Mammatus debesys (4)

2009-09-15

Šis gamtos reiškinys iš pirmo žvilgsnio primena artėjančią apokalipsę arba sceną iš fantastinio filmo. Iš tiesų mammatus (dar kartais sutinkamas pavadinimas mammatocumulus) yra meteorologinis terminas, apibūdinantis kamuoliukų mozaiką primenančią debesų apačią.

Pažodžiui išvertus iš lotynų kalbos pavadinimas reiškia "Krūtų debesys" - tokį pavadinimą jiems suteikę žmonės šioje srityje įžvelgė tam tikrą charakteringą panašumą su žmogaus anatomija. Mammatus yra audros debesų porūšis, dažniausiai priskiriamas cumulonimbus tipui, tačiau taip pat gali būti priskiriamas altocumulus, altostratus, stratocumulus ir cirrus debesų tipams bei vulkaninės kilmės pelenų debesims. JAV labiausiai paplitęs cumulonimbus mammatus porūšis ir jis dažniausiai laikomas ypač stipraus vėjo ar netgi uragano pranašu. Jie susiformuoja dažniausiai šiltaisiais metų mėnesiais ir geografiniu požiūriu daugiau būdingi šilto jūrinio klimato regionams. Mammatus formuojasi nestabilioje atmosferos aplinkoje, dėl to lakūnams primygtinai rekomenduojama vengti tokio tipo debesų darinių.

Mammatus savo pavidalu gali priminti lygaus paviršiaus, šiurkščius arba vienas su kitu sulipusius kamuoliukus, gali būti matinis arba pusiau permatomas. Debesų dydis gali svyruoti nuo pavienio mažyčio ir nuo kitų debesų izoliuoto darinio iki ištisų kamuolinių "laukų", besidriekiančių šimtus kilometrų; kauburiai gali susiformuoti pastovios formos ir būna išdėlioti linijomis, arba debesis gali sudaryti nevienodo dydžio kauburiai. Pavienio mammatus debesies skersmuo vidutiniškai siekia 1-3km, kauburio ilgis - 0,5 km. Vidutiniškai vienas kauburys susiformavęs išbūna 10 minučių, o ištisa jų sankaupa gali gyvuoti nuo 15 minučių iki kelių valandų. Paprastai debesis sudaro ledo dalelės, tačiau taip pat gali būti ledo ir skysto vandens arba vien tik skysto vandens darinys.

Egzistuoja daugybė smulkesnių mammatus debesų porūšių. Kiekvienas jų pasižymi skirtingomis savybėmis ir susiformuoja skirtingose aplinkose. Pagal tai meteorologai kelia skirtingas šių atmosferinių darinių susiformavimo hipotezes, tačiau kol kas nei viena jų nėra tvirtai ir visuotinai priimta. Nepaisant daugybės formavimosi mechanizmą aiškinančių teorijų, yra viena visiems mammatus tipams būdinga tendencija: tarp viršutinių ir apatinių debesų susidaro staigūs temperatūros, drėgmės ir vėjo sukeltos šlyties jėgos kitimo gradientai, stipriai įtakojantys visą formavimosi procesą. Šių debesų įvairovę žiūrėkite tolesnėse nuotraukose.

Aut. teisės: www.technologijos.lt

(3)
(0)
(2)

Komentarai (4)