Kuriamas iki šiol detaliausias virtualus senovės Romos modelis (2)

2011-02-13

Kuriamas moderniausias pasaulyje senovės Romos kompiuterinis modelis, kuriuo remdamiesi istorikai galės tyrinėti imperinės Romos širdį daug detaliau nei kada nors anksčiau.

Vieno didingiausių senovės metropolijų modernusis modelis „Virtuali Roma“ kuriamas Rydingo universiteto dėstytojo dr. Matthew Nicholls.

M. Nicholls, kurdamas rekonstrukciją, naudojasi tiek istoriniais, tiek archeologiniais parodymais. Šie duomenys apima senovinį miesto žemėlapį, naudotą Romos Taikos šventyklos puošybai. 18 metrų ilgio ir 13 metrų pločio marmuriniame žemėlapyje, kurio mastelio santykis su tikrove yra 1:240, buvo įtraukti beveik kiekvieno didesnio pastato Romoje aukštų planai. Šiandien išlikę tik 1200 žemėlapio fragmentų, apytiksliai 12 proc. originalo.

M. Nicholls savo skaitmeninėje rekonstrukcijoje taip pat naudojosi dideliu tikslumu pasižyminčios Geografinės informacinės sistemos (GIS) duomenimis apie gatves ir senovės monumentus moderniame Romos mieste.

Kol kas jis atkūrė apie 45 proc. senovinio miesto. Kai jo modelis bus galutinai baigtas, jis bus ne tik moderniausia, bet ir detaliausia Romos rekonstrukcija. Planuojama, jog virtuali 3D Roma kietąjame diske užims 3 GB.

Naujas trijų dimensijų skaitmeninis modelis, leisiantis judėti erdvėje, turėtų būti užbaigtas šiais metais. Mokslininkams jis leis rekonstruoti esminius įvykius imperinės sostinės istorijoje.

Žemėlapis padės istorikams geriau suprasti, kas atsitiko 410 m. pr. Kr., kuomet tūkstančiai vestgotų barbarų įsiveržė į Romos miestą, ir, išplitę per gatvių tinklą, sunaikino didžiąją miesto dalį.

Kompiuterinis modelis pagelbės perprasti milžinišką Romos pėsčiųjų eismą ir įsakymų problemas, sukeltas didžiųjų visuomeninių švenčių, ypač kovos vežimų lenktynių ir gladiatoriškų pasirodymų. Jis taip pat atskleis kaip atrodė miestas anksčiau, leis pažvelgti į jį iš įvairių vietų.

Dr. Nicholls darbo dėka, istorikai galės tyrinėti kaip per miestą plito didieji gaisrai, kurias miesto sritis siaubė potvyniai. „Virtuali Roma“ taip pat leis mokslininkams tirti apie 10 hektarų šventyklų ( daugiau nei 100 šventų statinių), 45 hektarus viešųjų imperijos pirčių, 130 hektarus industrinių sandėlių, 20 hektarų imperinių rūmų, apie 720 hektarus gyvenamųjų namų rajonų, 15 hektarų teatrų, arenų, stadionų, 14 hektarų turgaviečių, apie 270 hektarus viešųjų ir privačių sodų bei vilų, ir 120 hektarus gatvių.

„Virtuali Roma“ – tai pirmoji senovės imperijos sostinės kompiuterinė versija, sukurta be tiesioginės fizinių modelių pagalbos. Kiti du kompiuteriniai modeliai – Virdžinijos universiteto „Atgimusi Roma“ ir Kanų universiteto „Romos planas“ – originaliai buvo sukurti pagal XX a. vidurio realiai egzistuojančių fizinių modelių lazerinį skenavimą.

Priminsime, jog virtualiai susipažinti su senovės Roma galima ir dabar, o tam tereikia „Google Earth“ programos. Apie joje esantį Romos miesto modelį mes jau rašėme šiame straipsnyje.

Aut. teisės: bernardinai.lt

(0)
(0)
(0)

Komentarai (2)