Kelionių mėgėjas susikonstravo ekologišką gyvenamąją dviračio priekabą  (13)

Laisvalaikiu mėgstantis konstruoti Paul'as Elkins'as pasigamino šią lengvasvorę dviračiui skirtą kempingo priekabą. Joje yra viskas, ko reikia ekologiškam gyvenimui: ant stogo sumontuota elektrą tiekianti vėjo turbina, Saulės energiją naudojantis grilis ir vandens šildytuvas. Viskas sveria apie 50kg, todėl dviračiu priekabą patempti nėra sunku.

Sumanymo idėja Paul'ui kilo jam sumanius eilinį kartą apsilankyti Nevadoje (JAV) rengiamam kasmetiniam festivaliui "Burningman". Čia kiekvieno Rugpjūčio pabaigoje tiek iš JAV, tiek iš likusio pasaulio susirenka apie 35000 žmonių, kurių dauguma čia įsirengia stovyklavietes. Visų jų tikslas yra vienas - pabūti vietoje, kur galima atsivežti bet kokią kūrybišką idėją ir ja pasidalinti su kitais, nepriklausomai nuo to, ar tai yra naujoviška spinta drabužiams, transporto priemonė, stovyklavietės išdėstymo planas arba tiesiog unikalus požiūris į gyvenimą.

Taigi šio festivalio metu Paul'ui tenka gyventi klajoklio gyvenimą. Kempingo vežimėlis nėra skirtas ilgalaikiam transportavimui - atsparesnę versiją konstruktorius planuoja pasigaminti vėliau. Tuo tarpu šis modelis buvo išbandytas 30m/s stiprumo vėju ir daugiau kaip 38 laipsnių temperatūrą pagal Celsijaus skalę. Idėja kilo paskelbus konkrečią tų metų festivalio temą - tais metais tema buvo "Ateities baimė". Autorius prisimena, kad tada jo mintys nuolat sukosi apie paukščių gripą - o kas, jeigu?.. Vežimėliu Paul'as pabandė parodyti, kaip galima išgyventi po "apokalipsės".

Vežimėlis be papildomo krovinio sveria apie 45kg. Kėbului panaudoti 1/4" storio plastmasė - panaši į tą, kuri yra naudojama įvairioms skelbimų lentoms gaminti. Plastmasė buvo sujungta kniedėmis ir varžtais pritvirtinta prie 3/4" kvadratinio profilio aliuminio vamzdžių, kuriuos pavyko gauti iš senos palydovinės antenos. Pagrindas buvo pagamintas iš 2m x 2m medienos plokštės. 30 colių kvadratinis durų karkasas pritvirtintas prie atitinkamai išpjaustytos šoninės kėbulo sienos. Uždaroje pozicijoje lova laikoma sulankstyta kaip krėslas. Išorėje pritvirtintas vazonėlis, kuriame galima auginti gėles arba prieskoninius augalus; taip pat čia įrengtas specialus šlapinimuisi skirtas piltuvėlis (autorius pripažįsta, kad tam skirti specialūs sanitariniai įrenginiai yra per brangūs ir didelių gabaritų). Ant vežimėlio ašies pritvirtinti 13 colių skersmens ratai. Kampams sutvirtinti panaudotos pačios įvairiausios niekam nereikalingos medžiagos - viskas, ką konstruktorius tuo metu turėjo "po ranka". Taip jis norėjo pademonstruoti, kaip tai galima padaryti jei to kada nors vis gi prireiktų.

Konstruojant vėjo jėgainė panaudotas dviračiams skirtas elektros generatorius. Ant rato ašies sumontuota medinė mentė. Gale esantis gaubtas reikalingas pučiant stipriam vėjui. Jis išlenkia plastmasinį stiebą, taip pakeičiant kampą tarp mentės plokštumos ir vėjo - taip generatorius apsaugomas nuo sugadinimo. Kol kas energiją generuoja kintamos įtampos generatorius - autorius sako, kad ateityje reiktų sumontuoti srovės lygintuvą, tačiau kol kas koncepcijai iliustruoti visiškai pakanka esamo įrenginio.

Aut. teisės: www.technologijos.lt

(4)
(0)
(4)

Komentarai (13)