Japonams pavyko išgauti gamtines dujas iš nenaudojamų didžiulių „degančio ledo“ telkinių (3)

2013-03-13

Japonijos atstovai pranešė, kad šios šalies mokslininkai rado būdą išgauti gamtines dujas iš „degančiu ledu“ vadinamų metano hidrato telkinių, kurie yra vienas iš didžiausių dar nenaudojamos energijos išteklių Žemėje.

Metano hidratas – vandens ir metano dujų mišinys: tai metano dujų molekulės, įkalintos vandens lede. Kai toks ledas dėl temperatūros ar slėgio pokyčių pradeda tirpti, dujos išsilaisvina, o jas uždegus, gaunamas liepsnojančio ledo efektas, dėl kurio metano hidratas taip ir pavadintas.

Ankstesnių bandymų metu dujas pavyko išgauti iš sausumoje rastų telkinių, o japonai pirmieji gamtines dujas iš „degančio ledo“ išgavo jūroje, kur šio ištekliaus telkiniai – kur kas didesni. Išnaudoti metano hidratą kaip kuro šaltinį mėgino ir JAV, Pietų Korėja, Kinija.

Metano hidratas yra vienas iš didžiausių dar nenaudotų energijos šaltinių Žemėje. Jo randama ir amžinojo įšalo žemėje, poliariniuose planetos regionuose, taip pat daugelio jūrų dugne.

Alternatyvūs energijos ištekliai Japonijai yra gyvybiškai svarbus klausimas. Šalis importuoja didžiulius kiekius energijos – ypač po nelaimės Fukušimos branduolinėje jėgainėje, kuri apribojo Japonijos branduolinę programą.

Japonijos gręžėjų kolektyvas antradienį pradėjo rinkti dujas iš metano hidrato telkinio, glūdinčio maždaug 300 metrų po jūros dugnu palei centrinę Japonijos dalį. Metaną nuo ledo jie atskyrė sumažinę telkinio slėgį. Bandomoji gavyba bus vykdoma apie porą savaičių, o paskui bus įvertinta, kiek dujų pavyksta išgauti tokiu būdu. Manoma, kad metano hidrato gręžimo technologijos komerciniam naudojimui taps prieinamos per artimiausius penkerius metus.

Aut. teisės: www.technologijos.lt

(12)
(0)
(0)

Komentarai (3)