo medicininę bei laboratorinę įrangą.“

K. Kaikaris juokaudamas priduria, kad daktaro kelias šiek tiek atgrasė ir dėl naktinių pamainų. „Man naktiniai budėjimai labai nepatiko, aš naktį mėgstu miegoti, – juokiasi pašnekovas. – Žinoma, didelės įtakos sprendimui tai neturėjo, tuo metu mane tiesiog žavėjo kitos idėjos.“

Į korporacijas su „Formule-1”


Paklaustas, kaip pavyko pakilti iki vadovaujamų pozicijų IT sektoriuje, K. Kaikaris sako, kad visą laiką labai svarbu tinkamu momentu būti tinkamoje vietoje, bet kartu aktyviai ir gerai dirbti savo darbą. „Jokiu būdu nesupraskite, kad kalbu apie atsitiktinumą, – įspėja pašnekovas. – Aš kalbu apie labai aktyvų procesą. Tiesiog aktyviai dalyvavau gyvenime, į IT pasaulį atėjau būtent tokiu būdu.“

Viena iš aktyvių K. Kaikario dalyvavimo gyvenime formų, kuri ir padėjo patekti į IT sektorių, yra „Formulė-1“. Studijų laikais šiuo automobilių sportu susižavėjęs „Microsoft Lietuvos“ vadovas jau 18 metų komentuoja lenktynes, rodomas Lietuvoje, be to, dvejus su puse metų leido šiam sportui skirtą žurnalą. Domėjimasis „Formule-1“ ir leido K. Kaikariui atsidurti tinkamu metu tinkamoje vietoje.

„Vieną kartą mane pakvietė „Senamiesčio Rotary“ klubas papasakoti apie „Formulę-1“. Jo prezidentas buvo Rimantas Vaitkus – IBM generalinis direktorius, – pasakoja K. Kaikaris. – Kai aktyviai veiki vienoje srityje, neužsidarai savyje, ateini pabendrauti su kitais žmonėmis, atveri kitas savo savybes. Tuo metu R. Vaitkui pasirodė, kad esu geras pardavėjas, ir pakvietė mane į IBM.“

Po kurio laiko K. Kaikaris tapo bendrovės pardavimo vadovu, o vėliau gavo kvietimą iš „Oracle“ tapti atstovybės Lietuvoje generaliniu direktoriumi. Prieš metus pradėjo vadovauti „Microsoft Lietuvai“.

Kooperatyvus stilius


Savo vadovavimo stilių K. Kaikaris apibūdina kaip lankstų. „Drąsiai galiu sakyti, kad esu per tą viduriuką, kuris yra kooperatyvus. Nesu nei autokratiškas, nei viską deleguojantis. Vis dėlto labai svarbu, priklausomai nuo situacijos, nuo projekto, lanksčiai tarp tų vadovavimo stilių manevruoti“, – sako pašnekovas.

Kadangi vadovas prisiima visą atsakomybę, anot verslininko, jam reikia ir šiek tiek autokratiškumo, bet taip pat svarbu pasitikėti kolektyvu.

„Vadovai dažnai bando viską padaryti patys. Ir aš anksčiau turėjau šią savybę, bet reikia mokėti perleisti tam tikrus darbus. Tai labai svarbu ir tam, kad kolektyvo žmonės jaustų, jog gali tai padaryti, jog jais pasitikima, – aiškina K. Kaikaris. – Kaip vadovas stengiuosi būti kooperatyvus. Naujame biure neturiu net savo kabineto, sėdžiu kartu su komanda ir nebandau išskirti savęs iš kitų.“

Pasenusi sąvoka


Pašnekovo manymu, „vadovo“ sąvoka yra šiek tiek senstelėjusi. „Dabar kur kas svarbiau lyderio pozicija, – sako jis. – Reikia sugebėti įkvėpti savo komandą. Matyti tikslus, mokėti juos išaiškinti.“

Deja, universalaus būdo, kaip įkvėpti darbuotojus, pasak K. Kaikario, nėra, nes daug kas priklauso nuo aplinkybių. „Vadovui svarbu matyti bendrą vaizdą, gerąsias žmonių savybes, rasti tų žmonių vaidmenį vienoje ar kitoje vietoje, – aiškina vadovas. – Kažkas yra pasakęs, kad visų pirma reikia netrukdyti žmonėms atlikti savo darbą. Bet viskas priklauso nuo situacijos. Metodai, būdai, stiliai turi būti lankstūs.“

