Dantų implantai: ką svarbu žinoti (5)

2015-06-30

Dantų implantas – pastovus natūralių dantų pakaitalas, padedantis išvengti kaulinio defekto komplikacijų. Lietuvoje dantų implantacijas atlieka apie 300 kvalifikuotų gydytojų, kurie per metus įsriegia apie 43 tūkstančius implantų. Tačiau, norint, kad implantas tarnautų ilgai ir nepridarytų dar daugiau bėdos, svarbu žinoti tam tikrus niuansus.

Nesirūpinant dantimis, tęsiasi žandikaulio nykimas

Žmogui praradus dantį, kaulinis defektas niekada visiškai nesugyja tokiu kaulo tūriu, kokia danties šaknis buvo anksčiau. Po bet kokio danties pašalinimo žmogus turi didesnį ar mažesnį kaulo defektą. Jei greitu metu juo nepasirūpinama, kaulo nykimas tęsiasi, vystosi kaulo atrofija – kaulas nuolat nyksta. „Savo pacientams dažnai pateikiu paprastą pavyzdį: įsivaizduokite jei vieną ranką prisirištumėte metams ir staiga atrištumėte, tikriausiai ja nepakeltumėte net kavos puodelio. Tokia pati situacija yra ir su kaulu – jam nedirbant, vyksta nykimas“, – teigia burnos chirurgas Eugenijus Čiuplevičius.

Kaulo atkūrimo būdas priklauso nuo kaulinio defekto dydžio. Dažniausiai kaulo atkūrimui yra naudojamos specialios kaulo granulės, kuriomis yra padengiama defekto vieta. Laikui bėgant ten suformuojama kraujotaka ir per 5-6 mėn., vykstant įvairiems biologiniams procesams, susiformuoja nuosavas kaulas.

Kitas būdas – autogeninis kaulas, kuris yra paimamas iš paciento donorinių vietų (dažniausiai už protinių dantų ar smakro srities). „Tačiau jei defektas yra didelis, naudojamas „kaulo blokelis“, kuris gali būti pagamintas iš granulių arba paimtas iš žmogaus donorinės srities. Toks gydymas gali užtrukti iki 8-9 mėn., kadangi reikia laiko, kad susiformuotų kraujotaka ir kaulo blokelis prigytų“, – patirtimi dalijasi burnos chirurgas.

Įsriegiamų implantų skaičiumi lietuviai latvius lenkia daugiau nei dvigubai

Implantus galima dėti beveik visiems žmonėms, tačiau yra ir išimčių, pavyzdžiui, implantų negalima dėti nepilnamečiams. Anot burnos chirurgo, paauglystėje vyksta žandikaulių formavimasis, dantų pozicijos keičiasi, o implantas lieka savoje vietoje – tai gali sukelti įvairių komplikacijų.

Taip pat implantų nepatartina dėti nėščiosioms, pacientams, kurie serga sunkiomis širdies kraujagyslių, kepenų, onkologinėmis ligomis, nekontroliuojamu cukriniu diabetu. Rizikos grupėje yra ir pacientai, vartojantys daug alkoholio, daug rūkantys, nesirūpinantys savo burnos higiena.

Implantologijos srityje lietuviai žymiai lenkia kaimynus latvius. Latvijoje per metus atliekama 15 000 implantacijų, kai Lietuvoje – 43 000. Įdomu ir tai, kad turint vieną ar kelis implantus, jų priežiūra ne itin skiriasi: įprastinis dantų valymas, tarpdančių šepetėlis ar tarpdančių siūlas ir reguliarus apsilankymas pas gydytoją odontologą.

Žinoma, tai priklauso nuo implantų skaičiaus ir nuo protezinės konstrukcijos. „Ne vienas pacientas yra sakęs, kad yra labai patenkintas dantų implantais ir jaučiasi kaip su tikrais dantimis“, – džiaugiasi gydytojas E. Čiuplevičius.

Dantų implantų kaina priklauso nuo kokybė

Implantai nėra vienodi, jie skiriasi tiek savo išdirbamu paviršiumi, tiek dizainu, žinoma, skiriasi ir jų gamintojai. Kad implantas bus nekokybiškas pirmiausia rodo jo pigumas. Tuomet galima spėti, kad implantas pagamintas iš nekokybiškos medžiagos, o tai gali turėti įtaką implanto lūžimui.

Kitas svarbus akcentas – implanto paviršius ir jo paruošimas. Jei gamybos metu implantai nėra tobulai paruošiami, jei lieka gamybinio proceso dulkių, liekanų, tai gali daryti įtaką implanto prigijimui ir tarnavimui. Svarbus aspektas yra ir implanto protezinės detalės – jei jos bus netiksliai pagamintos, gali turėti mikrojudesių, o tai gali paskatinti šios dalies arba varžtelio, kuris fiksuoja vainikėlį prie implanto, lūžimą.

Aut. teisės: Lrytas.lt

(25)
(14)
(11)

Komentarai (5)