Pietų Korėjos įmonė siūlo mirusį šunį klonuoti už 100 tūkst. dolerių (1)

2014-12-12

Žmonės su gyvūnų netektimi susidoroja skirtingais būdais – vieni tiesiog gyvena toliau, kiti nieko nelaukę įsigyja kitą augintinį, o treti imasi kraštutinių priemonių ir klonuoja gyvūnus.

Nuo 2006 m. kontroversiška biotechnologijų laboratorija „Sooam“ Pietų Korėjoje siūlo gyvūnų klonavimo paslaugas, kurių kaina siekia 100 tūkst. dolerių. Bendrovę įkūrė mokslininkas ir veterinaras Woo Sukas Hwangas, kurio istorija ne ką mažiau prieštaringa nei įmonės.

Woo Sukas Hwangas buvo išmestas iš akademinės institucijos už tyrimų apie žmogaus embriono klonavimą išgalvojimą, jam iki šiol reiškiami kaltinimai.

Tačiau nei mokslininko, nei jo įmonės istorija nesustabdė žmonių nuo naudojimosi klonavimo paslaugomis: nuo įkūrimo pradžios „Sooam“ klonavo daugiau nei 400 šunų ir dabar turi maždaug po 15 užsakymų kiekvieną mėnesį.

Įmonė savo paslaugas jau pradėjo tiekti ir JAV, tą patį ketina padaryti Jungtinėje Karalystėje.

Woo Sukas Hwangas naudoja tą pačią 50 metų senumo technologiją, kuri į pasaulį 1996 m. atvedė avies Doli kopiją – pirmą klonuotą žinduolį.

Mokslininko komanda iš dar gyvo arba ne ilgiau nei penkias dienas mirusio gyvūno paima audinio mėginį ir užšaldo ląsteles. Kitas šuo, kurio veislė nereikšminga, parenkamas tam, kad tiektų kiaušinėlius.

Komanda pakeičia kiaušinėlyje esančią DNR iš užšaldyto mėginio. Šis klonuotas embrionas tuomet perkeliamas į šunį surogatą, kuris pagimdo šuniuką ir žindo jį maždaug mėnesį.

Žinoma, žmonės negali atgauti senų šunų, ir gauna daugiau ar mažiau panašius dvynius. Kai kurių šunų išvaizda gali skirtis, pavyzdžiui, dalmantinai gali turėti dėmes skirtingose vietose. Be to, klonuoti gyvūnai gali turėti ir kitokį charakterį nei jų pirmtakai.

Ir ši procedūra nėra be rizikos – didelė dalis šunų gimsta nesveiki, taigi klonavimo procesas kartojamas tol, kol pavyksta. Tiesa, „Sooam“ tikina, kad niekuomet nenaikina nesveikų šunų.

„Sooam“ neketina sustoti ir imasi dar ambicingesnių projektų – neseniai su Rusijos mokslininkais pasirašė sutartį ir mėgins klonuoti mamutą.

Aut. teisės: 15min.lt

(6)
(0)
(6)

Komentarai (1)