ES braška per siūles: dar nesibaigė Brexit ir Italijos bankų problemos, o jau ateina nauja problemų banga  (4)

Šią vasarą Europos ekonomiką labiausiai grasino nustekenti sumaištis dėl Brexit, Italijos bankų sektorius ir dar viena rizikos zonoje atsidūrusi šalis, kurią žymiausi ekonomistai dažnai net pamiršta paminėti. Tai Portugalija ir itin sumenkęs šios šalies ekonomikos augimas, rašoma marketwatch.com publikuotame straipsnyje.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Ypač sudėtingos šaliai buvo pastarosios savaitės. Baiminamasi, kad itin silpna šalies ekonomika paskatins kredito reitingo kritimą, todėl Portugalijos obligacijos neatitiks Europos centrinio banko kiekybinio palengvinimo programos.

Nieko gero nežada ir jau dešimtmetį sparčiai didėjanti Portugalijos skola, kuri šią savaitę šoktelėjo virš 3 procentų.

Blanki šalies ekonomika

Staigus Portugalijos obligacijų šio mėnesio pajamingumas atspindi pagrįstų abejonių dėl vyriausybės kredito reitingo, bent jau taip sakė Europos ekonomistas Džekas Allen. Nors Vyriausybė ketina laikytis ES fiskalinių taisyklių, toks kredito reitingas kelia labai daug abejonių, ar pavyks pasiekti numatytus tikslus.

Europos centrinis bankas (ECB) netgi dalijasi, ko gero, pačiomis baisiausiomis prognozėmis. Pavyzdžiui, investuotojai baiminasi, kad Portugalija gali būti išmesta iš ECB pirkimo programos.

Ypač susirūpinta blankia Portugalijos ekonomikos būkle kiek anksčiau rugpjūčio mėnesį, kai reitingų agentūra DBRS užsiminė, kad šalis gali prarasti savo investiticijas. Duodamas interviu naujienų agentūrai Reuters, reitingų agentūras vadovas Fergus McCormickas sakė, kad šalies BVP mažėjimas kelia nemenką susirūpinimą, jis sumažėjo net 0,2 proc.

Neatitinka reitingų

DBRS yra svarbi, nes ji yra tik vienas iš keturių ECB programos kriterijų, pagal kuriuos šalis yra priimama. "Fitch" praėjusį penktadienį patvirtino BB + reitingą. Padidino 2016 BVP augimo prognozę iki 1,2% nuo 1,6% anksčiau tikėtasi.

Kad būtų galima pasinaudoti ECB obligacijų pirkimo programa ir super pigiomis centrinių bankų paskolomis, šalis turi turėti investavimo lygį nuo bent vieno iš keturių kredito reitingų įmonių. Graikijos obligacijos, pavyzdžiui, negali būti perkamos per QE programą, nes šalis turi labai prastus reitingus iš visų keturių. Tiesa, ECB Graikijai padarė ne vieną didelę išimtį.

"Mes vis dar tikimės, kad Portugalija nepasitrauks iš šios programs, bet nežinia, koks bus likimas. Pavojus yra didelis", - sakė Holger Schmieding, vyriausiasis Berenbergo ekonomistas.

Dvi svarbiausios priežastys

Taigi, kur yra ta vieta, kurioje suklydo Portugalija ir todėl dabar yra priversta balansuoti ties labai pavojinga riba? Dalis problemų, anot H. Schmiedingo, gali būti suvestos į paprasčiausią nesėkmę. Vis tik priežasčių yra ir konkretesnių.

Galima prisiminti, kad viena pagrindinių Portugalijos eksporto partnerių yra Angola, o naftos kainų griūtis šioje šalyje labai pakenkė ekonominei padėčiai. Remiantis Fitch reitingu, portugalų eksportas į Angolą sumažėjo 42 procentais.

Be to, socialistinė mažumos vyriausybė, kai atėjo į valdžią 2015-metų lapkričio mėnesį padidino minimalų darbo užmokestį, taip pat išaugo švenčių skaičius ir buvo atšauktos kelios pagrindinės reformos, kurios visos gali būti sunkiau įvykdomos nei įvykdymas ES fiskalinių tikslų.

Vyriausybei – svarbus uždavinys

Taip pat šalyje vis dar egzistuoja aukštas nedarbo lygis. Šis veiksnys tikrai ne skatina, o užkerta kelią investicijoms, sako H. Schmiedingas.

DBRS apžvalga buvo atlikta tuomet, kai po spalio 21 dienos Vyriausybė pateikė biudžetui projektą. Portugalija turi suderinti savo biudžeto deficitą iki 2,5% iki 2016 metų pabaigos arba rizikuos gauti baudą iš ES.

Siekdama išvengti konflikto su Europos Komisija, šalis turi sumažinti reitingų kritimo riziką, o Vyriausybė turi paskelbti naujų taupymo priemonių.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: TV3
TV3
(14)
(13)
(1)

Komentarai (4)