10 skaudžiausiai geliančių vabzdžių (7)

2012-05-23

Bitės geluonies sukeltą skausmą, ko gero, yra patyrę daugelis. O kaip tokį skausmą būtų galima palyginti su skausmu, kurį sukelia, pavyzdžiui, vapsvos „pepsis“ arba ugninės (rudosios) skruzdės? Arizonos universiteto entomologas Džastinas Šmitas (Justin Schmidt) yra „paragavęs“ ne tik šių trijų, bet ir dar 147 kitų rūšių vabzdžių geluonių. Ir sudaręs skausmingiausiųjų dešimtuką.

Tokią patirtį sukaupęs Dž. Šmitas išrado savo vardo – Šmito geluonies skausmingumo indeksą (ŠGSI). Įgėlimo sukeltas skausmas vertinamas keturių balų sistema, kur 0 reiškia pajutimą, jog tau įgėlė vabzdys, tačiau jo geluonis nepervėrė odos, 2 – žinomas įgėlimo skausmas (pvz., bitės įgėlimas), o 4 – nepaprastai intensyvus skausmas. Šiuo indeksu entomologas yra įvertinęs jau 78 besikandžiojančių vabzdžių rūšių įgėlimo sukeltą skausmą. Kai kuriuos įgėlimus Dž. Šmitas apibūdino gal ir ne visai moksliškai, tačiau vaizdingai. Štai geltonosios vapsvos (angl. – „yellowjacket wasp“) įgėlimą vabzdžių entuziastas pavadino „karštas, net dūmai rūksta, ir beveik nepagarbus. Įsivaizduokite, jog kas nors užgesina cigarą į jūsų liežuvį…“ Jei manote, jog ištvertumėte bet kokį vabzdžio įgėlimą, Dž. Šmitas jūsų optimizmą galėtų atvėsinti dviem savo kailiu patirtais atradimai, kurie galbūt pakeistų jūsų požiūrį. Pirmiausia, kuo skausmingesnis įgėlimas, tuo agresyvesnė vabzdžių rūšis. Beje, kai kurie sutvėrimai geldami išskiria ir feromonus, kurie informuoja kitus gentainius prisijungti prie puotos. Jei nebaisu ir tai, Dž. Šmitas aprašo, kaip žmogaus organizmą gali paveikti kai kurių vabzdžių geluonys. „Pirmiausia, geluonies enzimai išdžiovina, o po to praplėšia ląstelės membraną. Kai kurios iš enzimų kelyje pasitaikysiančių ląstelių neišvengiamai bus nervinės ląstelės. Tokių ląstelių pažeidimas sujaukia visą elektrocheminę signalų sistemą, kuria naudojasi nervinės ląstelės, tad šios pradeda siųsti skausmo signalus bet kaip, be jokios logikos ir tvarkos. Kai kurie geluonys į organizmą įšvirkščia cheminių junginių, kurie lėtina kraujotaką.“

4. (žr. titulinę iliustraciją) Raudonosios amerikinės skruzdės (angl. – „ed harvester ants“). Indeksas – 3. Dž. Šmito apibūdinimas: „Įgėlimas įžūlus ir negailestingas. Tarytum kas nors jums į įaugusį nagą gręžtųsi grąžtu“.

Aut. teisės: www.technologijos.lt

(6)
(0)
(5)

Komentarai (7)