Sukurtas 97 proc. tikslumo melo detektorius (3)

2008-10-02

JAV mokslininkai ir inžinieriai teigia sukūrę naujo tipo melo detektorių, kuris atpažįsta melą 97 proc. tikslumu.

Naujasis aparatas naudoja magnetinio rezonanso tomografijos technologiją ir, pasak jo kūrėjų, šiuo metu yra tiksliausias pasaulyje tokios paskirties įrenginys, skelbia „Daily Telegraph“.

Mokslininkai yra nustatę, kad žmogui meluojant į jo smegenis patenka daugiau kraujo, todėl deguonies kiekis jose padidėja. Tyrimo metu, kai tiriamajam tinkamai pateikiami klausimai, šios smegenų sritys pradeda „šviesti“ detektoriaus ekrane, jei žmogus sako netiesą.

Naujo tipo poligrafą sukūrusios bendrovės „Cephos“ steigėjas Stevenas Lakenas pažymi, kad šį aparatą apgauti yra sunkiau, nei įprastą melo detektorių, nes jis fiksuoja pokyčius smegenyse formuluojant melagingą atsakymą, o ne streso, susijusio su melu, požymius.

Naujasis aparatas verčia keisti ir įprastą apklausos taktiką. Užuot sparčiai pateikinėjus klausimus, kad tiriamasis būtų priverstas atsakinėti į juos kuo greičiau, juos reikia uždavinėti vieną po kito, kad smegenys spėtų grįžti į pradinę būseną po užfiksuoto melo. Bandymų metu, kuriuose dalyvavo maždaug 30 metų amžiaus vyrai ir moterys (jiems iš anksto buvo nurodyta sakyti tiesą arba meluoti), aparatas veikė 97 proc. tikslumu.

Pranešama, kad ši „Cephos“ technologija jau pradėta naudoti JAV policijoje.

Panašu, jog artėja laikai, kuomet teisme liudininkai nebevaidins esminės rolės, o viską lems technologijų "žodis". Tuo labiau, jog pirmasis žingsnis jau žengtas - tokią praktiką pritaikė Indija.

Aut. teisės: TV3

(0)
(0)
(0)

Komentarai (3)