Ateina galingos stichijos: Saulė siunčia ledynmetį, Žemė atsako šiltnamio efektu (4)

2016-11-30

Praėjusios savaitės Saulėje buvo unikalios – mūsų žvaigždė pasiekė savo aktyvumo minimumą, skaičiuojant nuo 2011-ųjų metų.

Saulės aktyvumas matuojamas Saulės dėmių skaičiumi, ir per pastarąsias savaites dėmių beveik nebuvo. Saulės aktyvumas veikia švytuoklės principu, o visas aktyvumo ciklas siekia apie 11 metų.

Pats didžiausias Saulės aktyvumas šiame periode buvo 2014-aisiais. Šiuo momentu Saulės dėmių skaičius mažėja greičiau nei tikėtasi, bet aktyvumo minimu iš tiesų neturėtų pasiekti iki 2021-ųjų.

Dar pernai Velse vykusiame Nacionaliniame astronomų susitikime keli mokslininkai – prof. Valentina Žarkova iš Nortumbrijos universiteto, dr. Helena Popova iš Maskvos Lomonosovo universiteto, dr. Sergėjus Žarkovas iš Hullo universiteto (Anglija) ir prof. Simonas Shepherdas iš Bradfordo universiteto (taip pat Anglija) – pristatė tyrimą, kuriame skelbiama, jog 2030-2040-aisiais Žemę gali ištikti Mažasis ledynmetis – maždaug toks, koks buvo užklupęs Šiaurės pusrutulį XVII-XVIII amžiuose.

Tuo metu trukusiu vadinamojo Maunderio minimumo metu Saulėje buvo apie 40 – 50 Saulės dėmių, kai tuo tarpu įprastas skaičius yra 40 000 – 50 000.

Minėtuoju laikotarpiu buvo užšalusi Temzės upė bei Roterdamo kanalas, o vidutinė temperatūra, lyginant su šiais laikais, buvo nukritusi per 1,5 Celsijaus laipsnio.

Tiesa, dabartiniais laikais viskas pasikeitę - Žemėje prasidėjęs šiltnamio efektas didina vidutinę planetos temperatūrą, tad kaip tokiu atveju keisis klimatas - labai sunku prognozuoti. Didžiausias rūpestis - ženkliai padidėjusių stichijų pavojus.

Parengta pagal NASA ir „Astronomy Now“.

Aut. teisės: Lrytas.lt

(57)
(6)
(51)

Komentarai (4)