20 metų po didžiausio pasaulyje teroristinio akto – pasaulį visiems laikams pakeitusi Rugsėjo 11-oji: kaip viskas tądien vyko minučių tikslumu (Foto, Video) ()

2021-09-11

2001 m. rugsėjo 11 diena visiems laikams pakeitė pasaulį, bet kas dėjosi tą lemtingą dieną – viskas pateikiama minučių tikslumu.

2001 m. rugsėjo 11 d. buvo giedra, saulėta, vasariška diena – tądien trijuose užgrobtuose keleiviniuose lėktuvuose skridę „Al Qaeda“ teroristai įvykdė koordinuotus savižudžių išpuolius prieš Pasaulio prekybos centrą Niujorke ir Pentagoną Vašingtone.

Ketvirtasis lėktuvas nukrito į lauką netoli Šenksvilio, Pensilvanijos valstijoje. Per atakas žuvo beveik 3000 žmonių.

Pateikiame rugsėjo 11-osios įvykių chronologiją minučių tikslumu. Visi laikai yra Rytų vasaros laiku (EDT). (+7 valandos lyginant su Lietuvos laiku).

• 7.59 val. „American Airlines“ „Boeing 767“ 11-asis skrydis su 92 žmonėmis pakyla iš Bostono Logano tarptautinio oro uosto skrydžiui į Los Andželą.

• 8:14 val. „United Airlines“ „Boeing 767“ 175-asis skrydis su 65 žmonėmis, pakyla iš Bostono; taip pat vyksta į Los Andželą.

• 8:19 val. 11-ojo skrydžio palydovai įspėja antžeminį personalą, kad lėktuvas buvo užgrobtas; „American Airlines“ apie pagrobimą praneša FTB.

• 8:20 val. „American Airlines“ „Boeing 757“ 77-asis skrydis su 64 žmonėmis pakyla iš Dulles tarptautinio oro uosto už Vašingtono ribų skrydžiui į Los Andželą.

 

• 8:24 val. Užgrobėjas Mohammedas Atta atlieka pirmąjį iš dviejų atsitiktinių ryšio perdavimų iš 11-ojo skrydžio į antžeminį valdymą (matyt, bandydamas susisiekti su lėktuvo salonu).

• 8:40 val. Federalinės aviacijos administracijos (FAA) skrydžių vadovai įspėja Šiaurės Amerikos aviacijos ir kosmoso gynybos vadovybės (NORAD) Šiaurės rytų oro gynybos sektorių (NEADS) apie įtariamą 11-ojo skrydžio užgrobimą. Reaguodama į tai, NEADS pakelia du naikintuvus, esančius Cape Cod Otis Air nacionalinės gvardijos bazėje, kad surastų ir sektų 11-tą skrydį, tačiau to padaryti jie nespėja.

• 8.41 val. „United Airlines“ „Boeing 757“ 93-asis skrydis, su 44 žmonėmis, pakyla iš Niuarko tarptautinio oro uosto skrydžiui į San Franciską. Buvo numatyta išvykti 8 val. ryto, maždaug tuo pačiu metu kaip ir kiti užgrobti skrydžiai, bet lėktuvas vėlavo pakilti.

8:46 val. Mohammedas Atta ir kiti „American Airlines“ 11-ojo skrydžio užgrobėjai nukreipia lėktuvą į Pasaulio prekybos centro (WTC) Šiaurinio bokšto 93–99 aukštus – žuvo visi lėktuve esantys žmonės ir šimtai pastato viduje.

 

• 8:47 val. Per kelias sekundes Niujorko policijos departamentas (NYPD) ir Niujorko priešgaisrinis departamentas (FDNY) pajėgos išsiunčia padalinius į Pasaulio prekybos centrą, o uosto direkcijos policijos departamento pareigūnai pradeda nedelsiant evakuoti Šiaurinį bokštą.

• 8:50 val. Baltųjų rūmų personalo vadovas Andrew Card įspėja prezidentą George'ą W. Bushą, kad į Pasaulio prekybos centrą rėžėsi lėktuvas; prezidentas tuo metu lankosi pradinėje mokykloje Sarasotoje, Floridoje.

• 9:02 val. Iš pradžių nurodę WTC Pietinio bokšto darbuotojams likti pastate, uosto direkcijos pareigūnai per viešojo adreso sistemą išplatino nurodymus evakuoti abu bokštus; apytikriai 10 000–14 000 žmonių jau evakuojasi.

9:03 val. „United Airlines“ 175-ojo skrydžio užgrobėjai nukreipia lėktuvą į Pietinio bokšto 75–85 aukštus – žuvo visi, esantys lėktuve, ir šimtai pastato viduje.

• 9:08 val. FAA uždraudžia visus skrydžius į Niujorką arba oro erdvėje aplink miestą.

• 9:21 val. Uosto direkcija uždaro visus tiltus ir tunelius Niujorko rajone.

 

• 9:24 val. FAA pranešė NEADS apie įtariamą 77-ojo skrydžio užgrobimą, kai kai kurie keleiviai ir įgulos nariai sugebėjo įspėti ant žemės esančius šeimos narius.

• 9:31 val. Kalbėdamas iš Floridos, prezidentas Bušas įvykius Niujorke vadina „akivaizdžiu teroro išpuoliu prieš mūsų šalį“.

9:37 val. – 77-ojo skrydžio užgrobėjai sudaužo lėktuvą į vakarinį Pentagono fasadą Vašingtone – žuvo 59 lėktuve buvę žmonės ir 125 kariškiai bei civiliai darbuotojai pastate.

• 9:42 val.  Pirmą kartą istorijoje FAA sustabdo visus skrydžius virš Jungtinių Amerikos Valstijų arba į juos. Per ateinančias dvi su puse valandos maždaug 3300 komercinių skrydžių ir 1200 privačių lėktuvų nusileidžia Kanados ir JAV oro uostuose.

• 9:45 val. Sklindant gandams apie kitas atakas, evakuojami Baltieji rūmai ir JAV Kapitolijaus pastatas (kartu su daugybe kitų aukšto lygio pastatų ir viešųjų erdvių).

9:59 val. Pasaulio prekybos centro Pietinis bokštas sugriūva.

 

10:07 val. Po to, kai užgrobto 93-ojo skrydžio keleiviai ir įgulos nariai, susisiekę su draugais ir šeimos nariais sužinojo apie išpuolius Niujorke ir Vašingtone, bando susigrąžinti lėktuvo kontrolę. Reaguodami į tai, pagrobėjai sąmoningai sudaužo lėktuvą į lauką Somerseto grafystėje, Pensilvanijoje – žuvo visi 40 keleivių ir įgulos narių.

Tęsinys kitame puslapyje:

1 | 2

(30)
(5)
(25)

Komentarai ()