Anot K. Kaikario, klysti – labai normalu, bet svarbiausia pasimokyti iš tų klaidų ir jų nekartoti. „Jeigu viską darysime tik teisingai, be jokių klaidų, vadinasi, nepakankamai stengiamės. Tai galima šiek tiek palyginti su mano hobiu – automobilių sportu: reikia būti šiek tiek ant ribos, kad galėtum tapti geriausiu ir greičiausiu. O jei esi ant ribos, aišku, kartais tas ribas viršiji.“

Atsinaujinti būtina


Be „Formulės-1“, K. Kaikaris yra turėjęs gausybę kitų pomėgių – nuo lėktuvų ir laivų modeliukų lipdymo iki fotografijos. Pavyzdžiui, šiuo metu jis labai susižavėjęs kalnų dviračių sportu. Tačiau „Formulė-1“ yra vienintelis ilgalaikis pašnekovo pomėgis.

„Matyt, turiu tam tikrų savybių, kad susižavėjęs išmokstu, pasiekiu tam tikrą lygį ir ieškau ko nors naujo. Tai labiau tinka hobiams, nes kalbant apie darbus nesu iš tų, kurie po pusmečio, metų, dvejų bėga. Šešerius metus dirbau IBM, penkerius – „Oracle“, – aiškina K. Kaikaris.

Pašnekovo teigimu, kas kelerius metus tiek vadovams, tiek kitiems darbuotojams reikia išsikelti naujų iššūkių. „Tikiu, kad treji ketveri metai, ypač vienoje vietoje, einant vienas pareigas, yra periodas, po kurio reikia daryti ką nors naujo arba viduje, arba išorėje, nes per tą laiką įlendi į ratą, užsidedi rėmus“, – sako jis.

Iššūkių daug


Vadovo tikslas kartu su „Microsoft“ komanda Lietuvoje – padėti žmonėms ir įmonėms realizuoti savo potencialą, naudojant bendrovės kuriamus produktus. K. Kaikario teigimu, Lietuva gali didžiuotis technologijų naudojimo lygiu, tačiau technologijos keičiasi ir tobulėja labai greitai, tad kiekvieną kartą atveria vis naujas plačias galimybes bei sukuria iššūkius tiek verslui, tiek gyventojams.

„Vienas pavyzdžių – piratinės įrangos naudojimas Lietuvoje. Liūdnai tenka diagnozuoti, kad apie 54 proc. atvejų yra naudojama nelegali piratinė įranga. Ir šis rodiklis nekinta pastaruosius trejus ketverius metus, – sako vadovas. – Visiems sunku suvokti, kiek grėsmių, kiek žalos tai atneša. Ypač šiuo metu daug kalbame apie kibernetines atakas. Viena to priežasčių – nelegali programinė įranga. Neapsaugoti kompiuteriai tampa zombiais, kurie išnaudojami atakoms įgyvendinti“.

Kitas iššūkis – jaunoje Lietuvos valstybėje dar yra daug erdvės, kaip IT gali padėti verslui pasiekti geresnių rezultatų per trumpesnį laiką, gyventojams taupyti laiką. Pavyzdžiui, naudojant debesų kompiuteriją. „Neretai mūsų IT vadovams, direktoriams yra sunku suvokti, kad galima kažkur perkelti savo duomenis. Kad jų nebus šalia kambaryje, – pasakoja K. Kaikaris. – Įsivyrauja įvairūs stereotipai, kad duomenys gali dingti, kad nesaugu, bet kai kurie jų, kaip rodo didžiojo pasaulio patirtis, yra nepagrįsti.“

K. Kaikaris ragina nepamiršti, kad Lietuva nėra silpna šalis technologijų atžvilgiu: „Kai kur mes esame tikrai stiprūs, bet, be abejo, mums reikia tiesiog nebijoti lygiuotis į kitų šalių pavyzdžius.“

CV: Kristijonas Kaikaris


1997 m. baigė Vilniaus universiteto Medicinos fakultetą
1997–2002 m. medicinos ir laboratorinės įrangos kompanijos „Shimadzu“ įgaliotasis atstovas Lietuvoje ir Latvijoje
1999 m. įkūrė įmonę „Mikrotera“, veikusią iki 2002 m.
2001–2007 m. „IBM Lietuva“ projektų, vėliau pardavimo grupės vadovas
2007–2011 m. „Oracle“ generalinis direktorius Lietuvoje
Nuo 2012 m. „Microsoft Lietuvos“ generalinis direktorius
Nuo 1996 m. komentuoja „Formulės-1“ varžybas, o 2000–2002 m. įkūrė ir leido žurnalą „F–1 savaitė“.
Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Ekonomika.lt
Ekonomika.lt
Autoriai: Greta Jankaitytė
(0)
(0)
(0)

Komentarai (3)