Kam skirtas šis keistas traktorius su didžiuliu tarpu tarp ratų? Lietuvoje tokių nepamatysite (Video) ()

2018-09-24

Žemės ūkio mašinų būna labai įvairių. Net jei domitės technika tikriausiai surastume kokį traktorių ar kombainą, kurio iš karto nepažintumėte. Pavyzdžiui, pažvelkite į šį keistą traktorių. Jis neturi ašių – visi keturi jo ratai yra nepriklausomi, o tarp jų yra didžiulis tarpas. Nors ratai nėra dideli, po šiuo traktoriumi laisvai praeitų žmogus. Jis gali atlikti įvairias funkcijas, tačiau įprastai dirba tik vienos rūšies laukuose. Ar galite pasakyti kokiuose?

Pellenc Optimum traktoriai yra sukurti specialiai vynuogynams. Tas didelis tarpas tarp ratų ir yra specialiai sukurtas tam, kad jame tilptų vynuogių eilė – Pellenc Optimum važiuoja ratais apkabinęs visą augalų juostą. Tokio tipo traktorius gamina ne viena įmonė, tačiau pažvelkime būtent į šį vynuogių pramonėje gerai žinomą agregatą. Pellenc įmonė buvo įkurta Prancūzijoje dar 1973 metais, todėl nieko keisto, kad šiuo ženklu iki šiol žymimos būtent vynuogynams skirtos mašinos.

Sakydami, kad tarp šio traktoriaus ratų praeitų žmogus, nei kiek neperdėjome – priklausomai nuo modelio aukštis iki traktoriaus rėmo gali būti 2-2,2 metrai. Šis milžinas yra varomas arba 4,4 litrų keturių cilindrų, arba 6,6 litrų 6 cilindrų varikliu. Pellenc Optimum naudoja hidrostatinę transmisiją ir yra varomas visais ratais. Tai atrodo išties keistai, nes tarp ratų nėra ašių – visi jie yra nepriklausomi. Toks sprendimas tokiam traktoriui yra tiesiog būtinas, tačiau kartu tai padeda pasiekti labai mažą apsisukimo spindulį – priekiniai ratai pasisuka net 95 laipsnių kampu. Skirtingi modeliai turi arba 190, arba 260 litrų talpos dyzelino bakus, kurių, kaip teigia gamintojas, pakanka visai darbo dienai.

Kabina, iki kurios reikia lipti laiptais, yra pakankamai erdvi ir moderni. Jos klimatas yra kontroliuojamas oro kondicionavimo sistema, vairuotojas gali pagal save sureguliuoti vairą, o jo komfortą saugo ir vibracijas slopinanti sėdynė. Aišku, šiuos bruožus turi daug šiuolaikinių traktorių. Tačiau įdomu tai, kad Pellenc Optimum vairuotojas savo aplinką gali apžvelgti 310 laipsnių kampu – dešinėje pusėje jam šiek tiek maišo variklis, gale – kuris nors agregatas.

Taigi, ką gali Pellenc Optimum? Jis šiek tiek primena purkštuvą ir iš tikrųjų gali atlikti šį vaidmenį net labai gerai. Su specialiu purkštuvo moduliu jis gali važiuoti apkabinęs visą vynuogių eilę ir pesticidus ant jos išpurkšti labai arti. Taigi, chemikalų neblaško vėjas ir jie gali veikti efektyviau. Vienu metu Pellenc Optimum chemikalus purkšti gali ant dviejų eilių – ant tos, kuri lieka po traktoriumi, ir po vieną šalia esančių eilių pusę.

Pellenc Optimum taip pat gali genėti vynuoges. Kiekvieną pavasarį vynuogės yra apkarpomos, kad būtų vietos naujoms, gyvybingesnėms šakoms. Pellenc Optimum su genėjimo moduliu vienu metu gali gražiai apkarpyti abi vienos eilės puses ir visos vynuogės tampa daugmaž vienodomis, per daug neišsikerojusiomis ant takų, kuriais vaikšto žmonės ir važinėja traktoriai. Tarp jų – ir minėtas Ferrari, kuris taip pat buvo sukurtas specialiai vynuogynams.

Tačiau bene įdomiausia Pellenc Optimum funkcija yra vynuogių rinkimas. Tam reikia gana sudėtingo modulio, kuris pasižymi pažangiomis technologijomis. Priekyje yra keli davikliai, kurie leidžia išlaikyti vynuogių eilė pačiame centre ir kurie užtikrina, kad agregatas bus lygiagretus žemei. Vynuogės nuo augalo yra švelniai nupurtomos ir nusiurbiamos. Jos krenta ant surinkimo padėklų, nuo kurių keliauja į viršų. Ten nuo uogų yra nupučiami atsitiktiniai lapai, jos paskirstomos į du didelius surinkimo konteinerius, kuriuose dar atskiriamos sultys. Mechanizmas yra gana sudėtingas ir sunkus, tačiau rezultatas – švaru, nesutraiškytas vynuogių derlius, kurį tuomet telieka išpilti į traktoriaus priekabą.

Pellenc Optimum darbuojasi vynuogyne

Aišku, šis traktorius gali atlikti ir kitokius darbus – dažnai juo derlius yra ir pervežamas, darbo gauna ir priekyje esanti gervė. Gamintojas pasirūpino, kad keisti Pellenc Optimum modulius būtų pakankamai lengva. Visas traktorius šiek tiek pritūpia, tuomet prie modulio pritvirtinamos didelės metalinės kojos, jis atjungiamas nuo traktoriaus ir Pellenc Optimum gali pasikelti ir nuvažiuoti. Surinkus derlių lieka kruopščiai išvalyti vynuogių rinkimo modulį, bet tai irgi nėra labai sunku.

Bet kaip toks aukštas traktorius gali dirbti dažnai kalnuotuose ir siauruose vynuogynuose? Labai paprastai. Priklausomai nuo modelio, Pellenc Optimum nebijo 28-32 % statumo šlaitų, nes turi labai žemą svorio centrą. O ir siauros vynuogių eilės bėdų nekelia, nes priekiniai šio traktoriaus ratai pasisuka 95 laipsnių kampu – jis pervažiuoja prie kitos eilės nenaudodamas atbulinės pavaros.

Taigi, nors šio traktoriaus Lietuvoje ir nepamatysime (bent jau taip spėjame), įdomu žinoti, kuo dirba vynuogynai. Jiems tai – labai naudingas ir patikimas įrankis, užtikrinantis greitą derliaus nurinkimą.

Aut. teisės: Nodum.lt

(7)
(0)
(7)

Komentarai ()