Lietuvis suprojektavo mirties karuselę (Video) (32)

2011-07-12

Londone studijuojantis lietuvis Julijonas Urbonas suprojektavo mirties karuselės koncepciją – įrenginį savanoriškam gyvybės nutraukimui (eutanazijos aktui). Dizaineriu, rašytoju, menininku, inžinieriumi prisistatantis J. Urbonas savo kūrinį pavadino „Euthanasia Coaster“ („Eutanazijos kalneliai“).

Hipotetinio įrenginio autorius mano, jog jo eutanazijos koncepcija, apjungus kosminių skrydžių medicinos, mechanikos inžinerijos, medžiagų technologijos žinias ir, žinoma, traukos jėgą, taptų maloniu, humanišku, elegantišku ir prasmingu būdu atsisveikinti su gyvenimu. Be to, „eutanazijos kalneliai“ būtų savotiška kinetinė skulptūra. „Skriedamas tokiais amerikietiškaisiais kalneliais, žmogus patirtų daug intensyvių perkrovų ir unikalių patyrimų, - pasakoja Karališkosios menų kolegijos Londone doktorantas J. Urbonas. – Ypač aštrūs pojūčiai, po to – euforija, šviesa tunelio gale, sąmonės netekimas ir, galiausiai, mirtis.“ Pagal „eutanazijos kalnelių“ koncepciją, vienvietis mirties vagonėlis pirmiausiai iš lėto pakiltų į 500 metrų aukštį. Tokio įsibėgėjimo metu karuselės keleivis turėtų keletą minučių apsvarstyti, apgalvoti savo sprendimą ir/ar visą savo gyvenimą. Ir ne tik tai: iš lėto kylant į pusės kilometro aukštį (Vilniaus TV bokšto aukštis – 326,4 metro) su gyvenimu atsisveikinti pasiryžęs žmogus ne sykį labai gyvai įsivaizduotų mirtiną kritimą iš tokio aukščio žemyn. Lėtas kilimas turėtų sustiprinti aukščio suvokimą. Viršūnė. Jei kilimas nepakeitė apsisprendimo, mirties karuselės keleivio laukia paskutinis gyvenime nusileidimas. Keletas minučių paskutiniams žodžiams, atsisveikinimui ar tiesiog gėrėjimuisi iš paukščio skrydžio atsivėrusiais paskutiniaisiais gyvenime vaizdais.

Toliau – smigimas žemyn: riedėdamas vežimėlis išvystytų maksimalų 100 m/s (360 km/h) greitį. Anot dizainerio, tokio pasivažinėjimo metu mirties priežastimi taptų smegenų hipoksija, kuri žmogų ištiktų maždaug minutę patiriant 10 g siekiančias perkrovas. Tereikės paspausti mygtuką „Žemyn“.

„Eutanazijos kalnelių“ atrakciono ilgis – 7544 metrai. Maksimali mirtino reiso trukmė – 3 min. 20 sek.

„Visa tai – ne išsigalvojimas, – pasakoja mirties kalnelių projekto autorius. – Panašiomis aplinkybėmis centrifugose treniruojami naikintuvų pilotai ir astronautai. Jie treniruočių metu ekstremalias perkrovas patiria tik keletą sekundžių. Pasivažinėjimą „eutanazijos kalneliais“ pasirinkusysis ekstremalias perkrovas patirs ištisą minutę. Tiek niekas nėra ištvėręs.“

„Kaip yra pasakęs buvęs seniausios pasaulyje amerikietiškuosius kalnelius gaminančios bendrovės „Philadelphia Toboggan Company“ prezidentas Džonas Alenas (John Allen), ekstremaliausi pasaulyje amerikietiškieji kalneliai būtų tokie, į kurių vagonėlį susodinus 24 keleivius, visi jie iš pasivažinėjimo „seanso“ grįžtų negyvi, – priduria J. Urbonas. – Turėkite omenyje, kad tai gali būti sukurta.“

Vaizdo siužetas

Euthanasia Coaster from Julijonas Urbonas on Vimeo.

 

Aut. teisės: www.technologijos.lt

(1)
(2)
(-1)

Komentarai (32)