Ar suprantame politiką? „Korumpuotas politikas – ne tik tas, kuris ima kyšius“  (0)

Korumpuotas yra ne tik kyšius imantis politikas ar tarnautojas. Buvusio teisingumo ministro Remigijaus Šimašiaus įsitikinimu, korumpuotai elgiasi ir tie valdžios atstovai, biurokratai, kurių priimamus sprendimus lemia nuovargis, bloga nuotaika ir kiti žmogiškieji faktoriai.

„Politikai ir tarnautojai yra tokie patys žmonės kaip ir mes visi. Jie pyksta, būna pavargę, jaučia simpatijas ir antipatijas. Štai čia ir prasideda jų korupcija – ne nuo pinigų paėmimo fakto, o nuo blogų sprendimų, kuriuos priima veikiami nuovargio, nuotaikos, o ne vadovaudamiesi sveiku protu“, – Kauno technologijos universiteto (KTU) studentams aiškino Seimo narys R. Šimašius.

40-metis politikas dalyvavo devintą kartą KTU Ekonomikos ir verslo fakulteto studentų atstovybės V.F.S.A. surengtoje seminarų savaitėje „Veik. Valdyk. Vadovauk“. Susitikimuose su žinomais politikais, socialinių tinklų, reklamos specialistais studentams buvo praverti verslo ir politikos užkulisiai, dalinami praktiniai patarimai, kaip siekti savo tikslų, priimti teisingus sprendimus.

Nors pranešimo tema buvo „Kaip išlaikyti sveiką protą tarp biurokratų?“, buvęs Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas, Lietuvos liberalų sąjūdžio narys R. Šimašius daug kalbėjo ir apie politikus.

Beveik dvi valandas, pasiremdamas įvairiapuse asmenine patirtimi, jis bandė žingeidiems KTU studentams atsakyti į svarbius klausimus: „Kas skatina žmones tapti politikais ir tarnautojais?“, „Kaip išlaikyti sveiką protą jais tapus?“, „Kaip „nepasikelti“ ir priimti gerus sprendimus, o ne aklai vadovauti taisyklėmis ar emocijomis?“.

Nejaučia spaudimo priimti gerą sprendimą

Didžioji visuomenės dalis įsitikinusi – beveik visi politikai ir valdininkai yra korumpuoti, nes reikiamus sprendimus priima, problemas jie sprendžia tik gavę kyšį. Tačiau, R. Šimašiaus įsitikinimu, korumpuotas elgesys būdingas ne tik kyšininkams.

Sąžiningas, tačiau emocijomis, o ne įstatymais, įsigilinimu į problemą ir sveiku protu paremtus sprendimus priimantis valdininkas ar politikas taip pat žengia korumpuotu keliu. Tai – didelė Lietuvos politinės sistemos ir biurokratinio aparato veiklos problema.

„Juk nuo tų sprendimų daugeliui politikų ar tarnautojų dažnai iš esmės nei šilta, nei šalta, nes jie neliečia jų tiesiogiai Jie nejaučia nuolatinio spaudimo elgtis teisingai, priimti gerus sprendimus, todėl susireikšmina, priiminėja sprendimus gerai neįsigilinę į situaciją, problemą. Tuo tarpu, pavyzdžiui, pardavėjas prekybos centre negali aptarnauti klientų pagal savo simpatijas ir antipatijas – visus pirkėjus jis aptarnauja pagal vieną standartą“, – palygino R. Šimašius.

Kaip dar vieną neatsakingo, su sveiku protu prasilenkiančio valdininkų darbo pavyzdį, jis studentams pateikė didelio atgarsio praėjusių metų pabaigoje sulaukusį Vilniaus savivaldybės sprendimą nubausti kalėdinį Šermukšnių gatvės papuošimą inicijavusius sostinės gyventojus.

Nuomonės atsisako dėl reitingų

Dar viena grėsmė tapus politiku – išsižadėti savo vertybių, nuomonės vardan reitingų, t.y. pradėti elgtis tik stengiantis įtikti savo elektoratui. Tarnautojai, savo ruožtu, bijo suklysti, nes tai gali atsiliepti jų karjerai, todėl dažnai aklai vadovaujasi taisyklėmis, ne priimdami sprendimus, spręsdami problemas, bet vilkindami šiuos procesus.

„Kai pamatau blogą sprendimą darantį politiką ar biurokratą – nesuprantu, ar jis tai daro iš išskaičiavimo, ar iš kvailumo. Ir niekada neturiu aiškaus atsakymo“, – neslėpė R. Šimašius.

Jis į KTU seminarą „Veik. Valdyk. Vadovauk“ susirinkusiam akademiniam jaunimui prisipažino labai blogai jautęsis pirmąjį pusmetį pradėjęs dirbti teisingumo ministru, nes negalėjo išreikšti savo nuomonės.

„Blogiausias dalykas politikoje – bendri sprendimai: „vyriausybė nusprendė“, nors tu turi kitą nuomonę. Po pusmečio pradėjau rašyti tinklaraštį. Supratau, kad galiu išsakyti savo poziciją. Nuomonės pareiškimas netrukdo rūpintis ir savo reitingais. Juk, ar idėjos pasiekia rinkėjus, priklauso ir nuo jų „įpakavimo“, pateikimo formos“, – įsitikinęs Seimo narys.

Geri žmonės nenori reikštis

R. Šimašius politikus suskirstė į dvi rūšis. Vieni ateina į politiką bandyti realizuoti savo idėjas, nors jos ir būtų vertinamos prieštaringai, nebijo reikšti savo nuomonės aštriais klausimais. Kiti tik bando „neprisidirbti“, formaliai atlikti savo pareigas, reikšti tik tokią nuomonę, kuriai, tikėtina, pritaria didelė jų elektorato dalis, ir vėl būti išrinkti.

Buvęs ministras pritarė seminaro dalyvių išsakytai nuomonei, kad daugelį jaunų ir vyresnių politikų vis dar veikia ankstesnių kartų mentalitetas.

„Seneliai mums sakydavo: „Tu tik neišsišok, nelįsk jei gali“. Tai buvo padorių žmonių pozicija. Ciniški žmonės pasinaudodavo tokia jų pozicija, siekdami patekti į „šiltesnę“ vietelę. Tai viską labai nuodija. Problema, kad geri žmonės nereiškia aktyviai savo nuomonės, „neišsišoka“, – apgailestavo politikas.

Internetas išaiškina apsimetėlius

Tačiau jis pasidžiaugė, kad demaskuoti nesąžiningus politikus dabar padeda ir socialinės medijos. Jei dar prieš 15 metų valdžios žmonės buvo matomi tik per televiziją, laikraščius, formaliuose susitikimuose, tai šiandien jų veiksmai plačiai aptarinėjami tinklaraščiuose, socialiniuose tinkluose.

„Dabar sunkiau apsimesti tuo, kuo nesi“, – tvirtino R. Šimašius. Internautų patyčios kai kuriems politikams kainavo ministro postą ar svariai prisidėjo prie reitingų smukimo.

Baigdamas susitikimą, parlamentaras studentams palinkėjo būti aktyviais, ambicingais ir drąsiais įgyvendinant savo idėjas, tačiau niekada nepamesti sveiko proto.

Aut. teisės: www.technologijos.lt

(1)
(0)
(0)

Komentarai (0)