Pirmasis toks atvejis pasaulyje: COVID-19 skiepą gavusi motina pagimdė išskirtinį kūdikį - ir mokslininkai džiūgauja (2)

2021-03-22

Floridoje (JAV) moteris pagimdė, kaip manoma, pirmąjį vaiką, gimusį su COVID-19 antikūnais – po to, kai pati būdama nėščia, buvo paskiepyta.

Moteris, kuri dirba sveikatos priežiūros srityje, buvo pakviesta skiepytis „Moderna“ vakcina 36 nėštumo savaitę – ir po 3 savaičių pagimdė sveiką mergaitę, praneša „Guardian“. Antikūnai buvo aptikti gimdymo metu, ištyrus iš virkštelės paimtą kraują.

„Mūsų žiniomis, tai pirmasis atvejis pasaulyje, kai pranešama apie kūdikį, kuris po motinos pasiskiepijimo gimė su antikūnais“, – sako vaikų gydytojas Paulas Gilbertas.

Kol kas dar nerecenzuotą tyrimą pediatrai Paulas Gilbertas ir Chadas Rudnickas paskelbė išankstinių publikacijų duomenų bazėje „MedRxiv“.

Straipsnyje aiškinama, kad nėščiųjų skiepijimas nuo gripo saugumo ir veiksmingumo atžvilgiu yra gerai ištirtas – turint omenyje naujagimio organizmo apsaugą, kai antikūnai perduodami per placentą. Tačiau apie COVID-19 vakcinas ir SARS-CoV-2 antikūnų perdavimą nėštumo metu nėra daug žinių – nors reikėtų tikėtis panašios apsaugos, teigia P.Gilbertas ir C.Rudnickas.

 

„Norėdami sužinoti, ar motinos antikūnai perėjo kūdikiui, mes ištyrėme kūdikio kraują, – nes tai, kaip žinoma, nutinka kitų nėštumo metu gaunamų vakcinų atvejais“, – teigia P.Gilbertas.

Gimdymo metu ištyrę kūdikio virkštelės kraują, gydytojai rado SARS-CoV-2 antikūnų, tad paskelbtame tyrime teigia: „Motinos vakcinacija gal gali apsaugoti nuo SARS-CoV-2 kūdikį ir sumažinti infekcijos riziką“.

Įdomu tai, kad ankstesniame tyrime buvo nustatyta, jog motinų, kurios pasveiko nuo COVID-19, piene esama antikūnų – ir buvo spėjama, kad maitinant krūtimi, antikūnai gali būti perduodami naujagimiui.

Nepaisant to, tyrimo autoriai pabrėžia, kad šiuo metu nežinoma, kiek efektyviai tokie antikūnai apsaugotų naujagimį – ar kada nėštumo metu būtų geriausia skiepytis, kad būtų užtikrinta geriausia imunologinė apsauga dar negimusiam vaikui.

 

„Tai yra pirmas atvejis tarp tūkstančiai kūdikių, kurie netrukus gims motinoms, kurios bus vakcinuotos per ateinančius kelis mėnesius“, – sako C.Rudnickas.

Siekiant išsiaiškinti, ar antikūnai iš tikrųjų bus persidavę daugumai kūdikių, reikės atlikti daugiau tyrimų – o taip pat ir išsiaiškinti, ar gali būti kokių nors skirtumų atsižvelgiant į tai, kuri motina kokio gamintojo vakciną gavo.

Apibendrinant, autoriai „ragina kitus tyrėjus kurti nėštumo ir žindymo registrus, taip pat atlikti nėščių ir žindančių moterų bei jų palikuonių COVID-19 vakcinų veiksmingumo ir saugumo tyrimus“.

Parengta pagal „IFL Science“.

Aut. teisės: Lrytas.lt

(10)
(2)
(8)

Komentarai (2)