Kovo mėnesio išradimas: galvos smegenų kokybiško ultragarsinio vaizdo gavimo būdas  (1)

Lietuvos technikos bibliotekos patentinės informacijos centras, vykdydamas pagrindinį savo tikslą – patentinės informacijos skleidimą visuomenėje, ėmė rinkti geriausią mėnesio išradimą. Na, o mes bendradarbiaudami su patentinės informacijos centru, skaitytojams pateiksime trumpus laureatų pristatymus.

Taigi, kovo mėnesio geriausiu oficialiai patentuotu išradimu pripažintas išradėjų Sergej Červiakov ir Igor Movšovič (abu gyvenantys Lietuvoje) bei Lev Osipov (gyvenančio Rusijoje) sukurtas dar vienas smegenų ultragarsinio vaizdo gavimo būdas (išsami patento paraiška).

Sukurtas metodas, skirtas galvos smegenų kraujagyslių ir galvos smegenų struktūrų ultragarsinių atvaizdų formavimui per storuosius galvos kaukolės audinius. Gali būti panaudotas nustatyti diagnozę neurologijoje, neurochirurgijoje, neuropatologijoje, katastrofų medicinoje, karo lauko chirurgijoje ir greitosios pagalbos medicinoje bei galvos smegenų ultragarsiniams tyrimams ir būklės įvertinimui atlikti.

Patento paraiškoje išradėjai (jie yra ir patento savininkai) pažymi, jog galvos smegenų ultragarsinio vaizdo gavimo būdų yra labai įvairių, tačiau visi jie turi trūkumų. Vieni yra sudėtingi ir privalo realizuoti gausybę įvairių nuosekliai vykdomų suderinimo operacijų, kituose pateiktuose patentuose trūksta praktiniam realizavimui svarbios techninės informacijos, o visų jų bendras charakteringas trūkumas - yra bloga šio vaizdo kokybė, kuri sąlygota perduodamų ir priimamų aido signalų iškreipimu, jiems praeinant per kaukoles kaulinį audinį.

Išradėjų pristatoma nauja technologija tokių trūkumų išvengia. Pristatytą galvos smegenų ultragarsinio vaizdo gavimo būdą sudaro:

  • elektros impulsų formavimas ir keitimas į zondavimo ultragarsinius signalus,
  • galvos smegenų struktūrų skenavimas priėmimo ir perdavimo daugiaelemenčiu davikliu, atspindėtų aido signalų priėmimas ir keitimas į elektros signalus,
  • vaizdo formavimas pagal juos,
  • signalų priėmimo ir perdavimo derinimas.

Išradimo metodo svarba:

  • Neinvazinė technologija,
  • Nekenksminga,
  • Pigi, mažų gabaritų įranga,
  • Geras kontrastinis vaizdas tarp navikų ir sveikų audinių

Pagal šį išradimą daviklyje taikoma pjezoelektrinių keitiklių dvimatė gardelė, o kaip papildomas daviklis naudojamas vieno elemento pjezoelektrinis keitiklis. Papildomą daviklį su pjezoelektrinių keitiklių gardele galima naudoti kaip skenavimo daviklį, o skenavimo daviklį galima naudoti kaip papildomą daviklį derinimui.

Minėti davikliai tvirtinami laikiklio mazge, užtikrinančiame jų tarpusavio ašinį paslinkimą, kad sudarytų kontaktą su paciento galva, o laikiklis turėtų galimybę judėti visomis koordinačių kryptimis, fiksuojant jį ant paciento galvos tyrimui reikiamoje vietoje. Labai svarbus akustinis kontaktas: abu keitikliai turi būti labai gerai sutepti geliu, be to, galima panaudoti silikonines tarpines.

Tuomet parodomi signalai nuo tam tikrų keitiklio elementų (signalai turi praeiti pro galvą, o signalų forma turi būti neiškraipyta) bei išsaugomi kalibravimo duomenys ir apskaičiuojamos pataisos.

Lietuvos technikos bibliotekos patentinės informacijos centras

Aut. teisės: www.technologijos.lt

(1)
(0)
(1)

Komentarai (1)