Kaip išvengti šventinio persivalgymo: 6 pavojingiausi maisto produktai (0)

2015-12-24

Kalėdos turi gilias tradicijas Lietuvoje, jau nuo seno žmonės pasninkaudavo advento laikotarpiu. Mūsų dienomis pasninkas nėra taip plačiai propaguojamas, tačiau persivalgymo tradicija šventiniu laikotarpiu išlieka. Nesinori po švenčių galvoti, ką daryti su papildomu svoriu? Lieknėjimo ir sveikatingumo centras pateikia 6 maisto produktų grupes, be kurių mūsų Kalėdos išliks tokios pat smagios, bet lengvesnės.

1. Gaivieji gėrimai

Gaivieji gėrimai, sultys, kisieliai ar kiti yra vieni iš didžiausių viršsvorio draugų. Per šventinį laikotarpį gaivieji gėrimai tampa dar svarbesni dėl didelio kaloringumo. Kadangi jie nesuteikia sotumo jausmo, nejaučiant išgeriama „cukraus“ (arba paprastųjų angliavandenių) ko pasėkoje atrodo, kad dar esame alkani. Taip išsiderina mūsų natūralūs sotumo mechanizmai, nejaučiame kada jau užtenka maisto. Taigi, gaivieji gėrimai ne tik tukina žmones, bet ir verčia suvalgyti daugiau.

Per šventes Lieknėjimo ir sveikatingumo centro mitybos specialistas Dainius Vyšniauskas patartina išbandyti paprastą vandenį su skirtingais skonių akcentais, pavyzdžiui vanduo su citrina ir mėtos lapeliais.

2. Sausainiai

Sausainiai yra antroje sąrašo vietoje dėl to, kad turi gan nemažai kancerogeninės cheminės medžiagos – akrilamido. Akrilamidas susiformuoja perdirbant maisto produktus ir termiškai juos apdorojant. Suvalgant nedidelį kiekį sausainių akrilamido poveikis beveik nepastebimas, tačiau valgant daugiau, poveikis taip pat didėja.

Lieknėjimo ir sveikatingumo centro sveikos gyvensenos specialistas D. Vyšniauskas pataria šventiniu laikotarpiu siūlo savo sausainių: „Daugumai parduotuvėje randamų sausainių sudėčiai išsiaiškinti gali prireikti chemijos vadovėlio, ar tikrai norime eksperimentuoti su savimi ir savo vaikais?“.

3. Šokoladai

Šokoladų lentynos lūžta nuo pasirinkimo. Įvairūs pasiūlymai ir akcijos. Pasirinkimas labai didelis, tačiau didžioji dalis šokolado iš tikrųjų net nėra šokoladas. Visi norime sutaupyti, šokoladų gamintojai taip pat. Į sudėtį įtraukiami cheminiai junginiai, kurie suteikia pigesnę alternatyvą tikram šokoladui ir skatina didesnį šokolado vartojimą. Šiais metais vietoj įprastų šokoladinių Kalėdų senelių patariame rinktis juodą šokoladą.

4. Mėsos pusfabrikačiai

Sunku surasti kas nėra girdėję apie E621 maisto priedą. Natrio glutamatas jau turi užsitarnavęs savo vietą tarp žinomiausių priedų maisto pramonėje. Glutamatas turi išskirtinių savybių padaryti bet kokį patiekalą skanesniu bei užmaskuoti sotumą jausmą. Žinant, kad per Kalėdas persivalgymas ir taip yra aktuali tema, patartina vengti produktų turinčių šio maisto priedo: mėsos pusfabrikačiai, dešros ir dešrelės.

5. Pyragai

Pyragas nelygu pyragui. Kaip pavyzdys – pyrago vyniotiniai, kurie dažniausiai yra pigesnė pyrago alternatyva. Įsivaizduokite, kas nutiktų namie pagamintam pyragui jeigu paliktume jį stovėti tris mėnesius ar metus. Tikriausiai jau nebenorėtume jo valgyti? O iš parduotuvės įsigytas pyragus greičiausiai atrodys puikiai. Tokio tipo pyragai dirbtinai sukelia apetitą ir suteikia jausmą lyg niekaip nepavalgome. Šventes sutikime su tikrais pyragais!

6. Alkoholis

Alkoholis, jis pats yra kaloringas ir dar sutrikdo sotumo mechanizmus, bei skatina mus valgyti daugiau nei valgytume įprastai. Tuo pačiu, viena iš aktualiausių problemų Lietuvoje yra alkoholio suvartojimas. Neseniai pasirodžiusi statistika rodo, kad Lietuva yra sąrašo viršuje tarp daugiausiai alkoholio vartojančių šalių. Šią liūdną statistiką pakeisti galime pradėdami nuo savęs ir savo šeimos.

Per šventes turime laiko pailsėti, susitinkame su šeima, giminėmis ar senai matytais draugais. Be maisto tikriausiai nebūtų ir švenčių. Atsižvelgiant į viršuje pateiktą sąrašą galėsite valgyti viską, ko širdis geidžia ir mėgautis maistu kartu su artimaisiais.

Aut. teisės: Diena.lt

(12)
(6)
(6)

Komentarai (0)